Към количка

МЕЧО ГРОЗДЕ - ARCTOSTAPHYLOS - UVA URSI

Мечото грозде е вечнозелен храст, който дава червени плодове и цъфти в алпийските гори в много региони, включително Северна Америка, Европа, Иберийския полуостров, Сибир и Хималаите. Расте бавно, но успява на места, където други растения не могат, като стените на каньони. Има къси, пълзящи, червеникаво-кафяви клони и розови или бели цветя с форма на камбанка, които цъфтят през лятото, последвани от гроздове от плодове. Твърди се, че мечките обичат лъскавите, яркочервени или розови плодове, които са годни за консумация, но имат кисел вкус.

Първите сведения за лечебно приложение на билката се откриват във 2 в.н.е. и до откриването на сулфатните лекарства и антибиотиците, мечото грозде е обичайно лечение на инфекции, свързани с пикочния мехур. 

Листата на мечото грозде се използват за лечение на дизурия, цистит, уретрит и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Също така се препоръчват за предизвикване на диуреза и за лечение на запек. Листата съдържат дъбилни вещества, витамин С, кверцетин, танини, етерични масла, макро- и микроелементи, урсолова, галова киселина и флавоноиди, както и хидрохинонови гликозиди - главно арбутин и метиларбутин. Противовъзпалителното им действие се дължи основно на арбутина, хидрохинона и танините, които имат адстрингентно действие - спомагат за свиване и стягане на лигавиците в тялото. На свой ред това помага за намаляване на възпалението и борба с инфекцията.  

Мечото грозде успешно се бори със стафилококови инфекции на пикочните пътища и с развитието на E.coli, особено когато приемът му е започнат още при първите симптоми на инфекция.

В комбинация с глухарче, мечото грозде има превантивен ефект при повтарящи се инфекции на пикочните пътища.

Урсоловата киселина има силни антибактериални и противовъзпалителни свойства, като унищожава инфекциите на пикочните пътища. Освен това тя стимулира нарастването на мускулната маса, растежа на косата, противодейства на косопада и намалява пърхота.

Галовата киселина има установена противоракова активност при левкемия, рак на простатата, белите дробове, панкреаса и дебелото черво, рака на гърдата и шийката на матката. В научните среди постоянно се трупат доказателства за това, че галовата киселина забавя развитието на раковите клетки и метастази. Тя има много висок антиоксидантен капацитет, а и се усвоява много лесно от храносмилателния тракт.

Мечото грозде има спазмолитичен ефект и успокоява гладката мускулатура, намалява болките при бъбречни и жлъчни кризи, успокоява състояния на колит, гастрит, повишена киселинност на стомаха, язва.

Помага при костно-ставни дегенеративни заболявания и такива на мускулно-скелетната структура, които с напредването на възрастта са честа причина  за инциденти. Урсоловата киселина в състава на мечото грозде стимулира протеините, отговорни за мускулната маса, и така се забавя процеса на намаляването й.

Наличието на флавоноиди в билката определя нейния ефект като антиоксидант и кръвоспиращо средство. Затова се ползва и в гинекологията при маточни кръвоизливи.

Диуретичният изчистващ токсините ефект на билката има отношение и към сърдечно-съдовата система, помага при ревматизъм и подагра като спомага за изхвърлянето на кристалите на пикочната киселина - причина за отоците при тези заболявания.

Мечото грозде се препоръчва и при режими за намаляване на наднорменото тегло, не само поради диуретичния си ефект, а и поради действието на урсоловата киселина, която прави топенето на мастната тъкан по-ефективно.

Екстракти от мечо грозде се използват в кремове за изсветляване на кожата. Хидрохинонът в тях се предписва за лечение на пигментни петна, които се появяват поради увреждане на кожата.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Мечото грозде не бива да се приема продължително време и винаги трябва да се консултира неговата дозировка с лекуващия лекар. 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.