Към количка

ЕНЬОВЧЕ - GALIUM VERUM, LADY’S BEDSTRAW

Еньовчето (Galium verum), е многогодишно тревисто растение, принадлежащо към семейство Rubiaceae, обикновено се среща на различни места, включително сухи пясъчни ливади, скални пукнатини, пусти зони, край морски брегове, дюни.

Цъфти по Еньовден, (откъдето е и българското му име) и от него се правят венци и се окачват над вратите. Жълтите му цветове ухаят на мед и са истински символ на топло и безгрижно лято. Еньовчето е не само декоративно растение – той се е използвал широко както в домакинството, така и в народната медицина.

В миналото еньовчето се е използвала като сирище – с помощта на листата му, които съдържат коагулиращ ензим, млякото се подсирва и в същото време сиренето придобива сладък вкус и красив жълт цвят. Дори днес тази техника за производство на сирене продължава да съществува в някои гръцки села; връзката с млякото е видна и от  научното наименование на растението, Galium verum, от гръцкото gala, което означава мляко.

Английското име, използвано днес за това растение – lady’s bedstraw – произлиза от средновековния обичай матраците да се пълнят с изсушената билка. Освен че ухае приятно, това растение съдържа и голям процент кумарин, който се използва успешно за прогонване на насекоми, особено бълхи, които по това време са били не само страшилище, но и преносител на опасни болести.

Жълтото багрило, получено от цъфтящи стъбла, се използва като хранителен оцветител за сирене или масло. От корените може да се направи червена боя. Печеното семе се използва като заместител на кафето. Съобщава се, че изсушени стръкове еньовче са били използвани в яслите на Исус Христос.

Биохимичен състав
Еньовчето има широко приложение за лечение на болести, тъй като съдържа редица полезни съставки: кверцетинови гликозиди, сапонини, флавоноиди, минерали, органични киселини, фенолни съединения, хлорогенова и кафеена киселина, хиперозид, антрахинони, витамин С, етерично масло – благодарение които проявява антиоксидантни, цитотоксични, антимикробни, защитни и ендокринни свойства.

Кои органи имат полза от Еньовчето?
Черен дроб, стомах, кожа, нервна система, храносмилателни органи, бъбреци и пикочни пътища, дихателни органи, гласни струни, щитовидна жлеза, женска репродуктивна система... по същество – цялото тяло.

Полезното действие на билката се изразява във:
- засилване на лимфния поток и изхвърлянето на задържани течности
- повишаване ефективността на ендокринната система
- повишаване на метаболизма
- пречистване на бъбреците, черния дроб, далака, панкреаса
- разтваряне на някои бъбречни конкременти
- подобряване функциите на сърдечно-съдовата система
- нормализиране на кръвното налягане и пулса
- засилване на кръвообращението
- противовъзпалително действие при цистит и уринарни разстройства, маточни възпаления
- намаляване пикочната киселина и болките при подагра и други ставно-дегенеративни заболявания
- намаляване отоци на глезените

Научни доказателства посочват еньовчето като средство за превенция на: 
- инфаркт на миокарда
- затлъстяването
- целулита
- синдрома на хроничната умора и последствията й - депресии, безсъния и др.
- атеросклероза
- венозна тромбоза
- диабетно стъпало
- оксидативни увреждания
- интоксикации с лекарства, алкохол, дрога

Тази билка помага, когато ставите ни се подуват, когато имаме раздразнения или кожни заболявания като екзема или псориазис, когато имаме болки в гърлото, когато сме анемични, когато страдаме от запек, крампи на краката, хемороиди, имаме затруднено уриниране, имаме пясък или камъни в бъбреците, страдаме от хипотиреоидизъм, метаболитен синдром, целулит и затлъстяване.

Използва се за гаргара, лечение на подкожни язви, подути лимфни възли, обилна менструация, безсъние, световъртеж, нервност, възпаление на пикочния мехур и бъбреците, треска, анемия... Може да помогне и при по-сложни заболявания: във френската традиционна медицина е известно приложението му като терапия за епилепсия.

Има лечебен ефект, когато се използва като превръзка за рани, възпаления, подкожни язви и черни точки и дори меланом. 

Проучване доказва, че използването на екстракт от това лечебно растение може да стимулира работата на щитовидната жлеза и яйчниците, чиито функции са нарушени поради стрес. Благодарение на антиоксидантните свойства на флавони и катехини, които еньовчето притежава, това растение унищожава свободните радикали и осигурява доказана защита срещу разрастването на злокачествени клетки при карциноми на кожата, езика и ларинкса.

Еньовче за здравето на сърцето
Антиоксидантният ефект на еньовчето учените смятат, че се дължи най-вече на адитивните и синергични ефекти на биоактивните молекули на флавоноидите и изофлавони, иридоиди, терпеноиди, полифеноли и доказано води до намаляване на коронарните заболявания.

