Към количка

РАНИЛИСТ - BETONICA OFFICINALIS

Ранилист (хайдушки бурен, хайдушка билка, рошовина, червен вятър, бетоника)  с латинско наименование Betonica officinalis (Stachys officinalis) е многогодишна цъфтяща билка, разпространена по сухи пасища и редки гори  Европа, Африка и Азия. 

В българската народна медицина ранилист се използва при: 
    -    проблеми с храносмилането, включително киселини, диария и чревни газове
    -    проблеми с дишането, включително бронхит и астма
    -    болезнени състояния, включително подагра, главоболие, мигрена, невралгия
    -    заболявания на пикочните пътища, включително камъни в пикочния мехур и бъбреците (нефролитиаза) и болка и подуване на пикочния мехур (възпаление)
    -    лечение на стрес и напрежение, нервност и епилепсия, безсъние
    -    Високо кръвно налягане
    -    При дисменорея, регулира маточното кървене и намалява симптомите на ПМС
    -    Поликистозни яйчници
    -    Проблеми с жлъчка, черен дроб, далак
    -    Ревматизъм, токсични състояния, махмурлук
    -    Чревни паразити  
    -    Потискане растежа на генитални тумори

Това растение с лилави цветя от семейството на ментата,  често се споменава в древния фолклор.  През Средновековието на растението са приписвали магически сили. Смятало се, че предпазва от магьосничество,  “зли очи” , защитава срещу телесни наранявания и кошмари. В църковните и манастирски дворове е много популярно в опит да се държат призраците надалече. 

Има теория, че ранилистът разсейва негативната енергия,  помага за “заземяване” и е идеален за тези, които “се реят” и емоционално и духовно не са свързани с тялото и земята, облекчава вътрешните и външните конфликти и всичко това го прави популярна билка в някои духовни практики. 
Малко растения имат толкова широко разпространено използване от древни времена.  Смятано за мощна панацея, то е било най-цененото лечебно растение от англосаксонците и келтите. Има исторически сведения, че в Римската империя се е смятало за лекарство за 47 заболявания. Още Диоскорид и византийски лечители споменават и включват в билкови рецепти ранилиста. 

В италианската билкова медицина билката е известна с името “erba della paura”, което означава билка, пазеща от страхове, поради анксиолитичните й свойства. В иранската традиционна медицина билката се препоръчва против стрес и още много заболявания, между които кожни раздразнения, стомашни проблеми и генитални тумори.
В китайската медицина се ползва при обикновена настинка, срещу инфекции, за насърчаване на кръвообращението, сърдечни заболявания, за облекчаване на болката, като антиоксидант, за лечение на исхемична мозъчна травма, деменция, различни стомашно-чревни заболявания.
В традиците на Сърбия, Черна гора и Египет се използва при кожни заболявания, за антибактериални цели, срещу главоболие, нервно напрежение, тревожност, проблеми в менопаузата, като билка за пушене.
В румънската традиционна медицина S. officinalis е известен със своите антиоксидантни, противовъзпалителни, стягащи, хемостатични и заздравяващи рани свойства.

Много фитохимични и фармакологични проучвания в световната научна литература потвърждават традиционната употреба на билката като противовъзпалително, ренопротективно (защитаващо бъбреците), аналгетично, успокояващо средство, като антиоксидант и антидепресант.

Биохимичен състав  - Betonica officinalis съдържа мастни киселини, алкалоиди ( стахидрин, туриаин), тритерпени, фитостероли, фитоекдистероиди, дитерпени, иридоиди, флавоноиди, кверцетин, фенилпропаноидни глюкозиди, ацетофенони, фенилетаноидни гликозиди, лигнани, фенолни киселини - кафеена, кумаринова, ванилова и сирингинова,  урсолова, розмаринова киселина, а също и антоцианидини (генистин), мегастигмани и полизахариди.

Противовъзпалителните свойства на фитохимикалите в ранилиста съдействат при настинка, грип, възпаления на дихателните пътища, помага за облекчаване на астма и респираторни инфекции като пневмония и бронхит. Отхрачващите му свойства могат да помогнат за смекчаване на натрупването на гъста слуз в носа и бронхите и  подпомага дренажа на слузта, на свой ред облекчавайки задръстванията на синусите и бронхите.

Отвара от ранилист може да работи за лечение на язви в устата, афти, кървене на венците и възпаления на гърлото. Самостоятелно или в комбинация с бял равнец ранилистът помага при кървене от носа.
Настойка от ранилист може да се използва и за лечение на външни язви, които се появяват върху най-горния слой на кожата. Например, язва на крака или пръста на крака може да се измие с тази билкова инфузия, за да се увеличи скоростта на заздравяване. Лапата, направена от билката, също може да помогне за намаляване на възпалението и болката, свързани с кожни разкъсвания, ужилвания и ухапвания.

Екстрактът от ранилист е доста полезен за облекчаване на главоболие. Това се приписва на гликозидите, важен компонент на растението. Повишаването на кръвното налягане може да бъде придружено от главоболие. Изследванията показват, че гликозидите могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане, което може да допринесе за облекчаване на главоболието. Билкарите също препоръчват чай и тинктури от ранилист за лечение на мигрена. В Аюрведа екстракт от ранилист се препоръчва при махмурлук.  Щипка от билката на прах предизвиква силно кихане и се използва като част от билкова смес за смъркане при лечение на главоболие.

