Към количка

ЛАВАНДУЛА - LAVANDULA ANGUSTIFOLIA, LAVENDER

Семейството растения Lamiaceae е основен източник на полифеноли и фармакологични свойства, описани в литературата. Принадлежаща към семейство Lamiaceae, Lavandula angustifolia е характерна за планинските райони на Средиземно море, Южна Франция, Италия, Испания,  Северна Африка,  Австралия, САЩ, Великобритания. В България се отглежда основно в Тракийската низина, в районите на Карловско,  Казанлъшко.

Думата "лавандула" произлиза директно от латинската дума "lavare", което означава "измиване". Най-ранното документирано използване на лавандула датира от началото на Египет. Маслото от лавандула играе съществена роля в процеса на мумифициране.

Лечебните свойства на лавандулата са добре документирани както в исторически и- още  от египтяните и финикийците, така и в съвременен научен план. Екстрактите и етеричното масло от Lavandula angustifolia имат различни фармакологични ефекти, описани в литературата, като антиконвулсивно, анксиолитично, противовъзпалително, антиоксидантно, антихолинестеразно, антимикробно  и противогъбично действие. 

Естествените продукти и техните етерични масла са широко използвани за лечение на различни възпалителни заболявания и разработване на нови терапевтични стратегии. Проучванията показват, че използването на естествени продукти може да бъде по-безопасно и по-ефективно, тъй като те имат ниска токсичност и малко странични ефекти.
Лавандулата е била използвана за лечение на редица болести, между които диабет, депресия, главоболие. В проучвания е наблюдаван потенциал на лавандуловото масло за лечение на Алцхаймер. Тя е много използвана като храна, като съставка на козметични, парфюмерийни и фармацевтични продукти за лечение на кожни проблеми от различно естество.

Основните сфери на лечебна употреба на лавандулата са:
    -    Болкоуспокояващо и спазмолитично средство - при болезнена менструация, стомашни колики, жлъчни и бъбречни кризи, всички варианти на главоболие. Болкоуспокояващото действие на лавандулата се ползва и при вани за потушаване на ставни болки при ревматизъм, при невралгии.
    -    Доказано е, че лавандулата оказва влияние за намаляване на кръвното налягане и пулса, затова и се препоръчва при случаи на сърдечна невроза
    -    Влияе върху гладката мускулатура и с това допринася за успокояване на сърдечния ритъм, стомашни и чревни колики
    -    Най-разпространената употреба на билката е за нервната система - като средство против депресия, хронична умора, раздразнителност, безсъние

    -    В проучване родилки с родилна депресия показват по-ниски нива на тревожност след използване на смес от розово и лавандулово масло за 15 минути два пъти седмично в продължение на един месец. Използването на етерично масло от лавандула предлага успокояващ ефект без седация, зависимост  или абстиненция. Проучванията показват, че вдишването на етерично масло от лавандула може да бъде безопасна алтернатива на други лекарства за леки до умерени нарушения на съня.
    -    Въздействието на лавандулата върху кожата е причина за изключителната й употреба в козметиката, тъй като тя помага за заздравяването на рани, стимулира производството на колаген и засилва активността на протеините, участващи във възстановяването на тъканите.
    -    Изследователи съобщават, че вдишването на лавандула намалява чувството на предоперативна тревожност, облекчава свалянето на интубационна тръба, повлиява добре пациентите при продължителен престой в интензивно отделение

При изследвания на състава и действието на Лавандуловото масло учените са установили, че то съдържа монотерпени,  цинеол, камфор и борнеол, както и пинен, камфен, цимен, лимонен, терпинен и криптон в по-малки количества, ситостероли, хидроксибензоена киселина, янтарна  киселина, розмаринова киселина, бисаболол, карвакрол и др.,  много флавоноиди, дихотомозид, сукинова киселина, кафеена, ферулова киселина, бета-ситостеро, урсолова киселина и даукостерол, съдържа глюкозиди на лутеолина и флавонови глюкозиди, тритерпени и стероиди.

Производните на кафеената киселина са известна с противовъзпалителните си и антиканцерогенни свойства. Те показват забележителен ефект върху “поправянето” на пораженията от оксидативен стрес върху еритроцитите, черния дроб, като едновременно с това регулират супероксидисмутазата - стресов ензим при диабетиците, и намаляват развитието на миеломните клетки.

Розмариновата киселина, която е с високо съдържание в лавандулата,  има редица интересни и важни биологични ефекти като антиоксидант, противовъзпалителен агент, анти-HIV и антимикробна активност. Тя показва антидепресантни ефекти и инхибира някои метаболитни ензими.

Със съдържанието си на алкалоиди, терпеноиди, флавоноиди,  органични и мастни киселини лавандуловото масло се оказва изключителен инсектицид, към който  - за разлика от синтетичните, различните инсекти не проявяват резистентност и то е винаги активно при борбата с тях.

Със своите силни антиоксидантни свойства лавандулата се оказва много полезна и при защита на хранителните продукти.


ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.