Към количка

ХМЕЛ - HUMULUS LUPULUS

Името си хмелът носи от древни времена - смята се, че призходът на думата Humulus идва от сарматските езици, а уточнението Lupulus е свързано с местообитанията на растението - той се увива около върби и ги задушава както вълк (lupulus - лат.) задушава агнето. 

Хмелът е многогодишно растение с много полезни свойства като регулатор на нервната, сърдечно-съдовата и отделителната система.  Принадлежи към едно и също семейство Cannabaceae като конопа и марихуаната, но се е отделил от Cannabis sativa преди повече от 20 милиона години и е еволюирал до три пъти по-голям физически размер. Въпреки това геномният състав на двете растения се припокрива на 73%.

Хилядолетната употреба на хмела се е разширявала успоредно и с увеличаването на доказателствата за полезното му въздействие. Така той започва да се прилага както в алтелнативната медицина, в козметологията, така и в хранителната промишленост. Хмелът е основна съставка на почти всички видове бира.

Шишарките на хмела съдържат танин, терпени, киселини, линалол и алдехиди, масла и полифеноли, флавоноиди, ксантохумол, който се превръща от бактериите в дебелото черво във фитоестроген. Проучвания показват увеличаване на активността на GABA от ксантохумола, което има положително отражение върху мозъчната дейност. Проучвания в различни страни показват противораково действие на някои от съставките на хмела.

Humulus lupulus се споменава за първи път през 768 г., когато крал Пепин (крал на франките) дарява хмел на манастир в Париж. Първите писмени данни за култивиране на хмел са от 859 г. от н.е. в документи от манастир във Фрайзинг, Германия.

До Средновековието Myrica gale (растение от рода на миртата) е най-разпространеното растение, използвано за варене на бира, но след това хмелът се налага в практиката, тъй като има по-приятен аромат и съдържа естествени консерванти, които удължават жизнеспособността на напитката.

Хмелът помага за релаксацията, преодоляване на стреса и тревожността.
Флавоноидите и флавоните, α-горчиви киселини и β-горчиви киселини, които изобилстват в хмела,  притежават анксиолитични и антидепресивни свойства. Тези съединения модулират и засилват активността на GABA, мозъчен химикал, който подобрява настроението и облекчава стреса.  

Лекува безсъние
Хмелът традиционно се използва като сънотворно средство. Той повишава активността на GABA, което от своя страна помага на човек да се отпусне.
Това седативно растение влияе върху серотонина (хормона на щастието), като допълнително активира мелатонина (естествения хормон на съня), и така помага за контролиране на цикъла сън-бодърстване.
Доказано е, че екстрактите от горчивите алфа-киселини, присъстващи в хмела, намаляват нощната активност, действайки като помощник на съня в определени концентрации. Отличен ефект при безсъние има възглавничка, напълнена с цветове на хмел и лавандула.

Хмелът и женското здраве
Фитоестрогените в състава на хмела помагат за нормализиране на женските хормони особено във фазите на пубертета (за регулиране на цикъла и намаляване на акнеичните проблеми) и климактериума (като повлияват тежестта и честотата на горещите вълни, изпотяването, сърцебиенето, безсънието и вагиналната сухота). Има известни данни за нарастване на размера на бюста при употреба на хмел, което се предполага че е именно поради съдържанието в него на фитоестрогени.

Хмел и диабет
Изохумулоните са растителни химикали, присъстващи в Humulus Lupulus, които насърчават доброто здраве. Научните изследвания са наблюдавали различни ползи от изохумулоните при лечението на захарен диабет и инсулинова резистентност.
Проучване показва, че 8 седмици лечение с изохумулони понижава нивата на кръвната захар на гладно и гликирания хемоглобин, които иначе са високи при диабетици.
Изо-алфа киселината, активно естествено съединение, присъстващо в Humulus Lupulus, влияе върху усвояването на глюкоза от клетките за енергия. Това намалява наличието на глюкоза в кръвния поток. Тези съединения допълнително се свързват с нормализирана инсулинова чувствителност и подобрен глюкозен толеранс. По този начин Humulus Lupulus е ефективен за поддържане на нивото на кръвната захар в нормални граници. 

