Към количка

СЛАДКА ПАПРАТ - POLYPODIUM VULGARE

Сладката папрат (Polypodium vulgare) е вид многогодишно вечнозелено папратовидно растение, растящо обилно в сенчести зони, в гори и сред скали до 2000 м надморска височина. Тя е растение, познато и използвано от хората от древни времена.
Нейните коренища се използват в някои храни като подсладители.
В етноботаническата медицина растението се използва заради своите антитусивни, диуретични, антиоксидантни, антихолинестеразни, антимикробни, антивирусни, антиепилептични, антипиретични и аналгетични свойства. Установено е, че притежава защитен ефект при различни неврологични и невродегенеративни разстройства и стимулиращ ефект върху адренорецепторите.
Древните лекари като Диоскорид, Гален (131-210 г. сл. н. е.), Закария Рази (850-925 г. сл. н. е.) са твърдяли и употребявали  коренището на това растение като кардиотоник. Авицена е смятал, че тази папрат помага за “енергично изхвърляне на черна жлъчка от сърцето и други органи на тялото”. 
Корените и цялото растение се използвали в отвари и диетични напитки за далака и други заболявания. Японците го използват като добавка към супи. 
Индианците правят отвара от корените на растението за лечение на кашлица и възпаления на горните дихателни пътища,  за промиване на външни рани и справяне с чревни паразити.

Екстракти от растението се препоръчват от съвременната фитомедицина при:
    -     заболявания на дихателните пътища, влажна кашлица, настинка, треска, възпалени сливици. Тук влияние оказва екдистероида полиподин, който има антибиотично действие
    -    Защитен ефект при различни неврологични и невродегенеративни разстройства, дължащо се на съдържанието на сапонини, флавоноиди, танини - с доказан ефект върху централната нервна система
    -    Хипотензивен ефект - бърз, макар и кракотраен, който се смята, че се дължи на катехините в биохимията на растението
    -    Грипни състояния, причинени и влошаващи се от спарен въздух, топъл вятър, влажна топлина, маларийна треска
    -    Полипи в носа - пресните или изсушени корени, смесени с мед и нанесени върху носа, се използват при лечението на полипи
    -    при плеврит - помага да се изхвърли събраната течност и да се облекчи състоянието
    -    болки в стомаха, безапетитие, диспепсия, раздразнени черва. Стимулира производството на жлъчка. Установено е, че коренището на Polypodium подпомага храносмилателните процеси и основно помага при храносмилането на млякото, като предизвиква първо утаяването му и по-късно изхвърлянето чрез разтварянето му и по този начин избавя пациента от метеоризъм и диспепсия
    -    Действа като нежно, безопасно и естествено лечение на запек, хемороиди
    -    Спленомегалия (промени във функциите на далака, които водят до състояние на нарушено изхвърляне на токсини от тялото и  нарушен цялостен баланс на организма, прояввява се със сухота и липса на вкус в устата, прекомерна жажда, подуване на корема, отоци на различни места, депресия и др.) Премахва тежестта в областта на далака - особено добра е комбинацията със слез.
    -    Заболявания на бял и черен дроб, при възстановяване от хепатит
    -    Ревматични отоци, за облекчаване на болката като помощно средство при ревматизъм и артрит
    -    Бъбречни възпаления, цистити и др. Много добър ефект при бактериална инфекция с Е.coli
    -    Кардио тоник - Подобрява функционирането на сърцето чрез освобождаване на сърдечните мускули от токсичните ефекти на необичайната черна жлъчка 
    -    Спазмолитик - Polypodium vulgare се използва като спазмолитик и се оказва ефективен при различни видове колики
    -    Кожни възпаления и наранявания  - P. vulgare е богата на антиоксидантни компоненти, които предпазват кожата от оксидативни увреди - изгаряния, лъчиста топлина, химически изгаряния и др. и е добре приложима при зарастване на рани и с анти-ейджинг ефект. Полезен е при екземи, псориазис, атопични дерматити и др.

Кожата като най-голям орган в човешкото тяло е важна като защита на целия организъм от увреждания като физически наранявания, различни патогени, загуба на течности, които могат да нарушат хомеостазата. Дори и най-малките кожни наранявания могат да се отразят на цялостното здраве на човека. Възстановителният процес при кожните наранявания протича в три фази - първата е, когато левкоцитите мигрират към наранената зона, за да се борят с  възпалението, втората е пролиферационната, чиято функция включва реепителизация, ангиогенеза (изграждане на нови кръвоносни съдове) и гранулиране (появата на коричка), като по този начин се преотвратява загубата на течности и навлизането на бактерии; и третата фаза е реструктуриращата - когато кожата е напълно заздравена.
Екстрактите от сладка папрат при микробиологични проучвания показват много добри резултати при процеса на реваскуларизация (изграждането на нова и подсилването на старата кръвоносна мрежа в зоната на нараняването, която  има ключова роля за заздравяването) и гранулацията на кожата (акт на защита от инфекции и стимулиране на епителните клетки да мигрират към засегнатата зона).

Биохимичен състав: От коренища е изолирана смола, съдържаща бензилов алкохол и неговите естери, която е силно антихелминтна (глюкозид самамбаин), сапонини,  тритерпени. Сапонинът осладин придава сладкия вкус (създава усещане за сладост 500 пъти по-силно от захарта) на коренището, фитоекдистероиди полиподин А и полиподин В -  с очистително и противовъзпалително действие, органични вещества като смола, танини, флавоноиди със силно антиоксидантно действие, алкалоиди, гликозиди, протеини, неорганични вещества като калций, магнезий, калий, сяра, желязо и хлорид,  лауринова киселина, маслена киселина, янтарна киселина, хексова киселина, метил салицилат, изовалерианови и α-метилмаслени естери.  

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/, https://www.frontiersin.org/  и други.