Към количка

За ползата от калция: здраве, бременност, сърце и кости

Калцият е минерал - един от много важните за правилното функциониране на всички органи и системи в човешкия организъм. Известно е, че калцият е полезен за костите, но това не е единствената му функция. Недостигът на калций може да доведе до животозастрашаващо състояние. Човешкото тяло се нуждае от калций още от утробата и още повече - в напреднала възраст.

Калцият е необходим за нормалното свиване на мускулите, провеждането нервните импулси, секретирането на хормони и съсирването на кръвта, регулирането на много ензими.

В напреднала възраст калцият става по-сериозно необходим, тъй като дегенерацията на клетките е по-бърза в сравнение с регенерацията им. Въпреки това твърде много калций в човешкото тяло може да бъде и опасно.

Поддържането на калциевите запаси в организма зависи от приема на калций от храната, абсорбцията на калций от храносмилателния тракт и бъбречното отделяне на калций. С балансирана диета приемът на калций трябва да е около 1000 мг всеки ден.

Калций за по-здрави кости
Една от основните функции на калция е поддържането на здравето на костите. Оптималното усвояване на калция може да помогне и за увеличаване на костната плътност. Когато става въпрос за развитието на костите в плода, калцият играе важна роля в изграждането им. След раждането на бебето, калцият има важна роля в растежа и развитието на костите от бебето, малкото дете, юношеството и продължава до достигане на пиковата възраст около 20 години.

Сигурно сте забелязали, че след като сте достигнали 20, просто сте спрели да растете. Това се дължи на факта, че усвояването на калция намалява с достигането на тази възраст. Ето защо е много важно да консумирате достатъчно количество калций по време на растежа, така че да имате достатъчен запас от този минерал в напреднала възраст.

Калций за предотвратяване на остеопороза
Остеопорозата е състояние, при което дегенерацията на костните клетки е много по-бърза в сравнение с регенерацията им. Това обикновено се случва в напреднала възраст, когато усвояването на калций вече не е така активно. Затова е много важно да се приема калций в млада възраст, за да сте сигурни, че тялото ви има достатъчно запаси за старини. В напреднала възраст не е необходимо да се приема голямо количество калций, тъй като организмът вече не го усвоява пълноценно и той се натрупва на места, където не му е мястото.

Калций за здрав зъбен апарат
Зъбите и венците се нуждаят от калций, за да са здрави. Функцията на калция тук е да гарантира, че целият зъбният апарат, включително челюстните кости, ще остане здрав до края на живота ви. Калцият е важен при бебета, за да израстнат здрави детските зъбки - здравите зъби имат по-силна защита срещу бактерии и други вещества, които могат да причинят кариес.

Калций за отслабване
За тези, които искат да отслабнат - със сигурност трябва да знаете, че калцият може да повлияе на производството на мазнини в тялото ви. Калцият предотвратява наддаването на тегло. Наддаването на тегло се дължи на излишното количество мазнини в тялото. Има много причини, поради които излишните мазнини в тялото не могат да бъдат изгорени, а една от тях е дефицитът на калций.

В задния край на щитовидната жлеза са разположени паращитовидните жлези. Те произвеждат хормон, който има балансиращ калциевите йони механизъм, но докато помага на тялото ви да се справи с калциевия дефицит, той също така има тенденция да стимулира производство на повече мазнини в тялото ви и да предотвратява тяхното разграждане.

Калций за сърцето
По принцип всички минерали са полезни за сърцето и калцият не е изключение. Калцият играе важна роля в осигуряването на правилното свиване и отпускане на сърдечния мускул и го предпазва от увреждания. Състоянието на сърдечния мускул е един от индикаторите дали сърцето ви е в добро състояние. Ако калцият падне, ще се освободи определен хормон, наречен калцитрол. Този хормон ще взаимодейства отрицателно със сърдечния мускул и нервната система, което може да доведе до повишаване на кръвното налягане.

Калций за борба с болестите
Калцият също има важна роля за намаляване на риска от хронични заболявания като рак и камъни в бъбреците.

