Към количка

КРЪВЕН ЗДРАВЕЦ - GERANIUM SANGUINEUM

Кръвният здравец е едногодишно или двугодишно тревисто растение, което расте спонтанно, особено в свежи и влажни места. Среща се най-често в сенчести или частично сенчести местообитания - гори, пустеещи земи, стари стени, разположени над 1500 m до 1800 m.

Народното наименование на билката може да се свърже с нейната традиционна употреба за лечение на анемия след инфекциозни заболявания и злокачествени заболявания на кръвотворните органи (Нешев и Ланджев, 1989). Билката е известна и с имената див здравец, жива трева, кървав щъркел.

Противовъзпалителното, хемостатично, антидиабетно, антибактериално, антидиарийно, антиалергично, противораково, антихепатотоксично, диуретично и тонизиращо действие, както и пригодността за лечение на заболявания на храносмилателната система, учените отдават предимно на фенолните съединения в състава на растението и потвърждават полезните му свойства, приписвани от традиционната медицина. https://core.ac.uk/

Приложения на кръвния здравец според етномедицината и съвременната фитомедицина:

  • като имуностимулатор - за запазване имунитета през есенно-зимния период и по-леко протичане на заболяванията
  • при анемия, кръвотечения, кървящи язви, хемороиди, хематурия, кръвотечение от носа
  • за спиране кръвотечение и по-бързо заздравяване на открити рани
  • като противовъзпалително при инфекции в устата, гърлото, ушите
  • при белодробни инфекции - бронхит, белодробн емфизем, алергични белодробни заболявания
  • стомашно-чревни неразположения - диария, дезинтерия, хеликобактер, дразними черва, язва
  • лечение на инфекции в червата и превенция на раковите заболявания
  • като антиоксидант и хепатопротектор - увреждания на черния дроб, метаболитен синдром, диабет, за намаляване нивата на липиди и триглицериди
  • протекция на сърдечно-съдовата система
  • гъбични инфекции, бяло течение, афти
  • лечение на херпес
  • устна хигиена и превенция на оралните заболявания - кариес, пародонтоза, натрупване на зъбна плака
  • при ухапвания от насекоми за намаляване неприятните усещания и като репелент

Биохимичен състав: танини, фенолни киселини - елагова, галова, кафеена и ферулова киселини и техните производни, флавоноиди - кверцетин и кемпферол, флавоновите гликозиди рутин, кверцитрин и кемпферол-3-О-рамнозид, етерично масло - с най-високо съдържание на линалол, и γ-терпинен, гермакрен, лимонен, гераниол, α-терпинеол и фитол, палмитинова, лауринова и миристинова киселини и кариофилен оксид и др.

Имуностимулираща активност
Имуностимулиращият ефект на воден екстракт от корен на билката е потвърден чрез проявяване in vitro на антихерпесна активност, но неговите водни и органични екстракти от корени също са изразили in vitro антиоксидантна, антибактериална и противогъбична активност (Бензел и др., 2018; Ланджев)

Имуноукрепващият ефект на екстракти от растението са доказани при възстановяване на защитните функции на алвеоларните и перитонеални макрофаги и кръвни неутрофили, което води до намаляване на белодробните лезии и смъртността от вирусни заболявания на белия дроб (Ivanova et al., 2005).

Антивирусна активност
Антивирусните и противовъзпалителните ефекти на екстрактите от корени се приписват на флавоноидите, които също нормализират антиоксидантната защита на белите дробове и чернодробната функция in vivo (Abarova et al., 2020; Serkedjieva et al., 2007, 2008, 2009). Въпреки това, противовъзпалителните, антимикробните и свързаните с имунитета ефекти не могат да бъдат ограничени до фенолните съединения в екстрактите, тъй като те съдържат и други активни молекули, които допринасят за тези ефекти.

Хепатопротективни и антиоксидантни свойства
От началото на 21в са направени изключително много изследвания на кръвния здравец от различни екипи, но всички автори са единодушни в признаването на мощния антиоксидантен капацитет на екстрактите.

Екип учени са установили, че в екстракта от кръвен здравец се съдържа кристализиращия танин гераниин, който е известен като отличен антиоксидант и се съдържа също в плода на нара. Проучване на същия екип след тестове при мишки установява намаляване и забавяне увреждането на черния дроб при третиране с екстракта от кръвен здравец и на тази база предполага, че той може да се използва като алтернатива за намаляване на увреждането на черния дроб. Екстрактът също модифицира метаболитните процеси, които регулират нивата на глюкозата и липидите - докладват учени в https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ Приложеният екстракт показва хепатопротективен ефект, ограничавайки индуцираните от етанол хепатотоксични ефекти. Този ефект учените свързват и с антиоксидативното действие на екстракта.

