Към количка

ВЪРБИНКА - VERBENA OFFICINALIS

Лечебната върбинка (Verbena officinalis), или само върбинка, е тревисто многогодишно растение, разпространено по тревисти, буренливи места и като плевел. Растението е включено в списъка на лечебните растения съгласно Закона за лечебните растения.

Върбинката представлява добър източник на антиоксиданти и на други минерални съединения и микроелементи, важни за човешкото здраве.

Народните предания разказват, че с върбинка са лекувани раните на Исус след свалянето му от кръста. Върбинката е считана за свещено растение в много от древните култури - носела се е като талисман срещу изкушение, ухапване от змии, главоболия, уроки, гърците са я ползвали при жертвоприношения. Вергилий наричал върбинката „свята и богата”. Олтарите на Юпитер били напръсквани с вода с върбинка, за да бъдат пречистени, или били помитани с метли от същото растение. Върбинка се носела по време на мирни преговори в Рим, използвала се като амулет от германците, когато подписвали мирни споразумения. Върбинката била свещена билка и за друидите, които я събирали от сенчести места преди изгрев слънце, жените друиди носели корони от върбинка.

Върбинката има укрепващо действие при психическо и физическо изтощение, нервна слабост, депресия, като диуретично средство при задържане на течности в организма, за засилване на лактацията, помага при разсейване на хематоми, за намаляване на болката при невралгии и от натъртване, кожни инфекции, ухапвания от насекоми, екземи и други кожни заболявания, има антипиретичен ефект и като потогонно е полезна при настинка. Във фитопрактиките в някои страни се прилага при епилепсия - за ободряване умствените сили на пациента. Във Франция билката е популярно средство при туберкулозна терапия - за изчистване на дробовете.

В Северна Европа се е използвала при ревматични болки и рани, а в аюрведическата медицина - като контрацептив, за облекчаване състоянията при левкорея, нервност и еректилна дисфункция. В Етиопия листата се използват за лечение на ушни инфекции, докато коренът се използва за лечение на възпаление на сливиците и аскаридоза - заболяване, причинено от паразита Ascaris lumbricoides, което може да доведе до коремна болка и диария.

Цветовете се използват и като гарнитура към коктейли и алкохолни напитки.

Листата на върбинката се използват като кръвопречистващо средство.

Смята се, че дъвченето на корените на растението укрепва зъбите и венците, а инфузията, приготвена от надземни части от върбинка, може да се използва като вода за уста за лечение на язви в устата и пародонтоза.

Влияние върху нервната система
Върбинката е доказан естествен релаксант, антидот при безпокойство и раздразнение, стимулира освобождаването на невротрансмитерите допамин и серотонин, които повлияват добро настроение. Тя има успокоителен и антиконвулсивен ефект върху централната нервна система, който учените са установили, че се дължи на една от ключовите биоактивни съставки - вербеналин. Влияе добре като повишава усвояването на кислорода и така подобрява клетъчното дишане. Подпомага организма при хроничен стрес, психическа и физическа преумора, посттравматичен стрес, синдром на хроничната умора, депресия, безсъние, предменструален дискомфорт и климактерични отклонения в настроението, агорафобия, сексуална невроза, главоболие, синдром на неспокойните крака, следродилна или следоперативна депресия, епилепсия. Учени установяват значението на V. officinalis в превенцията на няколко патологии, включително предотвратяването на загуба на неврони, характерно за болестта на Алцхаймер.

Естествен аналгетик и противовъзпалително средство
Със своите противовъзпалителни свойства върбинката е много ефективна при лечение на настинка и висока температура особено в началния стадий на болестта, облекчава синузит и мигрена, подходяща е в периоди на възстановяване от заболяване.

Противовъзпалителните си ефекти билката проявява и при чернодробни, жлъчни и бъбречни възпаления, при кожни инфекции и алергични състояния като дерматит, ухапвания от насекоми и др., възпаления в устната кухина, пародонтоза, афти.

Диуретичните свойства успоредно с аналгетичния ефект на върбинката са полезни при камъни в бъбреците и жлъчката, както и при артритни, ревматични заболявания и подагра.