Скорошни проучвания установиха, че неусвоеният калций в чревната система играе важна роля в свързването на ненужни съединения, които биха могли да причинят рак, и тяхното извеждане извън тялото, за да се намали рискът от рак на дебелото черво. Освен това калцият осигурява още един слой защита на яйчниците и гърдата, за да намали риска от злокачествени туморни образувания в тях. Едновременно с това високата доза калций в тялото може да даде обратен ефект върху простатата.

Калций за предотвратяване на камъни в бъбреците
Хората обикновено вярват, че калцият може да причини развитието на камъни в бъбреците. Е, вярно е, че камъните в бъбреците се образуват от минерали, един от които е калций. Въпреки това, високите нива на калций в организма не е пряка причина за развитието на камъни в бъбреците и последните проучвания установяват, че ефектът е по-скоро обратен - достатъчният прием на калций може да намали риска от камъни в бъбреците.

Калций за поддържане на здравословно ниво на PH
Нивото на PH в тялото може да причини определени медицински състояния, ако не е под контрол, особено за тези, които поддържат нездравословна диета. Нездравословните храни, преработените храни, които имат високо съдържание на захари и консерванти, могат да нарушат нивото на PH в тялото ви. Въпреки това, ако консумирате достатъчно калций, той ще помогне за балансиране на нивото на PH в тялото ви.

Калций за движението на хранителни вещества
Какъв е смисълът, ако консумирате здравословна храна, но системата на тялото ви не може да я усвои оптимално? В някои случаи това може да доведе до сериозно медицинско състояние, тъй като неусвоените хранителни вещества ще останат в червата или в кръвния поток.

За да оптимизирате движението на хранителните вещества в тялото си, имате нужда от калций. Но калцият също може да взаимодейства отрицателно с други минерали като желязото, което не може да бъде усвоено при едновременен прием с калций. Присъствието на витамин С решава този проблем. Затова комбинираните витамини са добра алтернатива, тъй като при тях са съобразени подобни “стълкновения”.

Калций за жените
Калцият е от съществено значение за всички - и жени, и мъже. В някои случаи обаче жените ще се нуждаят от повече калций, отколкото мъжете, особено по време на бременност.

Калций по време на бременност
По време на бременността калцият е много важен за плода, но е важен и за майката. Като цяло развитието на плода изисква калций. Ако поради нездравословна диета, майката не може да осигури достатъчно калций за плода, то той ще бъде “изтеглен” от майчините запаси. Тогава идват разрушенията на зъбите, голямото напълняване и трудността при сваляне на килограмите след раждане. Така че, за да се поддържа здравословното състояние на майката, калцият е изключително необходим по време и след бременността.

Калций за плода
Калцият е необходим основно за изграждането на костите, зъбите, нервната система, развитието на сърцето и способността за съсирване на кръвта на плода в майчината утроба. Липсата на калций може да доведе до нарушения в развитието на плода и увеличава риска от раждане на бебе с вродени дефекти и спонтанен аборт.

Ето защо всяка бременна жена трябва да знае за това и трябва да приеме сериозно диетата си по време на бременност, тъй като в този период майката е единственият източник на всички хранителни вещества, необходими за развитието на плода.

Калций и предменструален синдром
Що се отнася до предменструалния синдром, само жените биха го разбрали, с цялата промяна в настроението, световъртеж, стрес дори хипертония. Всъщност това са хормонални реакции и калцият играе важна роля в повлияването им. Ако една жена страда от недостиг на калций, хормоните, които регулират калция, ще реагират отрицателно на естрогена и прогестерона. Това отрицателно взаимодействие ще причини симптомите, от които обикновено страдат жените по време на ПМС.

Дефицит на калций (хипокалцемия)
Общите симптоми, които могат да се появят, когато човек страда от дефицит на калций, са изтръпване в някои части на тялото като крака, ръце и лице, нарушения на паметта, объркване, депресия, нервно-мускулни и нервно-психически смущения, крампи, спазми или мускулни болки, неконтролируеми мускулни движения, хорея, катаракта, паркинсонизъм, сърдечно-съдови проблеми, разрушения в зъбния апарат дори халюцинации.

