Към количка

Подагра - болестта на кралете?

Подаграта е вид възпалителен артрит, който причинява болка и подуване на ставите, обикновено на пристъпи, които продължават седмица или две и след това отшумяват.

Най-честият симптом на подагра е болката в засегнатата става - обикновено на палеца на крака, но това може да засегне и лактите или коленете. Пристъпите на подагра често започват внезапно през нощта и силната болка може да ви събуди. Самата става е зачервена, подута, топла и скована.

Пристъпите на подагра могат да бъдат предизвикани от определени храни, алкохол, някои лекарства - диуретици, бета-блокери; наднормено тегло и обездвижване, физическа травма или като резултат от друго заболяване, както и фамилна обремененост. 
Мъжете по-често боледуват от подагра, отколкото жените, но с настъпването на менопаузата тази разлика се заличава. 
При някои хора ваксинации могат да предизвикат пристъп на подагра.

Пристъпите обикновено се подобряват за седмица или две и после може да няма друг пристъп с години. Въпреки това, с течение на времето, ако не се лекуват, подагрозните  пристъпи се връщат и всеки път са все по-силни и продължителни, а също и по-чести.

Ако подаграта не се лекува за дълги периоди от време, могат да се развият тофи. Тофът е натрупване на игловидни кристали, които причиняват образуването на твърди бучки под кожата, във и около ставите. Тофите започват като безболезнени, но с течение на времето стават болезнени и могат да причинят увреждане на костите и меките тъкани и да деформират ставите.

Някои хора с подагра може да са по-склонни да развият други състояния или усложнения, особено със сърцето и бъбреците. Честите състояния включват хиперурикемия - когато имате повишени нива на урати в кръвта и се образуват кристали в ставата, но нямате симптоми.

Други състояния включват бурсит - подобни на възглавнички торбички между костите и други меки тъкани; образуване на камъни в бъбреците и увреждане на тъканта и функциите им, увреждане епитела на кръвоносните съдове, което да доведе до проблеми със сърдечно-съдовата система. Затова подаграта трябва да се лекува още при първи симптоми, за да не се стига до по-сериозни усложнения.

Диетично хранене при подагра

Диетата при подагра има за цел да контролира симптомите на заболяването.
Нашето тяло генерира пикочна киселина при разграждането на пурините, които се произвеждат в самия организъм, но и някои храни са богати на пурини и затова хората с подагрозен проблем трябва да ги избягват - това са червените меса и субпродуктите, преработените меса - салами, наденици, някои морски дарове - миди, раци, скариди; някои риби - тон, пъстърва, херинга, сардини, аншоа; безалкохолни газирани напитки, плодови сокове с добавена захар, алкохолът - бира, концентрати, ликьори, а особено богато на пурини е червеното вино. Маята е също богата на пурини затова се препоръчва намаляване на количествата хляб, приготвен с мая.

Диетата при подагра трябва да включва много зеленчуци, цитрусови плодове, леща, боб, млечни продукти, пилешко месо, яйца, пълнозърнести храни, тофу, киноа, овесени ядки, растителни масла, череши, кафе. Богатите на калий продукти като домати, банани, кайсии -  облекчават кризите и подпомагат елиминирането на пикочната киселина.

Някои зеленчуци също съдържат пурини, но е доказано, че растителните пурини не повишават риска от увеличаване на пикочната киселина в организма.

Последни изследвания показват ползата от кафето за намаляване на пикочната киселина, дори когато е безкофеиново, но няма данни какви количества биха могли да повлияят положително при подагра. 

Много изследвания вече доказват, че протеините от млечни продукти могат по естествен начин да намалят нивата на пикочна киселина. 

Изследвания показват, че употребата на растителни масла - зехтин, слънчогледово, соево, могат да предпазят от подагрозни пристъпи.

Цитрусовите плодове с тяхното високо съдържание на витамин С могат да намалят честотата и силата на кризите при подагра. Избирайте плодове като лимони, грейпфрути и портокали, които са с по-ниско съдържание на захари.

Повечето епидемиологични изследвания са открили връзка между по-високия прием на витамин С и по-ниските нива на пикочна киселина.

Ако обаче приемате добавки с витамин С, струва си да внимавате да не приемате висока доза за продължителен период от време, тъй като е доказано, че добавянето на значително повече витамин С, отколкото хората получават естествено чрез храната, повишава нивата на пикочна киселина.

Ниските нива на витамин D също са свързани с по-високи нива на пикочна киселина. Повишените нива на витамин D обикновено имат противовъзпалителен и антиоксидантен ефект, което може да обясни това.

Витамин Е може да играе роля в намаляването на растежа на кристалите, които се намират в ставите при пациенти с подагра. 

