Към количка

ТИНТЯВА - GENTIANA, BITTER ROOT

Тинтявата ( семейство Gentianaceae) се среща по целия свят - има над 180 разновидности, и съдържа много фармакологично значими съединения. Надземните му части се използват в традиционната медицина при приготвянето на горчиви тоници за лечение на храносмилателни заболявания, анорексия, жълтеница, пневмония, изтощение, запек, болка, кашлица, за педиатрични проблеми, треска, грип, ревматизъм и подагра, за лечение на рани и като естествена противоотрова за различни видове отрови.

Растението е местно за алпийските и субалпийски пасища в Централна и Южна Европа, често срещано в планините на Испания и Португалия, Пиренеите, Сардиния и Корсика, Апенините, планините на Оверн, Юра, долните склонове на Вогези, Шварцвалд и цялата верига на Алпите до Босна и Балканския полуостров.

Говори се, че по време на царуването на цар Генций Илирия била опустошена от чума. Смъртността сред поданиците му била толкова голяма, че благочестивият крал се отдал на пост и се помолил на боговете да насочат изстреляна от него стрела към билка, притежаваща достатъчно сила, за да спре хода на болестта. Кралят изстрелял стрелата и тя паднала в корена на растение, което, след като било изпитано, се установило, че притежава най-удивителните лечебни сили много помогнало за намаляване на опустошенията от чумата. Оттогава растението става известно като тинтява (Gentian) в чест на добрия крал, чиито молби довеждат до божественото проявление на лечебните свойства на билката.

Древните гърци, римляни, египтяни и арабски лекари са използвали корена на тинтява като билково лекарство, което е било особено показано при здравословни проблеми на храносмилателната система. Диоскорид и Плиний (180 г пр. Хр.) за първи път признават тинтявата за лечение на ухапвания от животни, храносмилателни проблеми и треска.

Коренът от тинтява също е популярен в традиционната китайска медицина и индийската лечебна система Аюрведа, където обикновено се използва за лечение на чернодробни заболявания, подпомагане на детоксикацията и за стимулиране на храносмилателната система.

В края на 19 век тинтявата придобива известност в САЩ като ключова съставка в безалкохолна напитка, наречена "Moxie" - първата в света масово продавана безалкохолна напитка. В разцвета си Moxie изпреварва Coca Cola и се рекламира като най-добрата "храна за нерви", става синоним на хубави моменти и енергичен живот, който пиенето на напитката поддържа.

Английския доктор Едуард Бах приготвя есенция от цветовете на синята тинтява за преодоляване на чувството на скептицизъм, песимизъм, обезверяване, което се свързва и със заболявания именно на черния дроб и жлъчката.

Тинтявата се е използвала за овкусяване на бирата преди навлизането на хмела. В Германия и Швейцария тя се използва и до днес при производството на горчив алкохолен аперитив.

Биохимичен състав
Тинтявата съдържа биоактивни съединения - секоиридоидни и иридоидни гликозиди - гентиопикрозид, амарогентин, гентиопикрин; ксантони, алкалоиди гентианин и гентиалутин; полифеноли и флавоноиди.

Антиоксидантна сила
Наличието на биоктивни съединения - феноли и флавоноиди с доказано антиоксидантно действие, прави от извлеците от тинтява полезно антиоксидантно средство. Увеличаването на собствената антиоксидантна защита на организма и повишаването й с допълнителна мощ води до по-добро състояние на целия организъм - кръвоносна, нервна, хепатобилиарна и сърдечно- съдова системи, подобрява кондицията на мозъка, повишава концентрацията и подобрява паметта, освежава кожата и премахва умората, засилва метаболизма.

За храносмилателната система
Здравата храносмилателна система е крайъгълният камък на цялостното жизнено здраве. През цялата история е било широко известно, че горчивите билки подпомагат този важен телесен процес, а коренът от тинтява е една от най-добрите горчиви билки, използвани за стимулиране на производството на слюнка, жлъчка и стомашни киселини. Той се използва широко в храносмилателни тоници, които се приемат преди хранене.

Тинтява действа върху стомаха, черния дроб и жлъчния мехур – органи, всеки от които играе роля в храносмилателния процес. Храносмилателните ползи от този корен се дължат отчасти на фитохимикала амарогентин, който е отговорен главно за горчивия вкус.

Смята се, че горчиви вещества като тинтява действат чрез стимулиране на вкусовите рецептори в устата. Когато горчивото вещество попадне на езика, слюнчените жлези произвеждат повече слюнка (първият елемент на храносмилането), което информира храносмилателния тракт да освободи храносмилателни ензими, които помагат за разграждането на храната. Тинтяваната също така стимулира производството на жлъчка, което подпомага храносмилането и усвояването на мазнините и мастноразтворимите витамини в тънките черва.

Според изследване, гореспоменатите "горчиви вещества" (съставени главно от гликозидите гентиопикрин и амарогентин) могат да активират не само жлъчката, но и солната киселина, основният компонент на стомашната киселина, който помага на тялото да смила храната по-ефективно. Това от своя страна води до по-добро усвояване на хранителните вещества и по-бърз преход през храносмилателната система. Освен това специални клетки в стомаха - поради този стимул - отделят храносмилателния хормон гастрин.

Тинктурите и чайовете с тинтява са полезни за лечение на разстроен стомах, образуване на газове, запек, подуване на корема, лошо храносмилане, повръщане, както и други стомашно-чревни проблеми, за лечение на чревни глисти.

