Към количка

ИГЛИКА - PRIMULA OFFICINALIS, PRIMULA VERIS

На известния шведски биолог Карл Линей се приписва установяването на научното име на игликата като Primula Veris с нейните разновидности (Species Plantarum, 1753).

Игликата е растение, на което народната медицина използва корените, листата и цветовете за справяне с болести, предизвикани от топлина и вятър, упорити кашлици, възпаления на носа и гърлото, бронхит, астма, безсъние, главоболие, истерия, невралгии и треперене, подобряване на паметта и облекчаване при треска. Използва се и за увеличаване на диурезата, за намаляване на мускулните спазми, като сърдечен тоник, при усещане за замайване и „слабо сърце“ и за лечение на сърдечна недостатъчност. Коренът също е наричан в старите времена Radix arthritica, поради употребата му като лек за мускулен ревматизъм.

В комбинация с корен от тинтява, цвят от бъз, върбинка и киселец, игликата се използва за лечение на синузит.

Старите автори пишат, че сокът от цветовете "отстранява петна и бръчки от лицето и други пороци на кожата", а водата от цветовете е "много подходящо лекарство за слаби хора". “Мехлем, приготвен с тях, премахва петна и бръчки по кожата, слънчеви изгаряния и лунички и възвръща красотата.”

По-късен автор, Хил (1755), ни казва, че когато се варят в ейл, стритите на прах корени, са били приемани с успех от селските хора за световъртеж, будност и подобни нервни проблеми, за които също е бил приеман сиропът, направен от цветовете.

Цветовете на игликата имат много отличителен и свеж аромат (напомня на анасон) и донякъде наркотични сокове, което е довело до използването им при направата на ферментиралия ликьор, наречен Cowslip Wine, който и до днес се приготвя във Великобритания. В традиционната народна медицина в кралството този ликьор, даван в малки количества, се смята за особено полезен при някои детски заболявания и прекомерна нервност.

Биохимичният състав на билката включва сапонини (5-10%), алфа-игликова киселина, гликозиди, примеверин, примулаверин, флавони, танини, салицилати, етерично масло, феноли, както и витамини - А и С.

Венчелистчетата на растението имат стягащи свойства, а етеричното масло се прилага външно върху кожата за предотвратяване инфекции на рани и за лечение на натъртвания. Накиснати в зехтин цветове на иглика са се ползвали още от средните векове за лекуване на синини.

В хомеопатията се прилага под формата на тинктура от прясно растение срещу бъбречни заболявания и невралгии.

Медицински изследвания върху ефективността на билката показват нейните свойства за намаляване на секрецията както от носа, така и от бронхите, с което се потвърждава силата й за подобряване състоянието при бронхит, астма, магарешка кашлица, обикновена хрема и синузит.

Наличието на салицилати в игликата обуславя нейното противовъзпалително, обезболяващо и антипиретично действие, а сапонините повлияват секрециите и стимулират отхрачването.

Наличието на тритерпеновите сапонини в корена е в значителна степен по-голямо от това в листата и цветовете.

Когато към тях се прибави и въздействието на флавоноидите, се получава добро средство за повлияване на нервната система - намалява се общата нервна възбудимост, подобрява се състоянието на свръхактивност при децата, успокоява главоболие на нервна почва, подобрява се сънят, храносмилането.

Игликата показва и диуретични свойства, поради което е добре позната за намаляване на отоци, предизвикани от задръжка на течности и възпалителни процеси, при плеврит и перикардит, при ревматизъм, подагра и бъбречни и сърдечни проблеми.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ

Игликата не бива да се ползва от бременни жени, пациенти, които са чувствителни към аспирин, или такива, които приемат антикоагуланти като варфарин.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.