Към количка

РЕПЕЙ - ARCTIUM LAPPA

Репеят е двугодишно растение, доста високо, достигащо до 3 метра. Има големи, редуващи се сърцевидни листа с вълнообразни ръбове, които имат дълга дръжка и са космати от долната страна. Цветовете (цъфти от юли до септември) са лилави и са събрани в кълбовидна главичка, обединени в китки. Култивираната форма на растението в Япония се ползва като зеленчук.

Репеят има жлъчегонно, холеретично, имуностимулиращо и противовъзпалително действие. Може да бъде от полза за профилактика на дивертикулит, диабетна нефропатия, фотостареене, акне и възпаление.

Действие и приложение според народната медицина и съвременната фитотерапия:
- стимулира обмяната на веществата;
- противовъзпалително;
- диуретично;
- потогонно;
- подобрява функцията на черния дроб;
- заздравява космения фуликул и подсилва здравината и растежа на косата

В народната медицина се прилага при :
- простуда;
- бронхит;
- гастрит и язва на стомаха;
- ревматизъм;
- подагра;
- хемороиди;
- чернодробни заболявания;
- косопад
- екзема
- дерматит

Биологично активни вещества:
В листата се съдържат сесквитерпени, тритерпен алкохолни естери с дълговерижни мастни киселини, свободни стероли, мастни киселини 94.7% наситени и 3.5% ненаситени, кафеена киселина, витамин С, лепливи вещества и танини.

В семената се съдържат около 16% мастни киселини - линолова, линоленова, олеинова, палмитинова, стеаринова, ейкозатриенова , арахидонова, миристинова, лигнани.

В корените се съдържа етерично масло, богато на ароматни алдехиди, въглеводороди, въглеродни киселини и сесквитерпени, фенолкарбонови киселини и танини, сяра съдържащи съединения, полифеноли с хлорогенна, изохлорогенна и кафеена киселина. По-нови тестове показват наличието на производни на хининова киселина, тритерпени, мастни киселини, стероли.

Репеят и неговото приложение по света:

В Азия семената се използват за лечение на запек, метеоризъм, абсцеси, водянка, акне, скарлатина, грип, ухапване от змия, морбили, скрофула и едра шарка.
Тинктурите от семената се използват за лечение на бъбречни заболявания, псориазис, пруриго и акне.
Има изследователски данни за комбинация от репей, ревен, киселец и слузест бряст, използвана за лечение на рак на гърдата, вторична профилактика, подобряване на качеството на живот и контролиране на отрицателните странични ефекти от конвенционалното лечение на рак на гърдата.
Китайската фармакопея препоръчва прясно смляната билка за лечение на кашлица, грип, фарингит и инфекции на дихателните пътища.
Счуканите листа на Arctium lappa L. също се прилагат при ухапвания от змии. Ефектът се дължи на модификация на основните съставки в отровата.
В Корея семената на Arctium lappa L. се използват за лечение на възпалителни заболявания.
Чаят се използва от онкоболни по време на химио- и лъчетерапия.
Проучвания показват, че Arctium lappa L. може да бъде обещаващ естествен компонент за използване в противоалергично лечение.
Печеният корен може да се консумира като кафе.

Приложение според традиционната и съвременната фитотерапия:

  • морбили, рубеола, паротит
  • червен вятър, поради антибактериалното си и антимикотично действие
  • карбункули и фурункулоза - гнойни възпаления на космените фоликули
  • уролитиаза - силно диуретично действие, което подпомага бъбречните заболявания и подаграта като ускорява елиминиране на токсините през бъбреците и пикочния мехур
  • нефрит и хроничен гломерулонефрит
  • ревматизъм и ревматоиден артрит - пластири от корен или лапи от листа, накиснати за една нощ в подсолен оцет (1:125) , с които се налага болното място - действат противовъзпалително
  • за пречистване на кръвта от токсини
  • потогонно действие, което помага за детоксикацията на организма през най-големия орган - кожата
  • жълтеница - хепатопротективният механизъм на Arctium lappa L. може да бъде свързан с  антиоксидантната активност на флавоноидите рутин, мирицетин, кверцетин, апигенин и кемпферол в състава му
  • холеритично действие - стимулира образуването и отделянето на жлъчен сок, намалява спазмите на гладката мускулатура на жлъчните пътища и проявява противовъзпалителен, дезинфекционен и умерен слабителен ефект
  • стомашно-чревни оплаквания и загуба на апетит
  • дивертикулит - лечението с чай от репей показва значителни превантивни ефекти при рецидив на остър дивертикулит
  • стомашна язва и гастрит
  • инфекции на фаринкса и в устната кухина, стоматит - гаргара с отвара от корена
  • при кожни заболявания - ухапвания от насекоми, сърбежи, драскотини, лошо заздравяващи рани, екзема, псориазис, акне
  • ихтиоза (удебеляване, изсушаване и лющене на кожата като в зависимост от причината за заболяването се комбинират различни лечебни компоненти)
  • себорейна екзема - основно се ползват спиртни извлеци от листата на репея
  • подобрява клиничните признаци на стареене на кожата - естественият плодов екстракт на Arctium lappa L. стимулира синтеза на колаген, намалява обема на бръчките “пачи крак”
  • стимулира растежа на косата
  • отвара от корена е докладвана като “отлична при ракови рани, гонорея, подагра, проказа, ревматизъм, ишиас, скрофула и сифилис“
  • антитуморни свойства при остеосарком, белодробен, колоректален, цервикален и рак на гърдата, меланом, трансформирани бъбречни клетки и рак на простатата - химически активните вещества арктиин, байкалин и генистин от състава на репея имат максимален инхибиторен ефект върху растежа на ракови клетки, въпреки че не спират напълно клетъчния растеж. Изследванията дават надежди за разработване на нови лекарства за рак.
  • интензивно се изследва въздействието на екстрактите от листа на репей върху нивата на кръвната захар и инсулиновата резистентност, но все още няма категорични доказателства за това им действие при хора
  • пребиотични ефекти - изследвания от 2008 година на пребиотичния потенциал на компонентите на Arctium lappa L., откриват, че инулинът на коренът от Arctium lappa L. насърчава специфичната скорост на растеж на "полезните бактерии". Чрез стимулиране на растежа на тези лактобацили и бифидобактерии се смята, че резистентността към болести се увеличава, защото тези микроорганизмите могат да забавят растежа на патогенни бактерии, стимулират производство на инхибиторни вещества и могат да имат имуномодулиращ ефект.
  • антибиотично действие - листата, цветът и коренът на Arctium lappa L. имат антибиотична активност срещу грам-отрицателни бактерии (Escherichia coli, Shigella flexneri, Shigella sonnei). Грам-положителна активност (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Mycobacterium smegmatis) има само в листата и цветовете.
  • антимикробно действие - растежът на Escherichia coli, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus mutans, Aspergillus parasiticus и Candida albicans се инхибират от лекарствата, приготвени от Arctium lappa L., което може да се отдаде на наличието съответно на флавоноиди и танини.
  • антиоксидантна активност на полизахаридите в листата на репея

    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Репеят няма данни за токсичност, алергии и взаимодействие с лекарствени препарати.
Но въпреки това - винаги преди да предприемете лечение с билки, се съветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 

 

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/,  https://www.ema.europa.eu/  и др.