Намалява високите нива на холестерол, предпазва сърдечно-съдовата система
Високото ниво на холестерол повишава риска от сърдечни заболявания и инсулт. Проучвания разкриват, че лечението с Humulus Lupulus намалява нивото на LDL (лошия) холестерол и общия холестерол. Наблюдава се и повишаване на HDL (добрия) холестерол, което от своя страна е свързано с намален риск от сърдечни заболявания.
Ксантохумолът, естествено съединение, присъстващо в Humulus Lupulus, инхибира CETP (Cholesteryl Ester Transfer Protein), който увеличава риска от сърдечни заболявания, натрупаване на склеротични плаки по стените на съдовете, атеросклероза и тромбози при хора с високи нива на холестерол. 
Друго проучване установява, че изохумулонът, активна съставка на Humulus Lupulus, намалява нивата на триглицеридите и запасите от мазнини в черния дроб. Така може да се заключи, че лечението с Humulus Lupulus е ефективен, естествен и безопасен начин за понижаване нивата на липидите в кръвта. 

Съдейства за редукцията на теглото
Хмелът е невероятно средство против затлъстяване. Освен че благодарение на диуретичните си свойства съдейства за извеждане на задържаната вода в организма, изохумулоните в състава му увеличават разхода на енергия в покой, намаляват натрупването на мазнини и насърчават разграждането на мазнините. Така мазнините не се съхраняват в тялото и се използват като източник на енергия. Активните съставки на хмела намаляват възпалението и действието на възпалителни съединения, които се активират по време на затлъстяване. 

Антимикробен и противовъзпалителен ефект
Екстрактът от хмел има силен антибактериален потенциал. Той се бори срещу различни грам-положителни и грам-отрицателни бактерии и по този начин може да се използва за лечение на различни инфекции. Антибактериалният ефект на Humulus Lupulus е докладван срещу E. coli и Bacillus subtilis. Тези бактерии са отговорни за диарията и хранителните отравяния. 
Освен това е установено, че хмелът притежава фунгицидна активност. Това действие се дължи на наличието в него на фенолни съединения и горчиви киселини. Екстрактът може да се използва като естествен консервант в различни хранителни формулировки поради активните си антимикробни свойства. 
Хмелът показва противовъзпалително действие и при остеоартритни заболявания.
С диуретичните си свойства хмелът е полезен при всички състояния на възпаления на пикочната система, за детоксикация на черния дроб и жлъчката, при подагра.

Богат на антиоксиданти
Хмелът съдържа множество полезни за здравето химически съединения, които са мощни антиоксиданти по природа. Те дестабилизират действието на вредните свободни радикали и предпазват от опасните ефекти на оксидативния стрес върху тялото. Та с хмела може да се защити тялото срещу различни заболявания и разстройства, причинени от оксидативен стрес.

За подобряване вида и състоянието на косата и кожата
Когато се използва в комбинация с други естествени масла върху косата, етеричното масло от хмел може да подобри здравината и блясъка на косата благодарение на своите мощни летливи вещества, които взаимодействат с космените фоликули и естествените масла, за да подобрят външния вид и здравето на косата. Много добър ефект се наблюдава при къдрави коси - които са обикновено сух тип, тъй като хмелът подсилва хидратацията на скалпа и подобрява задържането на влага в самия косъм. Отварата с хмел е средство за ускоряване растежа на косата и борба с оплешивяването, същият ефект има и маслото от хмел, което трябва да се затопли преди употреба.

Маски и почистващи козметични средства с активна съставка хмел са подходящи за всеки тип кожа. Особено полезни са за акнеична кожа, а ако се прилага хмел и за вътрешен прием, ефектът е невероятен с неговите противовъзпалителни, антимикотични свойства и пречистващи механизми.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.