Към количка

МЕДУНИЦА - PULMONARIA OFFICINALIS

Рulmonaria officinalis L (медуница), принадлежаща към семейство Boraginaceae, е тревисто многогодишно растение, широко разпространено във влажни местообитания и крайбрежни райони в Европа, Азия, Северна Америка и Африка.  Билката расте в частично сенчести зони на гори или сенчести градини, гранични зони, алпинеуми или като кант на пътека. Тъй като е много чувствителна към токсините от околната среда, районите, в които се среща, обикновено са незамърсени стари гори и по този начин наличието на медуница често е добър показател за здравето на екосистемата.

Името на растението идва от латинското pulmo, което означава бял дроб. Средновековните билкари се смята, че са го нарекли така поради петнистите му листа, които напомнят болен бял дроб.

Има дълга традиция на употреба в народната медицина на много страни като средство срещу различни респираторни заболявания поради своите откашлящи, отхрачващи и потогонни свойства.
Други етномедицински източници показват, че инфузии или отвари от P. officinalis се прилагат като адстрингентни, антикоагулантни, антимикробни и противовъзпалителни билки, както и като средство за лечение на уринарни разстройства, цистит,поради диуретично и антилитиазно действие. 
Pulmonaria в комбинация с Tussilago farfara (подбел) често се използват за лечение на хронична кашлица, включително магарешка кашлица.

Приложена външно, може да бъде много полезна при лечение на изгаряния, рани, порязвания и екземи. Стягащите, омекотяващи и поддържащи кожата свойства позволяват използването на екстракта от P. officinalis в козметологията.

Биохимичен състав
Фенолни киселини, лигнани, флавонови глюкозиди, рутин, кафеена киселина, хлорогенова и неохлорогенова киселина, салвианолова киселина Н, менисдаурин, никотифлорин, астрагалин, кемпферол, кафеена киселина и нейни производни, мирицетин, акацетин, флавони, гликозиди на апигенин, кверцетин (рутин и хиперозид), хесперидин и нарингенин и др. , пулмитринови киселини, високо съдържание на розмаринова киселина и  естери на розмариновата киселина, юнанова киселина, монардиковата киселина А, която  инхибира активността на хиалуронидазата и умерено намалява освобождаването на хистамин. Съдържа още витамин С, манганови и силикатни съединения, мед, желязо, алантоин.
Този богат състав дава основание на учените да потвърдят етнофармакологичната употреба на билката като противовъзпалително и антиоксидантно средство
Юнановата киселина в състава на билката показва много по-високи антиоксидативни свойства в сравнение с други билки. Освен това тя придава и противовъзпалителен ефект на екстрактите от медуница, което учените смятат, че е много важно в патофизиологията на инсулт, миокарден инфаркт, хронична сърдечна недостатъчност, диабет, циркулаторен шок, хронични възпалителни заболявания, рак и невродегенеративни заболявания.

Употреба на медуница:
    -    За лечение на заболявания на дихателната система - пневмония, астма, бронхити, ларингит, туберкулоза, кашлици от различен произход, включително на алергична основа тъй като намалява освобождаването на хистамин
    -    При настинки и трескави състояния - поради потогонните си свойства
    -    Стомашно-чревни заболявания
    -    Сърдечно-съдовата система - поради високата си антиоксидантна ефективност, по-силна от доста други изследвани билки
    -    Бъбречни възпаления и възпаления на пикочно-половата система
    -    За освобождаване от задържани течности в организма и възстановяване на водно-солевия баланс, справяне с отоците
    -    За изчистване катрановите наслоения в дробовете на пушачи
    -    Намалява окислителното увреждане на компонентите на кръвната плазма и подобрява нейния неензимен антиоксидантен капацитет, а манганът, съдържащ се в екстректите от билката имат стимулиращ кръвотворенето ефект
    -    Научни изследвания  са предоставили данни за  ефективността на екстрактите върху Staphylococcus aureus
    -    При възпаления на устната кухина - стоматити, гингвинити, афти - поради антибактериалния противовъзпалителен ефект
    -    За по-доброто заздравяване на рани от порязвания и изгаряния

Медуницата е растение, полезно за намаляване на дразненето на горните дихателни пътища и с високото си съдържание на слузни вещества засилва откашлящия и отхрачващ ефект.
Ролята на медуницата като ефективна респираторна терапия се дължи отчасти и на неговите антиоксидантни свойства. Българско проучване потвърждава тези открития, отбелязвайки високо фенолно съдържание и антиоксидантни свойства в чайовете, направени от растението. 
Вече е добре установено, че антиоксидантите играят жизненоважна роля в човешкото тяло, от защитата на сърдечно-съдовата система до забавяне на стареенето. Антиоксидантите са от решаващо значение за поддържане на здравето и благосъстоянието на органите, особено в присъствието на прооксиданти или свободни радикали. Като се има предвид това, смята се, че медуницата е ефективна срещу вредни организми, които засягат функцията на белите дробове и гърдите, поради високото си ниво на флавоноидни гликозиди.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.