Към количка

РОЗМАРИН - ROSMARINUS OFFICINALIS, ROSEMARY

Историята на розмарина се простира хилядолетия назад във времето. Билката се споменава още в шумерските текстове около три хиляди години преди новата ера. Древните гърци и римляни го почитали като чудодейно средство с мощни лечебни сили. Розмарин имало в почти всяка градина от онази епоха, тъй като се смятало, че предпазва дома от злите сили и е стимулатор за ума.

Пресният розмарин е източник на минерали като калций, магнезий, желязо, манган и мед. Освен това има високи нива на витамини, включително витамин С, витамин А и витамин В6, флавоноиди, които имат силата да спират и възстановяват уврежданията на вашите клетки и системи, причинени от оксидативен стрес. Тъй като тези антиоксиданти започват да работят на клетъчно ниво, те помагат да поддържате клетките си в оптимално състояние, което пък подобрява цялостното ви здраве. Това е страхотна причина да пиете чайове с розмарин и да го включите в кулинарните си рецепти.

Розмаринът е една от най-разпространените билки в кулинарията. Има леко пикантен, но топъл вкус, който се съчетава прекрасно с други ароматни билки като градински чай и мащерка, и ще го намерите като ключова съставка в множество сосове, супи, печени, пълнежи и яхнии. Придава успокояващ аромат и вкус. Можете да го използвате в изсушен вид или можете да наберете и сложите свежите листа към храната. Ако отглеждате розмарин в саксия, ще имате свежа билка през цялата година. Растението не е капризно, иска достатъчно, но не прекалено почвена влага и силна светлина. Достатъчно е само да прокарате ръка през храстчето и ароматът му се разнася наоколо като носи ведрост и успокоение. 

В натуропатията розмаринът е известен с ползата си в много посоки:

Розмаринът помага да запазите по-дълго време младостта на тялото и ума и да балансирате хормоните си
Розмаринът съдържа силен антиоксидант, наречен карнозол, който играе роля за балансиране нивата на хормоните естроген и андроген в тялото и да регулира менструалния цикъл и дискомфорта от предменструалния синдром. Карнозолът има мощни противовъзпалителни и противоракови свойства. 
Детоксикацията предпазва от клетъчно стареене и с това помага за забавяне на процесите с отслабването на паметта и концентрацията, така характерни за напредналата възраст.

Розмаринът е полезен за храносмилателната система
От векове противовъзпалителните свойства на розмарина са били използвани като естествено средство за лечение на запек, газове, диария и подуване на корема. Добавянето на розмарин към вашата диета може да помогне за регулиране на стомашно-чревния тракт и движенията на червата. Съвременни проучвания доказват, че розмаринът може да стимулира храносмилателната система да произвежда жлъчка, което подобрява работата на храносмилателния тракт и чернодробните функции. 
Той намалява възпаленията и може да бъде полезен в борбата със синдрома на раздразнените черва.
Карнозната киселина в състава на розмарина възпрепятства растежа на мастна тъкан и пречи на складирането на мастни депа, като по този начин помага за подобряване индекса на телесната маса.

Розмаринът е добро противовъзпалително средство
Възпалението е основната причина за много заболявания и здравословни проблеми, които хората изпитват. По-специално, розмаринът се оказа полезен за подпомагане на хората с артрит да изпитват по-малко болка и скованост. Изследователите смятат, че противовъзпалителните свойства на розмарина се дължат на способността му да спира притока на бели кръвни клетки към увредените тъкани. Съдържанието на карнозил и карнозол (които са и антиоксиданти) обуславя противовъзпалителното действие на розмарина. 
Медицински експерименти доказват, че след двуседмичен масаж (три пъти седмично) на коленете с масло от розмарин, болките и сковаността намаляват с 50% в сравнение с контролна група, която е ползвала базово масло без розмарин и при която намалението на дискомфорта е само 12%.

Розмаринът помага за намаляване на оплешивяването при мъжете и жените
Изтъняването на косата и косопадът са често срещани проблеми за мъжете и жените. Около половината от населението има проблем с оплешивяването. Това състояние се нарича андрогенна алопеция. Въпреки че обикновено засяга мъжете, то засяга и жените. 
Балансът на андрогена дихидротестостерон (DHT) намалява косопада, подобрява здравето на скалпа и космените фоликули, намалява сърбежа и стимулира растежа на косата. Допълнителният прием на екстракти от розмарин вътрешно увеличава резултатите, тъй като се извършва детоксикация на организма и баланс на хормоните.
Проучване показва разликата при хора със започнало оплешивяване, които масажират скалпа си с розмариново масло в продължение на 7 месеца, и контролна група, която ползва само базово масло. В първата група подобряването на състоянието е 44%, докато в контролната група то е 15%. 

Невропротективно действие на розмарина
Антиоксиданта карнозол (карнозна киселина) в розмарина придава мощни неврозащитни свойства на хората, които го използват. Невропротективните му свойства предпазват централната нервна система от увреждане и нараняване. Тази киселина намалява оксидативния стрес и едновременно с това предпазва нервната система от свръхстимулация на нервните клетки.
Розмаринът може да предпази мозъка ви от увреждане на тъканите. Дори само вдишването на розмарин може да помогне за предотвратяване на разграждането на ацетилхолина - мозъчен химикал, който е отговорен за концентрацията, мисловния процес и паметта.
Ненапразно в Древна Гърция учениците и студентите са носели венци от розмарин на главите си, докато са учели.

Стресът е част от ежедневието, но дългосрочното излагане на стрес може да доведе до различни здравословни проблеми, които засягат всички системи в човешкия организъм. Проучване установява, че дори само вдишването на розмарин забавя пулса в състояние на стрес с 9%, което навежда учените на мисълта, че розмаринът може да намали състоянието на безпокойство, тъй като повишеният пулс е именно негов белег. Наблюдавано е също така и намаляване на нивата на кортизол при вдишване на розмарин, а именно кортизолът е причина за потискане на имунната система, за безсъние и други проблеми с нервната система.

Розмаринът има болкоуспокояващи свойства
Розмаринът има дълга история на доказване на болкоуспокояващите му свойства. Едно нещо, за което се използва редовно, е да помогне за намаляване на болката, усещана при дисменорея и бъбречни колики. Изследователите открили, че както локалното, така и оралното приложение на розмарин и масло от розмарин може да доведе до лек, но траен болкоуспокояващ ефект.

Розмаринът подобрява кръвообращението
Много хора имат проблеми с кръвооросяването на крайниците. Лошото кръвообращение може да доведе до студени пръсти на краката или ръцете при всякакви температури от студено до горещо време. Масаж на крайниците с масло от розмарин значително подобрява състоянието. Медицински проучвания доказват, че розмаринът стимулира производството на червени кръвни телца и засилва кръвообращението. С това той съдейства за подобряване работата на имунната система, на сърдечно-съдовата и хепатобилиарната система. Като се добави антиоксидантния ефект на билката, става ясно, че тя е от съществена полза за целия организъм.

Розмаринът има противоракови свойства
Ракът е водеща причина за смърт по света. През 2015 г. списанието Nutrition and Cancer публикува кратко проучване, което подчертава потенциалните връзки между противораковите свойства и екстракта от розмарин. 
Свойствата на розмарина работят за селективно убиване на раковите клетки. Голям доклад обобщава резултатите от няколко проучвания и установява, че розмаринът помага при рак на гърдата, дебелото черво, яйчниците, белия дроб, простатата, кръвта, панкреаса, черния дроб и пикочния мехур.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.