Към количка

КОПРИВА - URTICA DIOICA

Копривата с латинкото наименование Urtica dioica е различна от мъртвата бяла коприва - Lamium album. Двете растения много си приличат, но основната разлика е в цъфнало състояние - обърнете внимание на снимките. Освен това листата на  бялата мъртва коприва нямат парещ ефект както обикновената  (Urtica dioica) коприва.

Копривата (Urtica dioica L., семейство Urticaceae) се среща често в Азия, Африка и Европа и има дълга история на използване като храна и традиционна медицина. Напоследък това растение привлича вниманието като високо питателна храна, където пресните листа -  богати на много биоактивни съединения, се изсушават и се използват като прах или под друга форма. 

От копривата са изолирани различни биоактивни химични съставки, като флавоноиди - кверцетин, кемпферол, лутеолин, катехини, рутин и др.; , фенолни киселини - хидроксибензоена киселина, производни на канелена киселина, галова, ванилова, сирингова, , кафеена, кумаринова, ферулова, хлорогенова, синапова киселина, аминокиселини - аланин, пролин, изолевцин, глутамин и др;  мастни киселини - арахидонова, евринова, палмитинова, палмитолова киселина, стеаринова киселина и др.; , органични киселини - мравчена, янтарна и др.,  полифеноли,  лектини, витамини и минерали -  А, С и Е, желязо, манган, калций, фосфати, стероли, хистамин, ацетилхолин и серотонин, хлорофилкаротеноиди. Екстрактите и етеричните масла от коприва и биоктивните им съединения се използват заради техните хранителни свойства и като противовъзпалителни и антиоксидантни средства. 

За какво е полезна копривата
    -    Като антиоксидант - повлиява целия организъм, подобрява функциите на различните органи и системи, подпомага оздравителните процеси, засилва имунната система, оказва общо тонизиращо действие   
    -    Като противовъзпалително и антибактериално средство 
    -    За сърдечно-съдовата система - намалява високото кръвно налягане, подобрява съотношението HDL/LDL, намалява нивата на тромбоцитите, което намалява риска от тромбози и инсулти, има вазодилатиращо действие, регулира честотата на сърдечния ритъм, подпомага за преодоляване на световъртежа и главоболието, свързани с високото кръвно налягане
    -    За пикочно-половата система - подпомага борбата с възпаленията, действа диуретично, има превантивен ефект при  доброкачествена хиперплазия на простатата
    -    За ендокринната система - подобрява обмяната на веществата, има антидиабетен ефект, намалява нивата на холестерола, триглицеридите, на кръвната захар (до 70% в зависимост от дозата), понижава усвояването на глюкозата, повишава секрецията на инсулин, с което защитава имунната система на клетъчно ниво
    -    За кръвоносната система - има кръвопречистващо и кръвотворно влияние, подсилва организма при анемии, подсилва усвояването на желязото, полезна като кръвоспиращо при  маточни, следродилни, стомашно-чревни кръвоизливи, кървене от носа 
    -    При алергични заболявания - особено алергичен ринит, екземи, където действа чрез антиоксидантния си и противовъзпалителен ефект
    -    При невродегенеративни заболявания - подсилва функциите на мозъка, освежава паметта, намалява времето за вземане на адекватни решения, подобрява пространствената ориентация, облекчава болката при ишиас
    -    При ставно-дегенеративни заболявания - гонартроза, артрит, ревматизъм, остеортрит - намалява болката и действа противовъзпалително, засилва действието на диклофенак
    -    При кървящи рани - подобрява се епителизацията
    -    Като противораково средство 
    -    За стимулиране растежа на косата, намаляване на косопада и борба с пърхота

В Непал корените се използват като диуретик, стягащо, еменагогично и противоглистно средство, за лечение на кашлица, настинка, жълтеница и астма.
Сокът от стъблата се използва за лечение на треска.
Сокът от листата, получен чрез изстискване, се прилага при порязвания, изгаряния и рани, а в  Индия се използва за лечение на епилепсия и локално - за лечение на циреи и мехури. 
Отварата от листата се дава на жени след раждане за натрупване на енергия, както и за лечение на менструални нарушения и жълтеница.
Пастата от листа се използва за лечение на диария и дизентерия.
Сварени листа се използват за лечение на кашлица и настинка.
В Италия ползват копривата за лечение на ревматизъм и стомашно-чревни разстройства.

