Към количка

Разширените вени не са просто естетически проблем

Една трета от световното население в различни степени страда от разширени вени. Всяка вена, която е близо до повърхността на кожата, може да се разшири. Разширените вени засягат най-често вените на краката. Това е така, защото стоенето и ходенето увеличават налягането във вените на долната част на тялото.

Основната прицина за появата на разширени вени са слабите или повредени клапи. Артериите пренасят кръв от сърцето до останалата част от тялото. Вените връщат кръвта от останалата част на тялото към сърцето. За да върнат кръвта към сърцето, вените в краката трябва да работят срещу гравитацията.

Мускулите в долната част на краката се стягат, за да действат като помпи. Стените на вените помагат на кръвта да се върне към сърцето. Малките клапи във вените се отварят, когато кръвта тече към сърцето, след което се затварят, за да спрат кръвта да тече обратно. Ако тези клапи са слаби или повредени, кръвта може да тече назад и да се събира във вените, което води до разтягане или усукване на вените.

За много хора разширените вени са просто козметичен проблем. Такива са паякообразните вени, често срещана, лека форма на разширени вени. Но истинските раширени вени – т. нар. варикозни вени, могат да причинят болка и дискомфорт, а понякога водят и до по-сериозни здравословни проблеми.

First slide

Разширените вени причиняват повече неудобства през топлите месеци на годината, поради нормалното разширение на кръвоносните съдове от по-високите температури.
Въпреки това за здравето на вените си трябва да се грижим през цялата година, тъй като проблемите с тях се натрупват с времето и зависят до голяма степен от начина на хранене и активно движение. 

Хранене с по-големи количества трансмазнини, с които изобилстват полуфабрикатите, колбасите, консервите, бързите храни, водят до намаляване на еластичността на кръвоносните съдове като цяло. Те затормозяват цялостното кръвоснабдяване в организма и са причина за хроничната умора, ранния диабет и хипертония, уврежданията на сърцето. И се проявяват и като разширени вени, тежест и умора в долните крайници през летните месеци.

Паренето, пулсирането, крампите в мускулите на прасците и ходилата, сърбеж и мравучкане по кожата, подуването на глезените са едни от признаците за разширени вени и застой на лимфната течност. За разширените вени както и за лимфата много голямо значение оказва двигателната активност – при това целенасочената. Шетането из къщи, шопинга и лежерните разходки не спадат към тази категория! Упражнения за повишаване тонуса на кръвоносните съдове са бързото ходене поне 20-30 мин., клекове, специални упражнения за долните крайници, тръскане на пети, редуване на горещи и студени душове. 

Носенето на компресионни чорапи също помага да се намали болката, но то е полезно при дълги самолетни полети и при хора, които работят продължително време в изправено положение.

Основните рискови фактори за разширени вени са:
Генетична предразположеност-  ако други членове на семейството имат разширени вени, има по-голяма вероятност и при вас да се появят. 

Затлъстяване - наднорменото тегло оказва допълнителен натиск върху вените. А и предполага по-слаба еластичност на кръвоносните съдове като цяло, което си е фактор за появата на варикозни вени.

Възрастта – Това е фактор, който не можем да отстраним, но можем да се опитаме да забавим във времето. Стареенето на тъканите води до износване, намаляване на силата и разкъсване на клапите във вените, които помагат за контролиране на кръвния поток. С течение на времето това износване кара клапите да позволят на част от кръвта да се връща обратно във вените, където се събира и ги разширява. Правилното хранене и приемът на добавки с колаген и коензим Q10 помага тези процеси да бъдат отдалечени.

Полова детерминираност. Разширяването на вените е доказано по-често при жените. Хормоните влияят върху еластичността  на стените на вените. Промените в хормоналния фон преди менструален цикъл,  по време на бременност или менопауза, хормоналните лечения и противозачатъчните хапчета допринасят за увеличаване на риска от варикоза. 

Бременност. По време на бременност обемът на кръвта в тялото се увеличава. Тази промяна поддържа растящото бебе, но също така може да разшири вените на краката. Към това се прибавя и увеличаването на теглото с много килограми за кратко време.

Заседнал начин на живот и работа. Движението подпомага притока на кръв. Но когато работите права или седите дълги часове, кръвта забавя движението си и се застоява във вените. Постоянното увеличено налягане води до отслабване на еластичността на стените и разширяването на вените става факт.

Усложненията от разширените вени са редки и могат да включват:
Язви. Болезнени язви могат да се образуват по кожата в близост до разширени вени, най-вече близо до глезените. Обезцветеното петно върху кожата често започва преди да се образува язва. Потърсете лекарско мнение навреме.

Кръвни съсиреци. Понякога вените дълбоко в краката се разширяват, макар и на повърхността да не е видно. Това може да причини болка в краката и подуване. Потърсете медицинска помощ - може да е признак за кръвен съсирек.

Белодробна емболия. Кръвен съсирек (обикновено в резултат на дълбоки вътрешни разширени вени) може да се заседне в белия дроб, а тя е животозастрашаващо състояние, което изисква незабавно лечение.

Кървене. Рядко вените близо до кожата се пукат. Това обикновено причинява само леко кървене, но тогава имате нужда от медицинска помощ.

Методите на отстраняване на разширените вени по оперативен път, с лазер и др. подобни води до усложнения като белези, кожни изгаряния, инфекции, нараняване на нерв, дълбока венозна тромбоза и др. При това половината от хората, които имат хирургично отстраняване, получават отново разширени вени в рамките на пет години, а разширените вени могат да се появят отново и след ендовенозна аблация. (По данни на Cleveland Clinic, която има 100-годишна история)

Как да се справите, за да не стигате до хирургически интервенции
Постигането на по-добър кръвен поток и мускулен тонус може да намали риска от разширени вени.  
Опитайте да замените високите токчета, откажете се от пристягащо облекло, често променяйте начина, по който седите – това става много лесно, ако вместо на стол стоите на гимнастическа топка с 60-65 см диаметър; увеличете приема на сурова храна, плодове, зеленчуци, вода. Движете се активно, правете упражнения – напр. докато слушате любима музика или ТВ-предаване; винаги, когато имате възможност плувайте.

В магазина ни ще намерите и много продукти, които да ви помагат в ежедневното облекчаване на състоянието на вашите вени, както и хранителни добавки и натурални чайове, които да поддържат младостта на кръвоносната ви система.
Понякога проблемите с вените са резултат от психическото ни състояние – в тези случаи хомеопатията може да бъде много полезна.