При рефлукс
Киселините се предизвикват от дразнене на хранопровода от стомашна киселина. Симптомите на киселини или киселинен рефлукс са хронична кашлица, болка в гърдите, парещ дискомфорт в корема и под гръдната кост.

Стресът, затлъстяването, някои лекарства и специфични храни са само някои от причините за появата на киселини. Тинтява е едно от ефективните домашни средства за лечение на киселини.

При диария
Диарията е един от острите проблеми, които могат да доведат до смърт, ако не се лекуват незабавно. Симптомите включват спазми, воднисти изпражнения, гадене и повръщане, подуване на корема. Билката е ефективна за предотвратяване на диарията, както и симптомите, свързани с нея.

При запек
Запекът означава, че движенията на червата са затруднени или се случват по-малко от нормалното. Запекът възниква поради дехидратация, определени лекарства, синдром на раздразнените черва, твърде много млечни продукти, липса на активност или твърде много стрес. Други причини са бременност, прекомерна употреба на лаксативи, рак на дебелото черво, промяна на обичайната диета и хипотиреоидизъм. Тинтявата е отличен лек при регулиране перисталтиката на червата, като няма привикване както към някои други лаксативни билки или лекарства.

Здраве за черния дроб
Както в миналото, така и в съвременното билкарство тинтява се счита за мощен защитник и съюзник на черния дроб. Подпомага цялостната функция на черния дроб и жлъчния мехур и се съчетава добре с други чернодробни защитни билки.

Тинтявата стимулира производството на жлъчка, което не само спомага за насърчаване на храносмилането; ускорява метаболните механизми в черния дроб, като предотвратява натрупването на отпадъци и ускорява храносмилането на протеини и мазнини. Това от своя страна може да помогне за облекчаване на чувството на умора, което може да се почувства след консумация на тежка храна.

Като защитно средство за черния дроб, тинтявата повишава нивата на редуциран глутатион, каталаза, супероксид дисмутаза и пероксидаза в различни условия на индуцирано от токсини оксидативно увреждане.

Противовъзпалително, антисептично и спазмолитично действие
Докато възпалението е валиден отговор на тялото в стремежа му да се излекува, постоянното ниско ниво на възпаление става все по-известно като една от основните причини за повечето заболявания. Коренът от тинтява съдържа няколко съставки с противовъзпалителни свойства - секоиридоидални, иридоидни гликозиди, гентиопикрозид, ксантони, полифеноли и флавони, които са от особена полза за сърдечно-съдовата, дихателната и храносмилателната системи.

Противовъзпалителните свойства на тинтява също я правят полезна при заздравяване на рани, лечение на натъртвания и обриви. Успокоява възпалените тъкани и има антибактериално и антимикробно действие и подобрява притока на кръв към увредената тъкан, ускорявайки времето за заздравяване.

Активните съединения на тинтява не само намаляват възпалението, те могат да осигурят облекчаване на болката чрез положително модулиране на пътищата на болката в мозъка, както и да намалят спазмите по време на менструация.

Елиминира мускулните спазми
Спазмите могат да засегнат различни видове мускули и това е обичайният начин, по който тялото казва, че мускулните клетки се нуждаят от повече вода, калий, магнезий, калций, натрий и глюкоза. Например спазмите на скелетните мускули са причинени от дехидратация, преумора и електролитни аномалии. Много хора използват добавки от тинтява за незабавно лечение на мускулни спазми.

Антиканцерогенно действие
Екстрактите от тинтява помагат за намаляване на риска от развитие на ракови клетки. Коренът от тинтява е богат на важни антиоксидантни свойства, които помагат в борбата със свободните радикали, като същевременно защитават здравите клетки.

За нервната система
Хистерията е неконтролируема емоция или разстройство, възникващо от силна тревожност. Хората, страдащи от хистерия, губят контрол над емоциите си до степен на безсъзнание. Екстрактите от корен на тинтява влияят успокояващо върху нервната система и предотвратяват хистерични пристъпи. Едновременно с това те помагат при главоболие, схващания на врата, мускулни крампи.

За кръвообращението
Тинтявата има терапевтични и стимулиращи ефекти, които могат да подобрят кръвообращението. Корените на тинтява могат да засилят кръвообращението и действат укрепващо на цялата сърдечно-съдова система. Стимулирайки кръвообращението, извлеците от тинтява подоряват състояния на хронична умора, подобряват мозъчната дейност и тургора и свежия вид на кожата, стоплят студените крайници.

При високо кръвно налягане
Тинтявата е полезна за понижаване на високо кръвно налягане. Редовната консумация на тази билка може да понижи рисковото ниво на кръвното налягане и да го балансира в здравословни граници, което може да предпази от инсулт, диабет и инфаркт.

При анемия
Недостатъчните нива на желязо в организма могат да причинят анемия. Тинтява помага за стимулиране на увеличаване на левкоцитите и червените кръвни клетки в тялото, като същевременно подобрява имунната система. Корените от тинтява са ефективни за насърчаване на храносмилателната система, което може да улесни усвояването на повече желязо от храната.

Прави косата обемна и силна
Тинтявата помага за повишаване на апетита, така че тялото ви да получи необходимото количество хранителни вещества. Недостатъчното количество хранителни вещества прави косата чуплива и безжизнена. Приемът на екстракти от тинтява подсилва растежа и силата на космения фоликул, прави косата гъста и блестяща.

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Моля, консултирайте се с вашия лекар, ако приемате лекарства за кръвно налягане, диабет, за разреждане на кръвта преди да използвате корен от тинтява. Не използвайте 2 седмици преди планирана операция.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.