Към количка

МАЩЕРКА - THYMUS VULGARIS

Мащерката е цъфтящо растение от семейство Lamiaceae (от същия род са ментата, розмарина), произхожда Южна Европа и има световно разпространение. Расте по каменисти места в планината, може да се отглежда в градината и дори в саксия у дома.
Хората са използвали мащерката в продължение на много векове като кулинарна билка и билково лекарство. През античността я горели като благовоние, което осигурява сила и яснота на ума и пречиства въздуха от болести и зарази. През Средновековието я използвали като средство за защита от чумата.
 
Мащерката съдържа феноли, терпеноиди,  ароматни аминокиселини и съдържащи сяра съединения  - тимол,  карвакрол, линалол, борнеол, ментол, камфор, за които е известно, че контролират или неутрализират определени бактериални, вирусни, гъбични и паразитни инфекции и е невероятно полезно в случаи на различни чревни инфекции и нашествия, като анкилостоми, аскариди, грам-положителни и грам-отрицателни бактерии, ентеробактерии и коки, гъбички и дрожди, Tinea pedis - гъбична инфекция между пръстите на краката, както и Candida albicans.

Установено е, че маслото от мащерка като противогъбично средство превъзхожда повечето от преобладаващите синтетични фунгициди. Етеричното масло от мащерка може да бъде изролзвано като безопасен и икономичен консервант на растителна основа срещу гъбични нашествия при хранителни стоки.

Традиционната народна медицина препоръчва мащерка за изключително много случаи:
* за успокояване на болки в гърлото и сливиците, ларингит, кашлица
* при настинки и инфекции на белодробната система, астма
* за подобряване на чернодробната функция
* за стимулиране на апетита, 
* под формата на сироп при храносмилателни разстройства, диспепсия, метеоризъм, диария, лош дъх
* при предменструален синдром, болезнена менструация
* за лечение на млечница и гингвинит
* за лечение на хрущялни и пикочни инфекции
* етеричното масло може да се използва за масаж при болки в ставите, ишиас, артрит или ревматични болки
* приложена върху кожата, мащерката облекчава при ухапвания и ужилвания от насекоми, акне, дерматит, херпес симплекс.

Има научни доказателства, че тинктурата и маслото от мащерка  при вътрешен прием действат успокояващо и антистресово.
Според проучване от 2018 г. в International Immunopharmacology, прилагането на тимол върху кожата на хора с атопичен дерматит има директен физиологичен отговор. Тимолът помага за свиване на подутите дермални и епидермални слоеве на кожата, характерни за дерматит едновременно с противовъпалителното си действие като предотвратява вторични инфекции, причинени от бактерията Staphyloccocus aureus. Според изследователите противовъзпалителните и антибактериалните ефекти на тимола имат място в лечението на хроничен атопичен дерматит.

Мащерката отдавна се използва като домашен лек за кашлица, бронхит и други респираторни заболявания. Според проучване от 2013 г. в European Respiratory Journal, тимолът действа върху рецепторите на езика, устата, гърлото и носните проходи по начин, който може да потисне кашлицата.

Друго медицинско проучване е установило, че тимолът и карвакролът  имат антибактериално действие спрямо някои бактерии в червата

Проучване от 2012 година е установило, че спазмолитичните и аналгетични свойства на мащерката за  преодоляване на менструални спазми се припокриват с тези на ибупрофена и се коментира, че мащерката може да се окаже природна алтернатива без страничните въздействия на ибупрофена.

Маслото от мащерка, смесено с вода, отдавна се използва като лек за лош дъх и за предотвратяване на гингивит и заболявания на венците. Има също доказателства, че може да лекува млечница в устата, често срещана инфекция, причинена от гъбичките Candida albicans. Изследователите смятат, че тимолът инхибира производството на ергостерол, подобно на холестерол вещество, необходимо за насърчаване на растежа на гъбичките. Поради тази причина мащерка се използва в приготвянето на много от водите за поддържане на устната хигиена.

Мащерка в кулинарията
Има няколко разновидности на мащерка, но обикновената мащерка и лимоновата мащерка са тези, които най-често се използват за кулинарни цели. Мащерката има землист, остър вкус, който е по-пикантен от ригана. Отлична подправка е при приготвяне на пилешки, телешки или зеленчукови бульони, яхнии, към маринати за свинско, агнешко или пилешко месо и придава свеж аромат на печени зеленчуци и картофи, който напомня на бор и камфор (а в случая с лимоновата мащерка и на цитрусови плодове).

Мащерката може да се използва като добавка към портокалови, лимонови или малинови чайове и да се сервира гореща или студена. Може дори да добави изненадваща флорална нотка към бита сметана и печени кремове. Лимонът и мащерката се съчетават прекрасно, независимо дали в рецепта за печено пиле или лимонова панакота. 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Мащерката се счита за безопасна, когато се използва в ежедневието като съставна част от комбинирани чайове или под формата на хранителни добавки. Но както всяко нещо, с което се прекалява, може да доведе до стомашно разстройство, спазми, главоболие и световъртеж.

Ако приемате антикоагуланти, лекарства за хипертония и др., посъветвайте се с лекуващия си лекар за възможни взаимодействия на мащерката с тях.

Етеричното масло от мащерка е между маслата, които могат да се приемат и вътрешно в ограничени количества. Прекомерната употреба на етеричното масло може да причини необичайно спадане на кръвното налягане.
Никога не вдишвайте маслото от мащерка директно. Вместо това, поставете няколко капки върху кърпичка и вдишайте леко. Можете също да използвате дифузер или просто да добавите няколко капки към кипяща тенджера с вода. 
Когато се употребява за масаж, мащерката, както и всички останали етерични масла, трябва да се прибавя към базово масло. 

Има данни и за алергични реакции към масло от мащерка, това са хора с алергия и към мента, риган, лавандула, градински чай.

Маслото или добавките от мащерка трябва да се избягват по време на бременност. Тимолът има естроген-подобен ефект, който може да повлияе на менструацията и да увеличи риска от спонтанен аборт. Използването на мащерка като подправка към храната не крие такъв риск.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.