Отслабване на костите, остеопороза, атрит, гръбначни изкривявания, слаби зъби
Калцият е от съществено значение за изграждането и формирането на скелетната структура, но когато тялото открие нисък прием на калций, е възможно телесната система да изтегли калция, натрупан в костите, което ще причини дефицит на калций в тях. Това състояние може да увеличи риска от остеопороза, артрит и т.н.

Една от причините за развитието на гръбначни изкривявания се дължи на недостатъчното количество калций в детския организъм, необходим за да се поддържа правилният растеж и укрепване на скелета.

Дефицитът на калций засяга не само плътността на костите, но и на ноктите, зъбите и челюстите. Дефицитът на калций при децата може да доведе до слаби зъби, които ще бъдат лесно засегнати от бактерии и кариес.

Сърдечни проблеми
Калцият има решаваща роля в поддържането на нервната система и сърдечния мускул, което ще повлияе на кръвното налягане. Ако няма достатъчно калций, е много вероятно да се повиши и кръвното налягане.

Късен и труден пубертет
Дефицитът на калций в детството ще повлияе върху настъпването на пубертета, нервно-психическото състояние в тази възраст. Упорството на тийнейджърите също се свързва с недостатъчността на калций. В по-късна възраст това е възможно да се отрази и върху плодовитостта.

Прекомерно натрупване на калций (хиперкалцемия)
Подобно на калциевия дефицит, излишното количество калций в тялото също може да причини някои медицински състояния. Високата концентрация на калций в тялото е известна като хиперкалцемия. Най-характерните проблеми при хиперкалцемията са повишена чупливост на костите, затруднена дейност на бъбреците, сърцето и мозъка.

Неправилна бъбречна функция. Симптомът, който може да се появи, е прекомерно уриниране и прекомерна жажда, подобно на пациенти с диабет, но с добавка - болки в гърба.

Проблеми с корема. Запек, повръщане, гадене и загуба на апетит са ранните симптоми на човек с хиперкалцемия.

Болката в костите и мускулната слабост са признаци както на хиперкалцемия, така и на хипокалцемия.

Психологически проблеми. Не само хипокалциемията може да причини депресия и раздразнителност, но и хиперкалциемията може да доведе до раздразнителност и объркване.

Хипокалцемията и хиперкалцемията са две състояния, които трябва да избягвате, като се уверите, че консумирате достатъчно калций, но не прекалено много, защото нещо, което е твърде много, никога не е добро.

Най-богатите на калций храни
Млякото е може би най-пълноценният източник на калций, а заедно с него и сирената. Нивото на калций във всеки вид сирене обаче е различно. Между най-богатите на калций са сирене Романо, пълномаслен пармезан, грюер.

За сравнение - 100 г сирене Фета съдържа 493 мг калций, пълномаслен пармезан - 1184 мг, козе сирене - 298 мг, тофу - 372 мг.

Сардините се считат за една от здравословните риби, освен това са толкова богати на калций, както и на Омега 3 мастни киселини и DHA.

Консервирана сьомга. Защо консервирана сьомга, а не прясната сьомга? Най-големият източник на калций в сьомгата са костите. Чрез процеса на консервиране не само месото, но и костите омекват и могат да се консумират.

Тъмни листни зеленчуци. Тъмните листни зеленчуци като ряпа, спанак и зеле са най-добрите източници на калций от зеленчуците. Например 100 г пресен спанак съдържат 158 мг калций.

Бобовите храни са богати на калций и желязо. Соята например съдържа 197 мг калций в 100 г, белият боб - 240 мг.

Бадемът е богат на минерали, а калцият е един от най-добрите в списъка. Въпреки това, той също е с високо съдържание на калории, точно както другите ядки, така че ако избирате бадеми като част от ежедневната си закуска, трябва да хапвате разумно.

Портокал. Освен на витамин С, този плод е богат и на калций. Портокалът е напълно здравословен избор за закуска.

Морски водорасли. Вярвате или не, морските водорасли също са богати на калций и фибри.

Начинът, по който готвите или обработвате продуктите като цяло може да повлияе на повишаването или намаляването на съдържанието на калций в храните, но не значително. Въпреки това, добавянето на сол и други минерали, може да повиши нивото на калций, в обработената храна.

Материалът е подготвен по информация от научни сайтове в интернет.