Към количка

СПИРУЛИНА

Спирулината е вид синьо-зелено водорасло, което се среща както в сладки, така и в солени води. Употребява се като хранителна добавка заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и аминокиселини и всички ползи, които този биохимичен състав носи за човешкия организъм.

Предполага се, че спирулината е фотосинтетичен вид на възраст около 3,5 милиарда години. Също така се предполага, че такива видове са били отговорни за освобождаването на кислород в атмосферата в периода на "ранната Земя".

Тази чудотворна храна е забелязана за първи път през 40-те години на ХХ век във френска Екваториална Африка, когато френските войски газят през езера, покрити с водорасли, които местните хора отглеждат, събират, сушат на слънце и после продават като храна на местните пазари. Това е и храната на местните птици, като фламингото.

Spirulina geiteleri е открита в алкалните езера в Мексико и също се консумира от местните жители. Древни писания разкриват, че е бил консумирана като храна още през 15 век. В дневниците на Колумб се говори за подобно на тиня вещество, събирано от езера, изсушено на слънце и изпечено като хляб. Има данни за употребата на спирулина в ежедневната храна на ацтеките, а легендите разказват, че кралските вестоносци са я използвали за увеличаване на издръжливостта при маратонските си бягания.

Спирулина е една от най-популярните хранителни добавки в света. Хората я употребяват за увеличаване  нивото на приети нутриенти и антиоксиданти, както и за защита на организма от различни неблагоприятни състояния.

Спирулина съдържа много микронутриенти
Това синьо-зелено водорасло също като растенията може да произвежда енергия от слънчевата светлина чрез фотосинтеза. Има данни, че древните ацтеки са я употребявали като храна, а в съвременността става популярна след като НАСА предложи отглеждането й в космическото пространство за използване от астронавните.

Една чаена лъжичка спирулина на прах - около 7г, съдържа: протеини - 4г, тиамин (В1) - 14% от дневната потребност (DV), рибофлавин (B2) - 20% (DV) , ниацин (B3) - 6% (DV), мед - 47% (DV), желязо - 11%(DV)

Освен това спирулината съдържа немалки количества йод, фосфор, магнезий, мед, желязо, калций, калий и манган, триптофан и изолевцин, омега 3 и омега 6 мастни киселини, както и всички есенциални аминокиселини, необходими за жизнеността на организма. В състава си спирулина съдържа и витамини А, С, Е и К, бетакаротен,  В-витамини.

Спирулина има мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства
Оксидативният стрес може да увреди клетките и да доведе до развитието на хронични възпалителни процеси, които могат да имат негативно влияние върху тъканите и органите. Някои проучвания предполагат, че хроничните възпаления може би са причина за рака и инфарктите и инсултите, както и за други заболявания като ревматоидния артрит, диабет тип 2, астма, затлъстяване, когнитивни разстройства и деменция.

Основният биоактивен елемент на спирулина е фикоцианинът, който е в основата на антиоксидантния ефект и едновременно с това придава синия цвят на водораслото.
Фикоцианинът може да пребори свободните радикали и да блокира производството на възпалителни молекули и в това се състои неговият впечатляващ антиоксидантен и противовъзпалителен ефект.

Спирулина може да намали нивата на холестерола и триглицеридите
Сърдечно-съдовите заболявания са световен лидер за човешката смъртност. Много са рисковите фактори, които водят до увреждането на сърцето и кръвоносните съдове - между водещите са високите триглицериди и натрупаните холестеролни плаки.
Доказано в редица проучвания е, че приемът на 1 г спирулина дневно намалява триглицеридите до 16% и LDL-холестерола до 10%. Едновременно с това водораслото стимулира производството на HDL- холестерола (добрия холестерол) и повлиява метаболитния синдром и свързаните с него заболявания.

Спирулина предпазва LDL холестерола от оксидация
Мастните структури в човешкото тяло да податливи на оксидативно увреждане. Този процес е известен като липидна пероксидация и е причина за много заболявания. Една от основните причини за болестите на сърцето е именно оксидацията на лошия холестерол. Няколко проучвания доказват, че спирулина може да бъде полезна за частичното редуциране на този процес.

Друго проучване на приложението на спирулина показва намаляване на липидната пероксидация, предизвикана от усилени тренировки, възпалителните процеси и мускулните увреждания при активно спортуващи.

Спирулина има противораков ефект
Въпреки че има нужда от допълнителни проучвания, вече има натрупани и много доказателства за противораковия ефект на спирулина.
Проучвания при животни показват намаляване на риска от развитие на ракови образувания и размера на туморите.

Много добре е проучен ефектът върху оралните ракови образувания и е убедително доказано, че добавките със спирулина могат да се използват успешно за справяне с прекарцинозните лезии в устната кухина. Използвана като средство за орална хигиена, спирулина намалява зъбната плака и предпазва от развитие на гингвинит.

Спирулина може да намали високото кръвно налягане
Високото кръвно налягане е основен фактор за сериозни състояния като инфаркт, инсулт и хронични бъбречни заболявания.
Няколко проучвания показват, че 1- 8г спирулина дневно могат значително да намалят систоличното и диастоличното кръвно налягане при хора с хипертония.
Смята се, че това намаление се дължи на увеличеното производство на азотен оксид, сигнална молекула, която помага на кръвоносните съдове да се отпуснат и разширят. 

Спирулина  е полезна и за:

  • подобряване работата на черния дроб като го пречиства и подпомага възстановяването при чернодробна недостатъчност, цироза, хепатит
  • регулира нивата на кръвната захар при диабет тип 2 и диабет тип 1, на гликирания хемоглобин, оказва положително въздействие при диабулимия
  • подобрява функцията на стомашно-чревния тракт, облекчава подуването на корема  и подпомага процесите на намаляване на теглото
  • възпрепятства развитието на микози и поддържа баланса на чревния микробиом
  • регулира нивата на хистамина и помага за контролиране на алергичните реакции
  • стимулира производството на бели кръвни клетки, антитела и подпомага повишаването на хемоглобина и по този начин засилва имунната защита, издръжливостта, намалява умората
  • действайки като антиоксидант, подпомага сърдечно-съдовата и кръвоносната системи, а оттам и подобрява оросяването на мозъка и повишаването на конгнитивните способности
  • подобрява усвояването на кислорода при активно споруващи и с това намалява мускулната умора
    - подобрява нивата 
  • спирулина има високо съдържание на зеаксантин - растителният пигмент, който може да намали риска от развитие на катаракта и свързаното с възрастта намаляване и загуба на зрение.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Преди употреба на спирулина се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Особено внимание е необходимо да обърнат хората, употребяващи лекарства за регулиране на  кръвното налягане и кръвната захар.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като:  https://www.indigoherbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ https://draxe.com/ https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.