Антимикробна активност
Първото доказване на антибактериалните свойства на екстракт от кръвен здравец е направено през 2005 г. в Мексико (Hersch-Martínez et al., 2005).

Друг екип учени изследват действието на летливите съединения (304 биологично активни съставки - сесквитерпени, дитерпени и мастни киселини и техните производни) в маслото от кръвен здравец и получените резултати говорят за висока антибактериална и антимикотична активност. https://link.springer.com/

Унгарски изследователи установяват, че екстрактът на кръвен здравец е относително ефективен срещу грам-положителни Staphylococcus epidermidis и срещу два щама на Saccharomyces cerevisiae (Schelz et al., 2006). Най-силна антимикробната активност показва маслото от кръвен здравец срещу Escherichia coli и Aspergillus fumigatus, както и към някои други Грам-положителни и Грам-отрицателни бактериални щамове и гъбични щамове - много често отговорни за респираторни алергични заболявания при хората, е доказана в друго проучване, което отдава ефекта най-вече на наличието на палмитинова киселина, кариофилен оксид и фитол (Radulović et al., 2012).

Екстрактите на кръвен здравец показват бактерицидно действие срещу два тясно свързани вида Streptococcus mutans и Streptococcus sobrinus, свързан с човешката кариогенеза (клетъчно деление) (Lima, 2009).

Друго проучване показва бактерицидната активност на екстрактите при лечение и профилактика на орални заболявания - кариес, натрупване на зъбна плака.

Билкови капки, съставени от етерични масла от кръвен здравец, сизигиум и лавандула при пациенти с остър външен отит, причинен от Pseudomonas aeruginosa и Staphylococcus aureus, са тествани сравнително с ципрофлоксацин - широкоизползван антибиотик за лечение на този тип инфекции, и са показали равна ефикасност по отношение на антибиотичния ефект, както и за облекчаване на болката и симптомите, свързани с остър външен отит. (Panahi и др., 2014)

Противовъзпалителна активност
Хиалуронидаза и еластазата са два ензима, които участват в разграждането на извънклетъчния матрикс, процес който играе съществена роля в развитието на много заболявания с възпалителна основа (Adair-Kirk and Senior, 2008). Анализите на воден екстркт от кръвен здравец показват 7,2% инхибиране на хиалуронидазата и 34,7% инхибиране на еластаза, което дава основание на учените да считат растението за полезно при възпалителни процеси.

Екип от български и чуждестранни учени от ПУ “П. Хилендарски”, БАН, Чешката академия на науките и норвежки университет, стигат до извода, че полизахаридите във водните екстракти от корени G. sanguineum могат да участват в стимулиращите ефекти върху кръвотворните органи и противовъзпалителното действие в случай на инфекции. Тези полизахариди трябва да бъдат включени в синбиотичните храни за подпомагане на лечението на възпаления и инфекции в червата - е препоръката на екипа изследователи. https://www.researchgate.net/

Синергичното активиране на полифенолните съединения, присъстващи в екстрактите, учените смятат, че е причина за инхибирането на ензимите, които имат отношение към развитието на инфекцията с Helicobacter pylori, а оттам и за здравето на стомашно-чревния тракт и предпазване от пептична язва и рак на стомаха.(Follmer, 2010)(Modolo et al., 2015) (Исмаил и др., 2012; Рейчъл и Сириша, 2014)

Цитотоксична активност
Галовата и елаговата киселини са две ендогенни растителни фенолни съединения, чийто инхибиторен ефектът върху канцерогенезата е документиран (Verma et al., 2013; Zhang et al., 2014)Изследване от 2012 г (Paun et al. 2012) показва значителен цитотоксичен ефект върху раковите клетки срещу човешки епидермоидни ларингеални карциномни клетки, като учените се базират на добре доказаната противоракова ефективност на полифенолите, с които кръвният здравец изобилства. (Neagu et al., 2013).

Антихипергликемична активност
Резултати от изследване на Ferreira и др. (2010) показват, че пероралното приложение на отварите над период от четири седмици понижава нивата на плазмената глюкоза при плъхове с диабет, друго изследване показва подобряване на състоянието при чернодробно увреждане, което е свързано с диабета.

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.intechopen.com/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/  и още много други.