Към количка

ЧЕРВЕН КАНТАРИОН - CENTARIUM ERYTHRAEA

Основното приложение на червения кантарион в народната медицина и съвременната фитотерапия е насочено към проблеми със:
    -    Възпалителни състояния на черния дроб и жлъчката
    -    Продължително лечение с антибиотици, химиотерапия 
    -    Злоупотреба с химически субстанции и алкохол
    -    Повишени нива на кръвна захар,  холестерол и триглицериди
    -    Анорексия, диспепсия, липса на апетит
    -    Езофагиален рефлукс
    -    Подуване, газове, метеоризъм, запек, колики
    -    Диабетна нефропатия
    -    Висока температура
    -    Нервната система
    -    Чревни паразитози
    -    Бактериални и гъбични инфекции

Действа добре върху черния дроб и бъбреците, пречиства кръвта и е отличен тоник за храносмилателната система. Външно прясната зелена билка се смята за добро приложение при рани.

Червеният кантарион е растение от семейството на Тинтявата, расте на варовикови почви, скали, сухи пасища, по крайбрежни пътища. 

Наречен е на кентавъра Хирон, който според легендата открил лечебната му сила и я използвал, за да се излекува от въздействието на отровна стрела.

Първите описания на червения кантарион се срещат при Диоскорид - 1 в.н.е, има писмени данни, че саксонски билкари го ползват за лечение на треска -  оттук и общоприетото му име в англосаксонски  "feverwort". Традиционно растението е било използвано като лекарство за ухапване от змия, анорексия и стомашно-чревни оплаквания като подуване на корема, диспепсия и метеоризъм.

Немският билкар отец Себастиан Кнайп препоръчва червения кантарион при меланхолия и за успокояване на нервите. 
Centaury е бил използван заради неговите антихелминтни и седативни свойства, за лечение на жълтеница и локално за лунички и петна по кожата. Секоиридоид, открит в C. erythraea, е одобрен в Китай за лечението на остра жълтеница и хроничен хепатит. 

Червеният кантарион е една от 15-те магически билки, уважавани в магьосничеството, и се е използвала при екзорсизъм. На езика на цветята червеният кантарион означава деликатност и щастие.

Биохимичен състав
Червеният кантарион съдържа  алкалоиди, ксантони, фенолни киселини, включително ферулова и синапинова киселини, тритерпеноиди и стероли -  амирин, кратеголова и олеанова киселини, еритродиол и ситостерол, стигмастерол, кампестерол и брасикастерол, секоиридоидни гликозиди с горчив вкус - свертиамарин и сверозид, амарогентин, гентиопикрозид -  съединения, които стимулират секрецията на стомашна киселина и храносмилателни ензими, позволявайки оптимално усвояване на хранителните вещества,  флавоноиди, мастни киселини, алкени, восъци, смоли и етерично масло.

Този богат състав от биологично активни вещества помага за ребалансиране на стомашната киселина, за подобряване на киселинния рефлукс чрез тонизиране на езофагеалния сфинктер, повишва протеиновия метаболизъм и по-специално  усвояването на калций, желязо и витамин В12.

Клинични проучвания в последните години доказват антибактериална и антимикотична активност срещу грам-положителни и грам-отрицателни бактерии, както и антимутагенни свойства срещу няколко щама на Salmonella typhimurium.

При проучвания върху мишки, екстракти на червения кантарион показват антихипертензивни свойства, което ги прави потенциален източник на биологично активни вещества за разработка на нови лекарства за хипертония.

Има доказателствени данни от проучвания от края на ХХв. за антипиретичните и противовъзпалителни ефекти на билката, с което се потвърждава нейното древно използване при треска.

Интересни са наблюденията от изследвания през 2017- 2019 година за въздействието на екстракти от червен кантарион върху мишки с диабет - те показват понижаване нивата на глюкоза при диабет тип 2, подобрени липидни параметри, подобрена клетъчна структура и функция на панкреаса и предпазват червените кръвни клетки от оксидативно увреждане

Горчивите съединения, открити в Centaury, могат да помогнат за стимулиране на производството на жлъчка, помагайки на черния дроб да отмие токсините с по-голяма скорост и лекота. Повишеното производство на жлъчка също ще помогне на черния дроб да преработи мазнините, ще увеличи енергията и способността на тялото да асимилира мастноразтворимите витамини.

Centaury е особено показан за употреба при диспепсия и диария, придружени от чернодробни и жлъчни увреждания, причинени от небалансирана диета. Комбинира се добре с кора от берберис за лечение на жълтеница. Когато се приема като билкова запарка половин час преди хранене, червеният кантарион помага при киселини, газове в червата и стомаха, подуване на корема, запек и колики.

Червеният кантарион  укрепва бъбреците и е полезен за контрол на пикочния мехур при възрастни хора. Той стимулира бъбречната функция, което от своя страна подобрява елиминирането на отпадъците, балансира хормоните на тялото, които регулират кръвното налягане, контролира производството на червени кръвни клетки и предпазва от образуването на камъни в бъбреците. Съвременната фитотерапия го препоръчва за хора с диабетна нефропатия. Червеният кантарион дълго време и бил основна съставка на "Portland Powder" - препарат за лечение на подагра, най-вероятно тъкмо поради ефектите му върху бъбреците.

Както подсказва едно от  наименованията на червения кантарион  „feverwort“, Centaury помага за стимулиране на изпотяването, което от своя страна помага за охлаждане на тялото. Това потогонно действие е полезно при премахване на треска - принуждава тялото не само да се охлади, но и да изхвърли  вредни токсина през кожата.

Екстрактите от червен кантарион  може да се използва като естествено средство за премахване  на въшки и пърхот. Centaury е популярен и като средство за нежно почистване на косата и се твърди, че подобрява естествения блясък на бялата и платинено русата коса.

Поради своите силни стягащи свойства, Centaury може да се използва като тоник за кожата, който може да намали появата на разширени пори, като същевременно тонизира и стяга кожата. Също така традиционно се използва за избледняване на лунички и изсветляване на кожата.

Цветовете на червения кантарион се ползват в Баховата терапия  за преодоляване на слаба воля и страхове от катастрофични събития, касаещи близки хора.
Червеният кантарион се използва в хомеопатията за лечение на заболявания на жлъчката и черния дроб.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

При червения кантарион не е установена токсичност, но въпреки това винаги, преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.