Метаболитният синдром е често срещано в световен мащаб сериозно здравословно  заболяване. Той включва няколко рискови фактора като хипертония, дислипидемия и високи нива на глюкоза, които водят пациентите до по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет и инсулт.
 Фитотерапията играе важна роля при лечението на компонентите на метаболитния синдром. Копривата (Urtica dioica) се счита за ценно растение поради биоактивни съединения като мравчена киселина и флавоноиди. За признанието на копривата като добро превантивно и лечебно средство  при метаболитния синдром имат значение промените в калиевите и калциевите канали, които подобряват хипертонията. Антихиперлипидемичните свойства на копривата се основават на данните за подобряването на липидната пероксидация чрез антиоксидантни ефекти. Също така, един от флавоноидите в копривата, кверцетинът, е отговорен за намаляването на общия холестерол. Освен това копривата е отговорна за антидиабетните ефекти чрез процеси като увеличаване секрецията на инсулин и пролиферация на β-клетките на панкреаса.

Противоракова активност на копривата
Urtica dioica, известна като "коприва", е широко използван агент в традиционната медицина по целия свят. Съобщава се, че екстракти от листа на билката показват противовъзпалителни и антиоксидантни свойства с противораков потенциал при остра миелоидна левкемия (AML). Освен това химичният състав на водния екстракт на копривата показва наличието на множество химични агенти, като флавоноиди и феноли, хидроксибензоена, кафеена киселина и други, на които учените смятат, че се дължат антитуморните ефекти  на растението.
Ракът на гърдата е най-разпространеният рак и една от водещите причини за смърт сред жените в света. Растенията и билките могат да играят важна роля в допълващото или алтернативно лечение. Антиоксидантната активност на воден екстракт от листа на Urtica dioica показва in vitro антипролиферативен ефект при рак на гърдата, което я прави потенциален химиотерапевтичен агент за за това заболяване.
Ракът на простатата се счита за основна причина за смърт сред мъжете по света. Това е причина за клинично проучване, при което  анализът показва, че дихлорметаноловият екстракт от Urtica dioica значително инхибира клетъчния растеж и  е в състояние да индуцира апоптоза в раковите клетки на простатата. 

Многобройни проучвания се опитват да намерят най-ефективната противоракова терапия с малко странични ефекти и висока токсичност върху раковите клетки, за да се преодолее химиорезистентността на раковите клетки и неблагоприятните ефекти от настоящите терапии. Мощната цитотоксичност и противоракова активност на екстрактите от U. Dioica - корени, които  се дължат на съдържанието на биоактивни природни продукти, включително полифеноли с антиоксидантни, антимутагенни и антипролиферативни свойства, прави растението потециален кандидат за лечение на злокачествени туморни заболявания.

Противовъзпалителна и антисептична активност
В клинично проучване водният екстракт на коприва показва противовъзпалителна активност, сравнима с тази на индометацин, както и мощна антибактериална активност срещу много патологични щамове (Salmonella typhi, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, and Aeromonas hydrophila) - някои от които резистентни към антибиотици, като активността е по-висока към грам-положителните, отколкото към грам-отрицателните. Изследователите смятат, че този ефект се дължи на високото съдържание на хидроксиканелената, хлорогеновата, кафеената и розмариновата киселина и флавоноида кверцетин. 

Антидиабетен потенциал и влияние върху ендокринната система
Рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване оценява благоприятните ефекти от приема на екстракт от листа на Urtica dioica в доза от 500 mg единична капсула три пъти дневно (на всеки 8 часа) в продължение на 3 месеца при пациенти с диабет. В сравнение с плацебо групата, екстрактът от листа на Urtica dioica успява значително да намали кръвните нива на глюкоза на гладно, 2 часа след хранене и гликирания хемоглобин, което предполага, че копривата може да подобри контрола на нивото на кръвната захар при пациенти с диабет тип 2.
Изследователи отчитат значително намаляване на кръвната захар на гладно, гликирания хемоглобин и триглицеридите при прием на капсули, съдържащи смес  от бял трън, коприва, млечен бодил и босвелия, което им дава надежда, че комбинацията може да влияе ефективно при диабет тип 1.

Въздействието на копривата върху сърдечно-съдовата система учените сравняват с действието на верапамил и смятат, че екстрактите на растението имат потенциал при лечението на хипертонията.

Екстрактите от коприва в традиционната употреба и в медицински проучвания показват хипотензивен ефект, който се смята, че е се дължи на диуретични и натриуретични ефекти (екскреция на натрий в урината през бъбреците), което предполага ролята на U. dioica и за модулиране на бъбречната функция.