Не е съвсем ясен засега механизмът, по който тези три витамина влияят върху подаграта, но е потвърдено, че тяхното оптимално съотношение в човешкия организъм държи ниски нивата на пикочна киселина в кръвта.

Ето и някои билки и домашни средства, които могат да подпомогнат при лечението на подагра:

Репей (Arctium lappa) - коренът на тази билка е познат от векове като средство за стомашни проблеми. В съвременността е доказана неговата антиоксидантна ефективност, с което помага за намаляване на възпалителните процеси.

Дяволски нокът (Harpagophytum procumbens) - билката е с доказани много силни противовъзпалителни свойства и е приет в световната практика за лечение на ревматизъм и артрит като естествен кортизон.
В биохимията на дяволския нокът присъстават хлорогенова киселина и иридоидни глюкозиди, които помагат за намаляване образуването на пикочна киселина и нейното по-бързо елиминиране от организма. 
Клинични изпитвания доказват ефекта му върху възпалителните процеси на ставите, сухожилията и мускулите, което води до успокояване на болката и подобряване на гъвкавостта им, подобряване състоянието на пациенти с дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат, повишава прага на търпимост на болка.

Бял (млечен) трън Silybum marianum
Тази билка е позната като билката за черния дроб -  тя подпомага пречистването на организма, а има и проучвания, които показват намаляване нивата на пикочна киселина при плъхове с прилагането на извлеци от бял трън.

Люцерна (Alfalfa) 
Кълновете от люцерна, добавени към ежедневното меню, имат доказано много ползи като една от тях е намаляване на възпалителните цитокини и с това могат за повлияят на болковите усещания при артрити и подагра.

Джинджифил
Установено е, че тази подправка помага за намаляване на болката, свързана с увеличеното количество пикочна киселина при подагра. Можете да направите компрес или паста от джинджифил като сварите 1 супена лъжица настърган пресен корен от джинджифил и го нанесете върху зоната на възпалението. Чаят от джинджифил също помага за успокояване на болката с намаляване на възпалението при остеартрит, ревматоиден артрит и подагра.

Череши и вишни 
Според проучвания от 2012 и  2016 г. черешите са популярно и потенциално успешно домашно лекарство. Те могат да се ползват пресни, сушени, като компот или сок - но винаги без добавена захар, тъй като захарите повишават нивото на пикочна киселина.

Топла вода с ябълков оцет, лимонов сок и куркума 
Ябълковият оцет, лимоновият сок и куркумата често се препоръчват при подагра. Смесете сока от един изцеден лимон в топла вода, добавете 2 супени лъжици куркума и 1 чаена лъжичка ябълков оцет. Коригирайте на вкус. Пийте два до три пъти на ден.
Киселата вода има диуретичен ефект, а куркумата е със силно противовъзпалително действие.

Чай от коприва
Копривата (Urtica dioica) е билково лекарство за подагра, което може да намали възпалението и болката. Накиснете 1 до 2 чаени лъжички сушена коприва с чаша гореща вода. Пийте до 3 чаши на ден.

Горещи-ледени компреси - редуването на студени и горещи компреси върху засегнатата става намалява възпалението и болката.

Хомеопатия
Има някои основни хомеопатични препарати, които оказват влияние върху количествата пикочна киселина в организма и нейната елиминация - това са Colchicum, Benzoicum acidum, Ledum palustre, Berberis vulgaris, Guaiacum, Lithium carbonicum. Какво обаче е подходящо точно за конкретния човек е необходимо да прецени специалистът- класически хомеопат.

Други препоръки
Препоръчително е поддържането на телесното тегло да е в норми, за да не се създава допълнително обременяване на ставите.
Независимо от болката, не спирайте движението.
Пийте по-големи количества вода, за да могат да се изчистват по-бързо бъбреците и да се изхвърлят токсините от тялото.

Ако изпитате внезапна, силна болка в ставата, обадете се на Вашия лекар. Подаграта, която не се лекува, може да доведе до влошаване на болката и увреждане на ставите. Незабавно потърсете медицинска помощ, ако имате температура и ставата е гореща и възпалена, което може да е признак на инфекция.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: 

https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.intechopen.com/, https://www.researchgate.net/https://www.lybrate.com/https://www.healthline.com/,  https://www.botanical.com/ ,  https://www.verywellhealth.com/ ,  https://www.drugs.com/ ,  https://www.webmd.com/https://eu.happymammoth.com/ ,  https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ https://draxe.com/ https://en.wikipedia.org/ ,  https://www.inlifehealthcare.com/https://femininehealthreviews.com/,  https://www.planetayurveda.com/,  https://link.springer.com/,  https://www.integrativeasheville.org/ и други.