Към количка

ЙОХИМБЕ - YOHIMBE

Малко история
От древни времена кората на дървото Йохимбе се използва в Африка като афродизиак, за лечение на треска, болки в гърдите, кашлица и проказа. Древните египтяни са я внасяли чрез търговски канали от Западна Африка.

В Камерун кората на дървото Йохимбе се използва в народната медицина за лечение на импотентност, причинена от черна магия и магьосничество.

Има данни, че Йохимбе някога е бил използван в Западна Африка като стимулираща напитка във фетиша и духовността на предците, както и за посвещаване в тайни общества. След поглъщане на отварата, нервите на субекта се опъват изключително много и биват обхванати от епилептичен припадък. След това субектите започват несъзнателно да произнасят думи, които, чути от посветения, имат пророческо значение и показват, че духовете успешно живеят в посветения.

Използването на кората на Йохимбе е силно разпространено в Нигерия, Габон и Камерун, където се използва като стимулант и афродизиак. Въпреки това се казва, че нарушава здравия разум, когато се приема във високи дози.

Използва се и от банту от Западна Африка в ритуали за плодородие, които могат да продължат седмици, като кората се консумира непрекъснато през този период. Днес Йохимбе също е известно, че се използва като свещенодействие в езически сватбени церемонии.

В началото на 20 век кората на Йохимбе и неговата активна съставка, йохимбин, се радват на голяма популярност в Германия като психоактивен афродизиак.

Съвременни изследвания
Традиционният източник на йохимбин е кората на видовете Pausinystalia (Rubiaceae), като Pausinystalia yohimbe (Corynanthe yohimbe), Pausinystalia macrocerus, Pausinystalia paniculata и Pausinystalia trillesi. Среща се също в Pseudocinchona africana (Corynanthe pachyceras; Rubiaceae) и Rauwolfia canescens (Apocynaceae). Дървото е разпространено в Централна Африка - Камерун, Габон и Заир. Количествата алкалоид варират значително в зависимост от източника на кората (корени, стъбла, клони, височина на дървото и т.н.).

В кората на дървото се открива алкалоид, който е наречен квебрахин (Quebrachine). Още през 1914 г. се е смятало, че квебрахин е химически идентичен с йохимбин. През 1972 г. двама немски учени, използвайки съвременни аналитични техники, включително масспектрометрия, UV абсорбция, IR абсорбция и NMR, установяват, че квебрахин и йохимбин са едно и също нещо. По този повод те пишат: "Докато през 1914 г. беше почти немислимо ... един и същ алкалоид да се образува в [напълно] различни растения, скорошни проучвания показват, че това със сигурност е така за индоловите алкалоиди, какъвто е йохимбин." Така в научните среди квебрахин и йохимбин се приемат за синоними на един и същи алкалоид.

Алкалоидът с химична формула C21H26N2O3, който се извлича от кората на дървото Pausinystalia johimbe, е алфа-блокерно лекарство, използвано под формата на неговия хидрохлорид като мидриатик - за разширяване на зениците, лечение на еректилна дисфункция и преди като афродизиак. Използвано е в медицината и за противопоставяне на ефектите на епинефрин.

През 1900 г. той привлича научен интерес в Германия, където първоначален доклад твърди, че йохимбе упражнява силен афродизиачен ефект при животни и хора. Вниманието на учените скоро се насочва от растението към неговите активни съставки, особено йохимбин. Експериментите показват, че алкалоидът повишава сексуалната мотивация дори при сексуално изтощени плъхове поради действието си върху централните α2-адренорецептори, открити в locus coeruleus (LC) - основната зона за синтез на норепинефрин в мозъка. Норепинефринът от LC има възбуждащ ефект върху по-голямата част от мозъка, като медиира възбудата и подготвя невроните на мозъка да бъдат активирани от стимули.

Комбинираните доказателства от клинични проучвания при хора и животни показват, че йохимбинът е много по-слаб в стимулирането на сексуалното поведение при хора, отколкото при плъхове. Едно възможно обяснение за това откритие е съществуването на мощни и множество задържащи контроли върху сексуалното поведение при хората, които не присъстват при плъховете, т.е. когнитивните аспекти на секса са много по-важни при хората, отколкото основните инстинктивни функции, наблюдавани при животните. Затова и при хората ефектът се наблюдава само при някои сексуални дисфункции като забавена еякулация при мъже.

Съвременният консенсус е, че чистото съединение йохимбин е ефективно за лечение на някои леки видове еректилна дисфункция при някои мъже, но не действа като афродизиак. Йохимбинът е изследван и като начин за подобряване на резултатите от терапия при хора с посттравматично стресово разстройство.

Ползи от йохимбе за еректилна дисфункция
Йохимбе се смята, че повишава либидото и ерекцията при мъжете с разнообразни клинични резултати за неговата ефикасност. Докато някои проучвания предполагат неговата ефикасност, други го противопоставят.
Установено е, че йохимбинът отпуска и разширява кръвоносните съдове в гениталиите както на мъжете, така и на жените, като дава на жените подобрено усещане и подуване на гениталните органи, а при мъжете увеличава притока на кръв в пениса и стимулира ерекцията. 

Ефекти на йохимбе за загуба на мазнини
При проведено проучване, за да се определят ефектите от добавките на йохимбин върху кондицията на тялото при професионални футболисти, се установява значително намаляване на телесните мазнини при комбинацията от прием на йохимбин и усилено физическо натоварване. Йохимбе е естествена версия на анаболните стероиди за изграждане на мускули, но изследователски експерименти доказват, че не стимулира производството на тестостерон и поради тази причина е с малка стойност за изграждането на по-голяма мускулна маса.

В наши дни йохимбе се прилага при:
- депресии - за подобряване на настроението
- терапии за преодоляване на посттравматичен стрес
- сухота в устата
- еректилната дисфункция при някои мъже, когато се приема по подходящ начин.
- ортостатична хипертония
- за подобряване сексуалната удовлетвореност при жените
- за подобряване на спортни резултати по време на тренировка
- стимулиране на изгарянето на мазнини по време на физическо натоварване

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Виното, сирената, черният дроб и други храни, богати на тирамин, трябва да се избягват от потребителите на йохимбе.
Йохимбе трябва да се използва внимателно от всеки със заболяване, особено тези с нестабилна хипертония, сърдечни заболявания и диабет.
Не се препоръчва за хора с тежко бъбречно или чернодробно заболяване и не трябва да се приема, ако в момента приемате лекарства за разреждане на кръвта.
Билката съдържа съединения, способни да повишат, а също и да понижат кръвното налягане до възможно опасно ниво и не се препоръчва да се приема продължително време.
Хора, които приемат лекарства, особено транквиланти, антидепресанти, седативи, антихистамини, амфетамини и други стимуланти, включително кофеин и билкови стимуланти като женшен, трябва да използват добавката много предпазливо.
Употребата на йохимбе от всеки на възраст над 65 години може да причини объркване и дезориентация.
Препоръчително е да използвате Йохимбе под наблюдението на лице, квалифицирано да използва това вещество, и да потърсите медицинска помощ, ако ерекцията продължава повече от четири часа.
Други нежелани реакции могат да включват тревожност, замаяност, ускорен пулс, безсъние и гадене.
Растението също не е показано за бременни жени, в периода на кърмене и деца.
Изключително високите дози могат да причинят халюцинации и мускулна дисфункция.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.