Тонизиращо вино за намаляване на стрес, нервно напрежение и главоболие
Ранилистът може да се превърне в билково тонизиращо вино чрез накисване на около 50 г изсушен ранилист и добавяне на 25 г  върбинка и исоп в 75 мл бяло вино – тази смес трябва да престои в бутилка две седмици. Доза от четвърт чаша ще донесе облекчение при нервно главоболие и психическо напрежение или други емоционални разстройства.

Ранилистът  поддържа здрава нервната система, облекчавайки стреса и напрежението от ума и тялото. Толкова е мощен, че често е необходима само една глътка чай, за да усетите как раменете се отпускат и мускулите започват да омекват. Това е чудесно допълнение към всяка формула за сън и помага за поддържането на здрав сън, особено ако будността е причинена от  „мисли, които просто няма да спрат“. Чаят от ранилист е отлично средство, когато чувствате вътрешно напрежение без причина.

Поради стимулиращите кръвообращението свойства, ранилистът се ползва от фитомедицината за понижаване на кръвното налягане. Хора, които са с ниско кръвно налягане или които приемат лекарствени препарати за високо кръвно налягане трябва да избягват употребата на тази билка, поради риск от силно понижаване на налягането.

Екстрактите от ранилист се свързват със слънчевия сплит и цялостната хармонизация на организма. Доказано стимулират храносмилателната система и имат общо тонизиращо действие върху организма. Като такива те с успех се ползват при храносмилателни смущения,  причинени от нервно напрежение, тревожност и депресия - повишена киселинност, метеоризъм, диспепсия, подобрява апетита, но има липотропно действие и се отразява добре при диети за намаляване на теглото. Стягащи свойства на билката помагат при диария. Освен това учените са установили антипаразитно действие на някои от биологично активните съставки на ранилиста.

Растенията са важни източници на антиоксиданти, особено в случаите, когато собствените ресурси на организма за неутрализация на свободните радикали са изчерпани. Естествените антиоксиданти са обещаваща алтернатива на синтетичните такива, чиято безопасност учените продължават да проучват. А ранилистът в проучвания показва завидно високи стойности на антиоксидантна защита.
Естествените антиоксидантни фитохимикали в ранилиста насърчават по-добрата циркулация и изхвърлянето на токсините от черния дроб, подобряват функционирането и на жлъчния мехур и далака. Билкарите през 16 век били на мнение, че билката може да се използва за лечение на жълтеница. Антиоксидантите имат своята изключителна роля за запазването на младостта, гъвкавостта на мозъчните функции, а оттам и паметта.

Ранилистът подобрява паметта и концентрацията, подобно на гинко билоба, но с по-добра ефективност. В комбинация с успокояващия си ефект е отличен за изпити и други стресови ситуации, изискващи концентрация. Нейните ободряващи (без стимулиращи), тонизиращи и нервноуспокоителни свойства се комбинират, за да я направят чудесна билка за възрастните хора и тези, които се възстановяват от дълго боледуване. 

Ранилистът има предпазващо бъбреците действие. Той стимулира диурезата и по този начин премахва една от причините за образуване на камъни в тях. Като диуретично средство билката помага за изхвърляне на задържаните течности в организма и подпомага състоянията на разширени вени и подагра.

В хомеопатията се употребява под името Stachys betonica и се ползва при пациенти с оплаквания от задух, стягане в гърдите, световъртеж, тъпа болка във фронталната част на главата. Пациентите, които добре се повлияват от това хомеопатично, много лесно се разболяват от настиване.

Проучвания показват, че флавоноидите в състава на ранилист могат да намалят нивото на естроген и могат също да действат като GABA рецепторни агонисти, регулирайки гонадотропините. Като се има предвид, че жените с поликистозни яйчници показват високи концентрации на възпалителни фактори, учените приемат, че екстрактът може да действа като противовъзпалително и антиоксидантно средство, тъй като флавоноидите и иридоидите демонстрират антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Съвременни проучвания от 2005 година насам стигат до доказателства за:
    -    Антидиабетна активност
    -    Антиоксидантна
    -    Антибактериална
    -    Невропротективна и подпомагаща работата на паметта
    -    Хепатопротективна активност, дължаща се на антиоксидантните свойства на екстрактите. Отбелязва се понижение на чернодробните маркери  ASАT, ALАT и протеин карбонил (PCO)
    -    Повишаване устойчивостта на болка
    -    Намаляване отоци поради противовъзпалителните свойства
    -    Ускоряване заздравяването на кожни рани
    -    Антиадипогенни (намаляващи теглото) и липидо-понижаващи ефекти чрез засилване на липидния метаболизъм
    -    Подобряване състоянието при маточни кръвоизливи, свързани с поликистозни яйчници
    -    Действа успокояващо при предментруален синдром
    -    стандартизираните капсули от растителен екстракт могат да намалят менструалната болка и могат да бъдат препоръчани като спомагателна терапия или алтернативно средство за защита на нестероидните противовъзпалителни лекарства  с по-малко странични ефекти при първична дисменорея

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Не бива да се ползва по време на бременност, тъй като стимулира маточното кървене и може да доведе до аборт.
Да не се ползва по време на кърмене.
С внимание да се ползва от хора, които приемат лекарства за понижаване на кръвното налягане.
Трябва да се спре прием на билката поне 2 седмици преди предстояща операция, тъй като в противен случай може да доведе до засилено кървене по време и след хирургическа интервенция.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.


Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.