Към количка

ПИРЕЙ - AGROPYRON REPENS

Латинското наименование на пирей е Agropyron repens - в превод дива пшеница, на български е известен още и като пълзящ пирей, пир, айрък, житняк, потрепваща трева, кучешка трева.

В някои езици за троскота и за пирея има едно и също име - quick grass, тъй като и двата плевела са от едно семейство, имат много физически прилики и сходен биохимичен състав, а при изследователски проекти и двете растения покриват едни и същи оплаквания. Затова и често пъти в билкови комбинации двете растения могат да бъдат замествани, без да се промени ефектът на комбинацията.

Пиреят, който е богат на силициев диоксид, калий и др. минерали, винаги е бил използван като естествено лекарство. По време на недостиг на храна през Първата световна война в много страни семената и коренищата са се мелели на брашно и с тях са се приготвяли питателни каши и хлябове.

Комбинацията от семена и коренище на пирей и зърна от плодовете на Serenoa serrulata се е ползвало като общ хранителен тоник и седатив при възпалителни състояния на носа, гърлото, бронхите, за спиране на гнойни секрети, както и за подсилване на репродукцията. Особено е препоръчвана при нефрит, уретрит, цистит, атрофия на млечните жлези, тестисите, яйчниците, матката и особено на простатната жлеза.

Пиреят е едно от лечебните растения, използвани за лечение на ендопаразити и стомашни проблеми при кучета, котки и прасета в Британска Колумбия и Канада.

Самостоятелно или в състава на комбинирани билкови смеси, пиреят повлиява благоприятно при:

- бъбpeчни и жлъчни ĸaмъни, песъчинки и седименти
- циcтит, нощно напикаване
- възпaлeния нa чepвaтa, хроничен запек, хемороиди
- peвмaтизъм, подагра, отоци
- бeзплoдиe
- пнeвмoния, бронхит, астма - отхрачващо действие
- нapyшeнa oбмянa нa вeщecтвaтa, диабет
- понижава нивата на кръвната захар
- високи нива на липиди, триглицериди, холестерол
- превенция на обрзуването на холестеролни плаки
- чернодробни заболявания, цироза, алкохолизъм, асцит от чернодробен характер и дp. 

Bъншнo се прилага пpи:
- ĸoжни бoлecти, алергичен контактен дерматит - учените сравняват прилагането на крем със сух екстракт от пирей  с активността на стандартен глюкокортикоиден крем
- paxит
- xeмopoиди - прилага се на бaни (ĸypc нa лeчeниe 10-15 бaни)

Растението съдържа въглехидрати (фруктоза, глюкоза, инозитол, манитол), слузести вещества, пектин, тритицин - с диуретично и инсулинорегулиращо действие, витамини А и С, витамин В8 - който участва в обработката на мазнините от черния дроб и е свързан с провеждането на нервните импулси в тялото, агропирен - с антибиотично действие, цианогенетични гликозиди, фенолни съединения - P-хидроксибензоена, ванилова и p-кумарова киселина, хлорогенова киселина, p-хидроксиканелена киселина и естери на киселините, монотерпени (карвакрол, карвон, транс-анетол, тимол и ментол) флавоноиди, сапонини, летливи масла, етерично масло, ванилин глюкозид, желязо и други минерали и големи количества силициев диоксид и силикати.

В китайската медицина е известен като чудодеен детоксикатор - чудесно средство срещу пролетната умора.

Най-известното му приложение обаче си остава като помощно средство при пясъци в бъбреците и жлъчката.

Етеричното масло от пирей действа добре при бронхиални проблеми - втечнява жилавия секрет и помага за отхрачването.

Диуреза и лечение на инфекции на пикочните пътища

Захарният манитол, присъстващ в големи количества в тази билка, сапонините и ванилинът са веществата, които в най-голяма степен допринасят за диуретичния ефект на пирея. Заедно с антимикробните си ефекти, растението се използва за промиване на пикочните пътища по време на инфекции.

Данни за 313 пациенти с уринарни инфекции на пикочната система или раздразнен пикочен мехур са анализирани. Между 69 и 91 % от урологичните симптоми са облекчени по време на терапия с 50-60 капки от екстракт от пирей, а в зависимост от тежестта на заболяването между 32% и 53% от пациентите са били напълно излекувани като не са наблюдавани никакви нежелани странични ефекти.

В отворено клинично изпитване при 99 пациенти с оплакванията от инконтиненция, дизурия, никтурия и тенезми поради аденом на простатата, простатит и цистит (12 жени и 87 мъже), е установено значително намаление на оплакванията и нормализиране на лабораторните маркери на възпаление (протеин, епител, левкоцити и еритроцитите в урината) . 96% от пациентите са доволни от лечението с екстракт от пирей, а странични ефекти няма забелязани.

Коренищата на пирея се използват в народната медицина като:

  • противовъзпалително и диуретично средство
  • за пречистване на цялата отделителна система, бъбреци, уретра, пикочен и жлъчен мехур и помагат при седиментни отлагания в тях.

Листата на пирея се използват при настинки, бронхити, а външно се употребява при дерматит, обриви.

При хемороиди се правят бани с отвара от листата на пирея, като за постигане на ефект са необходими 10-15 бани.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Пиреят не бива да се употребява в големи количества продължително време поради силния му диуретичен ефект, който би могъл да доведе до хипокалемия - твърди ниско ниво на калий.

Билката е включена в списъка на Съвета на Европа като естествен източник на хранителни аромати (категория N2). В Съединените щати е общопризната като безопасна. Учените не са установили нежелани странични ефекти при нейното правилно приложение.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.