Невродегенеративните заболявания са една от нарастващите заплахи за човешкото здраве и благополучие в наши дни. Някои от тези заболявания включват болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер, болестта на Хънтингтън и др., характеризиращи се със загуба на невромускулна връзка, дисфункция на паметта и генерализиран системен неврологичен дефект. 
Създават се нови стратегии за борба с тези заболявания чрез биологично активни вещества, извлечени от растения. Едно от тези растения е копривата.

Проучване демонстрира невропротективното действие на богатия на антиоксиданти екстракт от Urtica dioica при болестта на Паркинсон - той подобрява поведенческите показатели, двигателната координация, намалява концентрацията на нитрити, възстановява изчерпването на допамина и намалява провъзпалителните цитокини и като цяло модулира антиоксидантната система и подобрява увреждането, причинено от възпалителни цитокини. 

В друго проучване учените наблюдават подобряване на мозъчните функции, възстановяване на паметта и способностите за учене при мишки с невродегенеративно заболяване с увреждане на мозъка, както и значително намаляване на натрупването на свободни радикали, причинено от стрес. 

Копривата като потенциално допълващо лечение при ставно-дегенеративни заболявания
Смесена формула (20 g плодово пюре от шипка (Rosa canina L.), 20 g концентрат от плодов сок от Rosa canina, 160 mg екстракт от листа на Urtica dioica и 108 mg екстракт от корен на дяволски нокът (Harpagophytum procumbens) е доказана като полезна при пациенти, страдащи от гонартрит (дегенеративно заболяване на колянната става), при които се наблюдава значително намаляване на болката.

Коприва за здрав стомах
Екстрактите от коприва е доказано, че инхибират свръхсекрецията на киселини и намаляват киселинността на стомашния сок. По този механизъм те се оказват добро антиулцерозно средство и подходяща превенция на стомашно-чревните заболявания - гастрити, колити, дуоденални и стомашни язви. А като се прибавят и антибактериалните свойства на растението, то става изключително полезно при стомашно-чревни инфекции, диария и др.

Проучване изследва ефектите от обогатяването на хляба с копривени листа, които увеличават значително фибрите и нивата на калций и мед, лутеин и каротин в готовия продукт. Нивото на феноли и антиоксидантната активност са забележително повишени в обогатения хляб и е установено, че фенолната концентрация се увеличава по време на етапите на приготвяне на хляб - от месене до първична ферментация на тестото и от вторична ферментация на оформените хлябове -  до печене.
Учените сравняват хранителните свойства на праха от изсушени листа на Urtica dioica с тези на брашна от ечемик и пшеница. Те съобщават, че прахът от листата на Urtica dioica има по-високо ниво на суров протеин (33,8%), сурови фибри (9,1%), сурови мазнини (3,6%) и въглехидрати (37,4%), в сравнение с ечемичното и пшеничното брашно. Отчетената енергийна стойност е 307 kcal/100 g. 

Алергичен ринит
Установено е, че екстрактът от корен на Urtica dioica е ефективен при лечение и като поддържаща терапия при алергичен ринит.

Копривата в хомеопатията
В хомеопатията Urtica се ползва при алергични реакции със сърбящ и парещ обрив, подобен на този, който предизвиква прясната коприва,  уртикарии, атопични екземи, нервно-вегетативни кожни прояви като едем, дермографизъм, рецидивиращи или хронични артралгии 

Копривата в кулинарията
Копривата е отлична храна през всеки сезон - особено в края на зимата и през пролетта, когато може да се консумира в прясно състояние като добавка към свежи салати. За да се избегне паренето на листата й - стрийте ги силно със сол.
Прекрасна и много мощна за подсилване на организма е супата от коприва, особено с добавка от счукани орехи.
От коприва може да се приготви вкусна каша с добавка сирене и застроена с жълтъци.
Чаят от коприва може да се приготви и от изсушено растение и е добро за пречистване на кръвта, особено при акне. С него може и да се измива лицето или да се приготвя маска с хума за намаляване на себума и образуването на черни точки, тъй като има дълбоко почистващ и стягащ ефект.
Най-добрият начин за съхранение на копривата е замразяването, тъй като по този начин максимално се запазват биоактивните вещества. Но и изсушената правилно (на сянка) коприва е чудодейно средство за подсилване и пречистване на организма.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Копривата може да предизвика алергични реакции, кожен обрив с парене и сърбеж.
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.