Изследване на сръбски учени, публикувано през февруари 2019 година - на действието на екстракти от еньовче върху сърдечно-съдовата система, стига до изводите, че билката защитава сърдечния мускул, възстановява увредената систолна функция и има вазодилатиращ ефект след исхемична болест на сърцето, допринася за по-добро кръвообращение, предпазва от атеросклероза и дълбока венозна тромбоза, както и диабетно стъпало, регулира квърното налягане и честотата на пулса. Много важно откритие прави този изследователски екип - че биоктивните компоненти на растението не просто улавят свободните радикали, а стимулират ендогенната антиоксидантна защитна система на организма, като по този начин го предпазва от оксидативния стрес и уврежданията от него.

Еньовчето пречиства черния дроб, засилва лимфния поток и поддържа фигурата стройна
Една от основните характеристики на това растение е, че има мощно пречистващо действие: подпомага изхвърлянето на вредните вещества от черния дроб, далака, бъбреците и панкреаса. При редовна употреба прочиства както пикочните пътища, така и лимфната система. Тялото може да разцъфти, когато се освободи от токсините: кожата става сияйна, стомахът и червата работят по-добре и усвояват хранителните вещества от храната по-ефективно, няма алергии и метаболизмът работи с пълна сила. Фактът, че еньовчето почиства и защитава черния дроб, също е научно доказан: в едно проучване доза от 25 mg/kg растителен екстракт показва силен хепатопротективен ефект, който е потвърден на базата на всички биологични параметри и хистопатологичен анализ.

Еньовчето е мощен диуретик и силен стимулант за лимфата, а добрият лимфен поток увеличава дренажа и отделянето на излишната вода от тялото. Чрез този механизъм тялото олеква, енергията се увеличава, метаболизмът се засилва, това от своя страна дава повече храна за мозъка и подобрява когнитивните възможности, а добрият външен вид - като свежест на кожата и елегантност на фигурата, носи добро настроение.

Влияние на еньовчето върху ендокринната система
Еньовчето със своето антиоксидантно действие доказано активира оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза, което допринася за намаляване на оксидативното увреждане, причинено от стреса, и по този начин подпомага за здравословен метаболизъм и нормален апетит. Днес, когато човечеството е изправено пред истинска епидемия от затлъстяване, преяждането, причинено от психически стрес, е една от основните причини. Това е мястото, където тази лятна билка влиза в действие като борец срещу негативните ефекти на стреса: чрез намаляване на негативните ефекти на кортизола и балансиране на ендокринната система, това лечебно растение премахва основната причина за затлъстяването.

Естествен диуретик
Еньовчето се счита за успешен диуретик. Чаят, приготвен от тази билка, помага като лечебно средство при пясък, камъни, цистит и уринарни разстройства. Има доказателства за способността на биоктивни вещества в състава на билката да разтварят някои видове бъбречни конкременти. Неговите диуретични свойства помагат за изхвърлянето на токсините от тялото и заедно с тях пикочната киселина, която е основната причина за болката при подагра и артрит. Еньовчето се използва широко в народната медицина за лечение на подути глезени.

За сияйна кожа
Еньовчето е свързано с лечението на различни кожни възпаления. Когато се прилага локално като лапа върху порязвания, кожни инфекции, трихофития, екзема, язви, краста, циреи, обриви, псориазис, алергии и бавно заздравяващи рани, той успокоява кожата и намалява възпалението, като помага на кожата да заздравее. Също така помага за намаляване на кървенето. Освен това, този чай е и чудесно средство за измиване на лицето и помага за стягане на кожата на лицето, както и при акне и черни точки.

Антибактериалните свойства на еньовчето оказват благоприятно въздействие върху чревната флора, при възпалителни процеси в гърлото и гласните струни, гърдите и по кожата.

Еньовчето има традиционно приложение в някои страни за облекчаване на родилни болки - родилката се е слагала върху дюшек, пълен с растението, или са наръсвали около нея стръкове еньовче. Смята се и че билката помага при лечение на заболявания на матката.

Възглавница, пълна със слама от еньовче, подобрява съня.
Има данни за употребата на отвари от еньовче като природен афродизиак.

Кулинарни употреби
Листата могат да се консумират сурови или варени.
Жълтата боя от цъфтящите стъбла се използва като оцветител за храна.
Печените семена се считат за добър заместител на кафето.
Нарязаното растение може да се използва като сирище за коагулация на мляко.
Цъфтящите върхове се дестилират във вода, за да се получи освежаваща киселинна напитка.
В Дания растението (известно на местно ниво като gul snerre) традиционно се използва за приготвяне на уникалната датска спиртна напитка bjæs.

Други факти
От корена на еньовчето се добива боя с красив червен цвят, а от цъфтящите му върхове - жълта боя. Багрилото се получава, когато се вари със стипца.

Изсушеното растение има аромат на току-що окосено сено; било е използвано като билка за поръсване на подовете и за пълнене на матраци с цел предпазване от бълхи и възглавници за по-добър сън.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Няма открита токсичност на еньовчето, но въпреки това винаги, преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.