Към количка

ПЪПЕШ - CUCUMIS MELO

 Пъпешът съдържа бета-каротин (провитамин А), фитоен, кверцетин и кофеинова киселина – съединения с мощна антиоксидантна активност, които премахват токсините в тялото и се борят със свободните радикали, въглехидрати, протеини, фолиева киселина, ниацин, витамин В6,  витамин С, мед, желязо, фосфор и манган,  зеаксантин и лутеин.

Пъпешът храни тимуса и щитовидната жлеза, а тяхното добро функциониране поддържа имунната система в изправност.

Нишестето и пектинът на пъпеша не се усвояват в храносмилателната система. Те имат свойството да поемат вредните вещества в червата и ги извеждат от организма. Разтворимите и неразтворими фибри на пъпеша са чудесен помощник на червата, през които преминава погълнатата храна. Фибрите помагат на храносмилателния тракт да запази своето здраве,  подобряват перисталтиката на червата и отделителните свойства на органите на храносмилателната система,  предотвратяват дивертикулита и синдрома на раздразнените черва, намаляват риска от рак на дебелото черво.

Пъпешът е особено полезен с високото си съдържание на фолиева киселина. Фолиевата киселина стимулира образуването на кръвни клетки от костния мозък и подпомага секрецията на солна киселина в стомаха. 
Сто и петдесет грама пъпеш задоволяват нуждите на организма от фолиева киселина за деня, което го прави абсолютно подходящ плод за жени, планиращи бременност, бременни, деца и лица с хронични заболявания.

Същият грамаж насища организма с калий, магнезий и един изключително рядък минерал - германий, които са необходими на сърцето, бъбреците. Съдържанието на калий и магнезий в пъпеша е много повече отколкото в краставицата, крушата или зелето. Тези микроелементи имат понижаващ кръвното налягане и нивото на холестерола ефект. А германият е микроелемент, отговорен за поддържането на младостта на клетките.

Пъпешът има високо съдържание на калий, който се губи при повишена диуреза и изпотяване. Калият е важен за здравето на сърцето, намалява риска от инсулти, от образуване на камъни в бъбреците. Благодарение на него калцият се усвоява пълноценно и така индиректно калият пази и костите ни.

Количеството фруктоза в зрелия пъпеш преобладава в сравнение с другите захари. Фруктозата е по-сладка от обикновената захар. В човешкия организъм се разгражда само в черния дроб.

В пъпеша има достатъчно количество глюкоза, което да поддържа нивото на глюкоза в кръвта в норма и образуването на необходимите запаси на гликоген в черния дроб, отговорен за храненето на мускулните тъкани, така необходим и за сърдечните мускулни тъкани.

Действа благоприятно на жлезите с вътрешна секреция.

Семките на пъпеша съдържат също много полезни вещества и могат - смлени на мляко, да се ползват в диетичното хранене.

Витамините и антиоксидантите зеаксантин и лутеин, които влизат в състава на пъпеша, помагат за запазване на доброто зрение, предпазват от катаракта и макулна дегенерация.

Както всички жълти храни, пъпешът влияе положително върху работата на далака - този разпределител на хранителните вещества в организма.

Пъпешът е нискокалоричен и затова е подходящ при диети за намаляване на теглото.

Пъпешът в козметиката - хидратира кожата, съдържащият се в състава му витамин С стимулира производството на колаген, а витамин А се грижи за доброто състояние на космения фоликул.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.