Към количка

КАНТАРИОН, ЖЪЛТ - HYPERICUM PERFORATUM

Жълтият кантарион обикновено цъфти и се бере по време на лятното слънцестоене в края на юни, около празника Рождество на Св. Йоан Кръстител (Еньовден) на 24 юни. Билката се окачвала върху иконите в дома и над вратите на къщите на празника, за да прогонва злите духове и да предпазва хората и добитъка от вреда и болести - оттам вероятно идва и името на рода Hypericum - от гръцките думи hyper (отгоре) и eikon (картина). В английски билката носи наименованието на празника на светеца St. John's wort.
В големи дози жълтият кантарион е отровен за пасящ добитък.

Химичният състав на жълтия кантарион е много богат - съдържа флавоноиди, фенолни киселини - хлорогенова, кафеена, р-кумарова киселина, ферулова киселина, р-хидроксибензоена, ванилова киселина, хиперицин, танини, 
летливи масла - гераниол, мирцен, лимонен, кариофилен, хумулен, наситени мастни киселини -изовалерианова, миристинова, палмитинова и стеаринова киселина, витамини и техни аналози - каротеноиди, холин, никотинамид, никотинова киселина и още много други биологично активни вещества, които допринасят за терапевтичните ползи на билката.

Фитохимични и фармакологични изследвания в Китай от 2020 година са установили много биоактивни фитохимикали в кантариона, притежаващи антитуморни, противовъзпалителни, антимикробни и невропротективни свойства и на базата на това проучване китайските учени смятат, че видовете Hypericum от Китай са потенциални източници на лекарства за борба с рака и други хронични заболявания.

Основните биоактивни химикали в състава на жълтия кантарион са хиперицин и псевдохиперицин с фотосенсибилизиращ ефект, както и един гликол, наречен хиперфорин с доказано локално действие върху стафилококите и стрептококите.

Използването на жълтия кантарион е документирано от векове. Масленият извлек от жълт кантарион е бил използван за лечение на рани, включително от рицарите хоспиталиери от Ордена на Св. Йоан. 

Преглед от 2008 г. на 29 клинични проучвания заключава, че е жълтият кантарион е толкова ефективен, колкото стандартните антидепресанти и има по-малко странични ефекти при пациенти с тежка депресия. Това се потвъждава и от проучвания от 2015 година в Германия, където се предписва за лечение на депресия при деца. 

В Германия и Швейцария са направени най-много проучвания на ефектите на жълтия кантарион за последните 15 години.  Приблизително всяка трета опаковка антидепресант, предписан в Германия, е продукт от жълт кантарион. За немските лекари жълтият кантарион обикновено е първи избор на терапия за леки до умерени форми на депресия. Ако ефективната сила не е достатъчна, те преминават към химически продукти, които очевидно имат и по-силни странични ефекти. Терапията с жълт кантарион е добре приета и добре документирана, с много повече клинични изпитвания, отколкото са извършени за повечето химически антидепресанти. През последните 15 години жълтият кантарион е бил приеман от около 15 милиона потребители, повечето от които под наблюдението на лекар. Лекарите, предписващи жълт кантарион, обикновено са общопрактикуващи лекари или семейни лекари, при които хората първо отиват с проблемите си и следователно повечето от клиничните изпитвания са проведени в подходяща среда.

"Наскоро проучване в САЩ заключи, че жълтият кантарион не е ефективен за лечение на тежка депресия въз основа на едно клинично изпитване с 200 пациенти. В индустрията е добре известно и в публикацията беше посочено, че Pfizer — производител на лекарства за депресия Zoloft®, отпускани с рецепта — не само е финансирал изследването, но също така е участвал в дизайна и подготовката на това проучване. Изглежда очевидно, че Pfizer се опитва да настрои специфични клинични изпитвания по начин, по който естествените продукти са в неравностойно положение, така че основният й бизнес с химически продукти да може да бъде разширен."
Данните са докладвани на международен дебат за приложението на жълтия кантарион от Йорг Грюнвалд, Ph.D. - президент на Phytopharm Consulting, Международен институт за научно-изследователски проучвания и разработване за фитофармацевтични продукти, билкови лекарства и диетични добавки със седалище Швейцария и клонове в цял свят. https://www.nutraceuticalsworld.com/

Традиционната народна медицина прилага жълтия кантарион при:
- рани от различен произход - порязвания, изгаряния, охлузни рани
- стомашно-чревни неразположения - язва на стомаха и дванадесетопръстника, повишена киселинност, остри и хронични гастрити, колити
- проблеми с менструалция цикъл, особено при подрастващи момичета
- като козметично средство върху загрубяла кожа, - като ефективен балсам срещу болки в гърба, лумбаго, ишиас и ревматизъм
- за масаж при колики на бебета

С употребата на жълт кантарион се подобрява състоянието при проблеми, чиято причина е нервната система - нарушения на говора, заекване, неспокоен сън, истерични пристъпи, сомнамбулизъм, нощно напикаване и депресии. Срещу тези заболявания действа чудесно не само вътрешното приложение чрез билков чай, но и външното приложение като седящи бани.

Антидепресант
Жълтият кантарион е ефективен за подобряване състоянието при различни заболявания, свързани с нервната система - безпокойство, лека до умерена депресия, разстройства на настроението и стрес, а медицински проучвания доказват неговата ефективност и при рак, оксидативен стрес , възпаление и микробни инфекции.

Симптоми на менопаузата
Когато става въпрос за лечение на симптоми на менопауза, билковата добавка е доказана като ефективна при лечение на психологически симптоми, свързани с менопаузата, като тъга, тревожност и стрес, както и физически симптоми като горещи вълни и нощно изпотяване, а ефектът се увеличава значително, когато се приема заедно с черен кохош.

Поради начина, по който жълтият кантарион влияе върху нивата на серотонин в мозъка, той може да бъде ефективен и при лечение на предменструален синдром.

Приложение в хомеопатията
- при всички травми, засягащи централна и предимно периферна нервна система.
- изразена фотореактивност с проява на фотодерматити
- зъбна екстракция;
- ухапвания, наранявания с остър предмет, дълбоки убождания,
- фантомни болки в ампутираните крайници, студова парализа, кокцикодинии (болки в опашната кост)
- чувствителни, болезнени цикатрикси
- периферни и лицеви невралгии, студови невралгии

Маслото от жълт кантарион не трябва да липсва у дома. То има аналгетичен, противовъзпалителен и заздравяващ ефект. Това се дължи на основния антибактериален компонент в състава на билката - хиперфорин, който забавя растежа на определени видове микроорганизми. 

Лесно е да го приготвите сами - просто накиснете пресните цветове в ленено масло или чист зехтин и ги оставете на слънце. Само след 20 дни вече ще имате готов балсам. Запазва лечебната си сила в продължение на две години.

За приготвянето на билков чай ​​и вани трябва да се използва цялото цъфтящо растение, докато за маслото се използват само цветове. 


ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Съобщава се за взаимодействие на жълтия кантарион с други лекарства като варфарин, фенопрокумон, циклоспорин, орални контрацептиви, теофилин, дигоксин, индинавир и ламивудин и поради това трябва да се внимава, докато се използват тези лекарства заедно с билката.
Жълтият кантарион засилва фоточувствителността и затова е желателно да не го използвате продължително време, когато ви предстои да прекарате отпуската си на слънце.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.