Към количка

МАКА - LEPIDIUM MEYENII

Lepidium meyenii, известен като мака или перуанският женшен, е растение, популярно в традиционната медицина поради ефектите върху репродуктивното здраве, когнитивната функция, здравето на кожата и облекчаване на симптомите на менопаузата. 

Използването на перуанската мака може да бъде проследено до преди повече от 3000 години. Този кореноплоден зеленчук, подобен на ряпа, е бил толкова ценен за древните перуанци, че е ползван като форма на валута в търговията. Като лечебно средство има данни за употребата му за повишаване силата и издръжливостта, за дълголетие, за лечение на редица заболявания, като менструални проблеми, менопауза, рак на стомаха, умора, стрес и анемия. Говори се дори, че воините на инките са ядяли корен от мака, преди да се отправят към битка, за да увеличат издръжливостта и силата си.

По време на процъфтяването на цивилизацията на инките в района на Андите, маката е била запазена само за кралски особи. По-късно е внесена в Испания и е използвана от испанския кралски двор за повишаване на виталността и дълголетието.

Коренът от мака съдържа впечатляващ набор от хранителни вещества - въглехидрати, малко мазнини и значително количество растителни фибри. Богат е на някои незаменими аминокиселини , витамини и минерали, като витамин С и витамини от група В – В1, В2 и В6, фосфор, магнезий, мед, желязо, калций, цинк, натрий и калий. 

Обзор на медицинските проучвания за последните 20 години върху перуанската мака показва ефективността на растението върху човешкия организъм като антидепресант, антиоксидант, като стимулатор на конгтивните способности и на сексуалната функция при мъже и жени, неговия невропротективен и противовъзпалителен ефект. 

Много изследвания показват и имуномодулиращ и противораков ефект на мака-корен, както и значителен ефект за повишаване на енергията, физическата и психическата издръжливост, намаляване на умората, подобряване състоянието на кожата и на храносмилателната система. Коренът от мака е мощен антиоксидант и адаптоген и може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания, рак и диабет чрез понижаване на оксидативния стрес и увреждането на клетките. 

Репродуктивно здраве
Мака е изследвана за потенциала си да подобрява спермогенезата – като количествени и качествени показатели,  и да облекчава симптомите на сексуална дисфункция при мъжете и жените. Все още продължаващо проучване навежда на мисълта, че коренът от мака може да допринесе за подсилване на сексуалното желание както при мъже, така и при жени, особено при хора, които приемат редовно антидепресанти.

Симптоми при менопауза
Установено е, че мака има благоприятен ефект върху психологическите симптоми и сексуалната дисфункция при жени след менопауза. Има доказателства, че екстрактите от мака могат да имитират естрогенната активност и да повлияят на нивата на женските хормони, с което да намалят дискомфорта в периода на мено- и постменопаузата. Проучвания при жени в постменопауза показват намаление на депресията и добро състояние на костната плътност, особено когато коренът от мака е комбиниран с екстракт от котешки нокът.

Когнитивна функция
Проучванията показват, че мака може да поддържа когнитивната функция чрез подобряване на митохондриалната активност и регулиране на протеини, свързани с автофагията (процеса на самопречистване на организма от повредени, стари или болни клетки), които са важни за клетъчното здраве и дълголетие. 
В проучване при хора е наблюдавано подобряване на настроението,  увеличаване на енергията и намаляване на нивата на кръвната захар и състоянията на тревожност.  Доказано е, че маката има ефект против умора, което може да се дължи на способността й да предотвратява медиирано от митохондриите мускулно увреждане и оксидативен стрес. Този ефект е наблюдаван както in vivo, така и in vitro, което предполага потенциални ползи като антидепресант, адаптоген и за справяне с хроничната умора.

Това дава основание на учените да потвърдят ползването на екстрактите от корените на растението като адаптоген и антидепресант.

Здраве за кожата
Мака е изследвана за нейния потенциал да предотвратява увреждане на кожата от ултравиолетова радиация. Доказано е, че грудките на мака предпазват от UV-лъчения и епидермални увреждания при плъхове и мишки, което показва потенциала му да благоприятства здравето на човешката кожа.

Мерки за сигурност и източници

Доказано е, че екстрактите от мака  имат естрогеноподобен ефект, поради което добавката може да не е безопасна за хора с хормонално чувствителни състояния като рак на матката, гърдата, яйчниците, ендометриоза, маточни фиброиди, както и тези със заболявания на щитовидната жлеза, тъй като коренът съдържа вещества, които могат да попречат на производството на хормони на щитовидната жлеза.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.