Към количка

ЛОПЕН - VERBASCUM THAPISFORME

Родът Verbascum, към който принадлежи лопенът, включва 210 вида, разпространени в Европа, Западна и Централна Азия и Северна Африка.

И в Европа, и в Азия на лопена се приписва силата да прогонва злите духове. В Индия е считан за сигурна защита срещу зли духове и магия, а от древните класици научаваме, че именно това растение е взел Одисей, за да се предпази от хитростите на Цирцея. Финият бял мъх по листата и стъблото, когато е напълно изсъхнал, се запалва при най-малката искра и е бил използван за фитили за лампи, оттук и друго от старите му имена: „Candlewick Plant“. Съществува легенда, че вещиците в своите заклинания са използвали лампи и свещи, снабдени с фитили от лопен. Настойка от цветовете е използвана от древните римлянки за боядисване на косите им в златист цвят.

Въпреки че някога се е смятал за плевел, листата, цветовете и корените са били използвани за медицински цели от векове. Листата и цветовете на лопен могат да се използват пресни или сушени. Те се сервират като чай, екстракт, прах, масло и капсули, както и като билка за пушене.

Лопенът има много подчертано успокояващи, омекотяващи и стягащи свойства, които го правят полезен при заболявания на белите дробове и червата. Цялото растение притежава леко седативни и наркотични свойства.

Чаят, екстрактът и прахът от листа на лопен се използват в народната медицина за лечение на различни състояния, включително кашлица, болки в ушите, грип, бронхит, симптоми на астма, инфекции на гърдите, запек, диария, болки в ставите и нарушения на съня. Екстрактите се използват и локално за кожни рани, изгаряния, натъртвания, измръзване и кожни инфекции. Маслото, извлечено от пресни или изсушени листа и цветове на лопен, се използва за лечение на кожни заболявания, като екзема.

От пресните листа на растението се приготвя тинктура-майка за хомеопатични препарати и се ползва при мигрена и продължително главоболие, което се повлиява от притискане в областта на ухото.

Смята се за много полезен при туберколоза и други болести, които изтощават, облекчава кашлицата и отделянето на храчки, премахва болката и раздразнението при хемороиди.

Изсушените листа понякога се пушат в обикновена тютюнева лула или свити под формата на цигари, за да се облекчи дразненето на лигавичните мембрани на дихателните пътища и напълно контролират спазматичната кашлица.

Установено е, че лапите от листата са полезни при хемороидни оплаквания.

Лопенът е много полезен при диария поради комбинацията от успокоителни и стягащи свойства, като тази комбинация едновременно укрепва червата. При диария обикновено се дава обикновена запарка, но при наличие на кървене от червата се препоръчва отвара, приготвена с мляко.

Маслото от лопен е ценен унищожител на болестните микроби. Пресните цветове, накиснати в продължение на 21 дни в зехтин, се превръщат във възхитителен бактерицид, и това масло се използва за локално приложение при хемороиди и други възпаления на лигавицата , а също и при измръзване и натъртвания.

Маслото от лопен се препоръчва като отлично лечебно средство при болки в ухото и гнойни възпаления на вътрешното ухо, както и при всякакви екземи на външното ухо и неговия канал.

Интересeн факт е, че смокините, увити в листа от лопен, не гният.

В народната медицина на различни народи се срещат интересни рецепти:
- сокът и прахът от изсушените корени на лопен, натрити върху груби брадавици, се употребяват за премахването им.
- лапа, направена от семена и листа, сварени в горещо вино, също се е смятала за отлично средство за „бързо изваждане на тръни или трески, забити в плътта“.
- мъхестите листа от лопен, сложени в чорапите, се препоръчват за подобряване на кръвообращението и да поддържат краката топли
- пепел от растението се препоръчва за измиване на косата за възстановяване на блясъка й

Съвременни медицински изследвания доказват благоприятното въздействие на лопена в няколко направления:

Като антиоксидант
Лопенът съдържа флавоноиди, танини, сапонини, терпеноиди и иридоидни гликозиди, които имат антиоксидантно, антивирусно, хепатопротекторно и антихиперлипидемично действие и работят за справяне с възпаленията, имат болкоуспокояващ и противораков ефект.

Сесквитерпените, на които е богат лопенът, са антимикробни агенти, които включват артемизинини, дихидроартемизинин, артезунат, артеметер и артетер, и са използвани за лечение на малария.

Антибактериално средствоЕкстракти от лопен, приготвени във вода, етанол и метанол, показват антибактериална активност срещу различни бактерии, включително Klebsiella pneumonia, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis и Escherichia coli.

Антиканцерогенно действие
Екстрактите от листа на лопен могат да имат противоракови свойства. Изследователите съобщават, че са идентифицирали няколко вещества с потенциална антиканцерогенна активност в етаноловия екстракт от листата. Веществата включват 1-хексанол (2,11%) и 2-хексен (1,95%). Авторите на изследването заключават, че билката има потенциална употреба в превенцията и лечението на рак.

Лопенът облекчава респираторните симптоми, има отхрачващо действие
В народна медицина се използват екстракти от лопен за лечение на респираторни заболявания, включително затруднено дишане поради катари, астма, бронхит и ХОББ. Билкарите също използват лопен за лечение на суха кашлица, магарешка кашлица, туберкулоза, пневмония, астма и дрезгав глас.

Екстрактите от лопен имат отхрачващи свойства и могат да бъдат ефективни за облекчаване на симптомите, дължащи се на възпаление на горните дихателни пътища, включително носа и гърлото. Отхрачващата активност на лопен вероятно се дължи на сапонините, които стимулират производството на течности. Съдържанието на полизахаридна слуз може също да има успокояващ ефект върху дихателните пътища.