За храносмиилателната система
Известна като „горчива билка“, върбинката е и храносмилателен стимулант, подобряващ храносмилателната функция чрез увеличаване производството на слюнка, стомашна киселина и храносмилателни ензими. По този механизъм чаят от върбинка влияе благотворно при метеоризъм и подуване, спазми, диария и повръщане. Като цяло врбинката повишава усвояването на хранителни вещества - изключение тук прави усвояването на нехемното желязо (от растителен произход), което в проучвания е установено, че не се усвоява при прием на върбинка.

При проучвания е установен положителният ефект на екстракти от върбинка като превенция на рака на дебелото черво

Корените на върбинка са естествено средство против малария със силата на хинина.

Ползи за женското здраве
Снабдена с интензивни свойства за подобряване на настроението, тази билка помага за облекчаване на безпокойството и промените в настроението, изпитвани от жените по време на предменструалния период и климактериума. Върбинката се използва и за предизвикване на менструален цикъл при жени, чиято менструация е закъсняла. В китайската медицина и аюрведа тинктури от билката се ползват като контрацептив и/или средство за спонтанен аборт поради потенциала й да предизвиква контракции на матката. Изследванията също така показват, че използването на върбинка помага за подобряване на нивата на лактация по естествен начин след раждането.

Респираторни нарушения
Ако често страдате от задръствания в гърдите, настинки, хронични бронхити, болки в гърлото или респираторни възпаления, чаят от върбинка може да бъде лесното и приятно средство за изчистване на секретите и намаляване на дразненето. Неслучайно в Париж билката се прилага при терапия на туберкулозно болни.

Бъбречни и чернодробни заболявания
Върбинката съдържа активните съставки аукубин и олеанолова киселина - мощни растителни съединения, които упражняват хепатопротективен ефект, който съчетан с антиоксидантните свойства на флавоноидите води до намаляване нивата на липидите и подсилва изчистването на токсините. Заедно със стимулацията на диурезата, защитата на бъбреците от биоактивния апигенин и общия противовъзпалителен ефект на синергично действащите биоактивни компоненти на върбинката, това се отразява добре на състоянието на бъбреците, черния дроб, жлъчката, при жълтеница, възпаление на жлъчния мехур. Проучвания доказват положителния ефект от прием на върбинка за нормализиране холестеролните нива и ензим, който е показателен за здравето на черния дроб, жлъчката и костите.

Противораково приложение

Проучвания доказват ефикасността на маслото от вербена за намаляване на туморните клетки при гръден аденокарцином, левкемия и аденокарцином на дебелото черво.

Антиоксидантно и имуностимулиращо действие

Добре проучените биоактивни съединения в състава на върбинката - вербаскозид, фенолни киселини, терпеноиди и изофлавони, както и вековното и широко нейно приложение в традиционната медицина дават основания на учените да считат билката за мощен антиоксидант и имуностимулатор.

Биохимичен състав

Сред основните  съставки на върбинката са иридоидните глюкозиди (вербеналин, хастатозид); производни на кафеена киселина като вербаскозид; следи от етерично масло, горчиви вещества и слуз. Иридоидни гликозиди - вербеналин, хастатозид, тритерпени - бета-ситостерол, урсолова киселина, олеанолова киселина, фенилпропаноидни гликозиди: вербаскозид, изовербаскозид, еуковозид, флавонови гликозиди: лутеолин, апигенин. Доказано е, че иридоидите имат хепатопротективни, противовъзпалителни, хипогликемични, хиполипидемични, антитуморни и невропротективни свойства, а флавоноидите подпомагат стероидогенезата на тестисите и общата функция на тестисите чрез антиоксидантни пътища.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Фенилпропаноидите във върбинката пречат на усвояването на нехемното желязо (съдържащо се в растителните храни) и поради това върбинката е в списъка на билките, при които това трябва да се има предвид.

Няколко проучвания показват, че върбинка не трябва да се употребява при бременност, поради риска от спонтанен аборт особено в началния стадий.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.