Към количка

ОЧАНКА - EUPHRASIA OFFICINALIS

Euphrasia officinalis (очанка) е малко растение от семейство Живеничеви, което паразитира по корените на други растения в местата с подчертана влага. Среща се повсеместно в Европа. Родът на очанката включва над 450 вида.

Билката расте добре в бедни почви и - тъй като е полупаразитно растение - получава част от водата и хранителните си вещества от корените на близките растения. За лечебни цели се ползват стеблото, листата и цветовете на очанката.

Във фитофолклора се говори, че носенето на венец от цветове на очанка подобрява психическите сили и помага да разберете дали някой казва истината. Вероятно оттам идват и народните наименования на билката -  "Христови очи" и "Христово зрение". Старите билкари твърдят, че миенето на очите с отвара от очанка или вътрешният й прием "помага при всички недъзи на очите, които причиняват замъглено зрение".

В Средновековието изсушената билка  се е препоръчвала за пушене в лула при продължителни изтощаващи кашлици и настинки.

В традиционната медицина очанката е позната с противовъзпалителното си действие и се прилага за облекчаване на настинки, кашлица, инфекции на синусите, болки в гърлото и сенна хрема, конюнктивити с алергичен характер, при които има обилно сълзене.

Очанката се ползва под формата на лосион, лапа или очна баня за лечение на различни състояния, включително конюнктивит; възпаление на клепачите по ръба на миглите (блефарит); умора на очите; възпаление на кръвоносните съдове, клепачите и конюнктивата.

Очанката  е богата на етерични масла, иридоиди - аукубин; флавоноиди - лутеолин-глюкозид, кверцетин, рутин; алкалоиди, феноли - кафеена киселина, есенциални мастни киселини, танини и стероли, желязо, силиций, следи от йод, мед и цинк; витамини A, C, D, E и B комплекс и показва антиоксидантни, противовъзпалителни, противоракови, антихепатотоксични и антимикробни свойства.

Смята се, че антиоксидантните свойства на тази билка могат да помогнат на окото да абсорбира повече витамин А и витамин С и съдържа минералите цинк, мед и селен, които  помагат за предпазване от катаракта.

Съдържанието на танини - те имат стягащо действие, помага за намаляване на катара и отделянето на слуз, докато на флавоноидите се дължи облекчението при сезонни алергии, кашлица, настинки и задръствания в гърдите.

При лабораторни изследвания е установено, че аукубинът е помогнал да се сведат до минимум белезите на сърдечната тъкан след инфаркт, които имат отношение към изпомпващата сила на сърцето, чрез намаляване на окислителното увреждане, причинено от свободни радикали.

Кафеената киселина в състава на билката е ефективна при лечение на ечемик.

Неотдавнашно проучване на корейски изследователи установява, че капки за очи, съдържащи екстракти от Matricaria chamomilla (лайка) и E. officinalis, придават защитни свойства срещу UVB-индуцирано възпаление и оксидативен стрес в епителните клетки на роговицата на човека. Същото проучване установява и намаляване на фотостареенето при третиране с екстракти от очанка именно поради защитния ефект от ултравиолетовите лъчи. С това си свойство билката е възможно да се окаже добро терапевтично средство за предотвратяване на кожен рак.

Спиртните извлеци от очанка оказват антиоксидативен ефект като намаляват количеството на свободните радикали, образувани от ултравиолетовото излъчване, и по този начин не само запазват нивата на колаген в кожата, но и стимулират неговото производство.

В проучване при възрастни хора с възпаление на очите - поради алергия към полени, вятър, прах, инфекции или напрежение на очите - са използвани капки за очи, съдържащи равни количества екстракти от очанка и роза (Rosae aetheroleum) три пъти на ден.

Около 81% от участниците са имали пълно облекчение на очите, намалели са подуването, паренето и лепкавия секрет в рамките на 6-14 дни. Останалите участници са имали забележимо подобрение на очните си симптоми.

Интересен е ефектът, който са установили учени при експерименти с диабетни мишки - при употреба на екстракт от Еуфразия, се понижават нивата на кръвна захар, докато при здрави мишки с нормални нива на глюкозата, третирани със същия екстракт, няма повлияване.

Антибактериалните свойства на очанката са установени при Staphylococcus aureus и Klebsiella pneumoniae - едни от най-честите причинители на очни инфекции. Екстрактите инхибират растежа на изследваните бактерии. Същите бактерии са честа причина и за хрема, възпалено гърло, които също се повлияват добре от билката.

Предварителните изследвания в епруветка и с животни показват, че очанката може да предотврати увреждане на кожата, да потисне растежа на вредни бактерии, да защити черния дроб и да намали кръвната захар при хора с диабет и възпаления от настинки и кашлица.

В хомеопатията очанката се използва за противодействие на алергични конюнктивити и ринити.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 

Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/ и още много други.