Когато се пушат в тютюнева лула, изсушените листа помагат за облекчаване на запушването на носа или синусите и симптомите на астма.

Въпреки че изследванията показват, че лопенът може да облекчи симптомите на респираторни заболявания, понастоящем няма достатъчно доказателства, че екстрактите могат да лекуват белодробни инфекции и заболявания, като туберкулоза и пневмония, въпреки че в историята на фитотерапията билката се споменава основно именно с тези си ползи.

Лопенът може да има антихелминтно или противоглистно действие
При високи концентрации екстрактът от лопен предизвиква парализа и смърт при кръгли червеи и тении. По този начин учени изследователи твърдят, че билката може да бъде по-ефективна от фармацевтичните препарати в тази посока.

Може да облекчи болката в ухото при остър среден отит
Изследователи смятат, че бактерицидното и болкоуспокояващо действие при отити се дължи на съдържащия се в билката кверцетин, който в колаборация с други биохимични вещества в състава й носи силно облекчение и помага за справяне с възпаленията на ушите. Неслучайно от векове е известен ефектът на маслото от лопен като капки при ушни гнойни инфекции.

Може да помогне за лечение на инфекции на кожата и меките тъкани
Проучване показва, че екстрактите от лопен могат да бъдат ефективни за лечение на инфекции на кожата и меките тъкани, като импетиго, фоликулит, фурункули, карбункули, еризипел и целулит. Отварата от лопен подобрява състоянието и на кожата на главата и с това допринася за възстановяване на блясъка на косата - особено при суха коса.

При тестване на екстрактите от няколко лечебни растения (лопен, червена детелина, репей, боровинка, бял равнец) за антибактериална активност срещу Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa и Streptococcus pneumoniae, изследователите са открили, че екстрактите от лопен и червена детелина имат най-висока инхибираща активност срещу тези бактерии. Заедно с това екстрактите от лопен успокояват и омекотяват кожата.

При инфекции на пикочните пътища
Чаят от листа на лопен има диуретични свойства, които се дължат на съдържанието на флавоноиди в екстракта като концентрацията им е най-висока в стеблото на растението. Екстрактите от обикновен лопен в 95% етанол показват антимикробна активност срещу Escherichia coli, Enterococcus faecalis и Candida albicans. Трите патогена причиняват усложнени инфекции на пикочните пътища. Изследователите заключават, че лопенът може да бъде ефективен при инфекции на пикочните пътища като уточняват, че са необходими допълнителни изследвания за идентифициране и изолиране на активни съединения, участващи в антимикробната активност на екстрактите. Но тя е факт.

Антивирусна активност срещу херпес симплекс и грипни вируси
Лиофилизирана инфузия от цветовете на растението лопен показва антивирусна активност срещу множество щамове на грип А, щам на грип В и вируса на Herpes simplex. Резултатът от изследването е важен, тъй като вирусите на херпес симплекс (HSV-1 и HSV-2) причиняват инфекции през целия живот, често характеризиращи се с епизоди на орални или генитални лезии.

Лопенът има успокояващи свойства, облекчава симптомите на храносмилателни смущения
Лопенът е успокояваща билка, която може да облекчи симптомите на разстроен стомах - коремни болки и диария - сочат проучвания. Успокоителната активност на лопена се дължи на съдържанието на слуз. Слузта образува тънък слой, който предпазва лигавиците и помага за облекчаване на дразненето, причинено от погълнати вещества. Може също така да облекчи дисфункцията на храносмилателния тракт след дразнене от погълната храна и други вещества. Слузта също така защитава чувствителните тъкани, покриващи устата, гърлото, хранопровода и стомаха и засилва противовъзпалителните и болкоуспокояващи свойства на растението.

Бурсит, болки в ставите и ревматизъм
Бурситът се отнася до болезнено възпаление на пълните с течност торбички (бурси), които омекотяват костите, мускулите и сухожилията на ставите. Чаят и екстрактът от листа на лопен могат да облекчат бурсит и болки в ставите поради активността на неговите противовъзпалителни антиоксидантни съставки, като флавоноиди и сапонини. Може да се използва и за лечение на ревматизъм поради противовъзпалителните си свойства.

Листа от лопен при хипертиреоидизъм
Твърдението от някои източници, че чаят от листа на лопен може да се използва за лечение на хипертиреоидизъм, няма подкрепа от научни изследвания. Екстрактът от лопен обаче е богат на сапонини, които имат мощни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Поради това се предполага, че лопенът може да играе роля при облекчаване на възпаление на надбъбречните жлези и щитовидната жлеза.

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Лопенът обикновено се понася добре и се счита за безопасен.
Чаят от лопен трябва винаги да се прецежда през фин филтър, за да се отстранят всички мъхчета от листата и стеблата, в противен случай предизвикват непоносим сърбеж в устата.

Семената на лопен съдържат ротенон и кумарин. Ротенон се използва като отрова за риба и инсектицид. Дългосрочната консумация на продукти от лопен, замърсени със семена, може да бъде вредна. Признаците на остра токсичност, дължаща се на поглъщане на ротенон, включват депресия и конвулсии. Други признаци включват гадене, повръщане, стомашна болка, конвулсии, треперене, инконтиненция и респираторни проблеми. Респираторните усложнения могат да доведат до хипоксемия (ниска концентрация на кислород в кръвта) и хиперкапния (прекомерни нива на въглероден диоксид в кръвта).

Ротенон може също да наруши миокардната контракция, което да доведе до сърдечни проблеми. Вдишването на прах от ротенон може да доведе до белодробно дразнене и асфиксия.

Семената на лопен също съдържат кумарин. Въпреки твърденията на изследователи, че излагането на кумарин от храни и козметични продукти не представлява непосредствен риск за здравето на хората, излагането на високи дози е потенциално хепатотоксично.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.