Към количка

ВОДНО ПИПЕРЧЕ - POLYGONOM HYDROPIPER

Persicaria hydropiper (Polygonum hydropiper), известен още като воден пипер, блатен пипер, е растение от семейство Polygonaceae. Широко разпространеният вид Persicaria hydropiper се среща в Австралия, Нова Зеландия, умерена Азия, Европа и Северна Америка. 

Диоскорид и Гален препоръчват билката като лаксатив, а Парацелз е смятал, че може да бъде полезна при разстроен стомах и жълтеница.

Ангийският ботаник, физик и изследовател Никълъс Кълпепър (XVII век) твърди, че билката, поставена под конското седло, прави конете по-издръжливи на глад и жажда при дълги преходи. 
А стръкове водно пиперче са поставяли по подовете и под покривите в английските къщи за предпазване от мухи и бълхи. Днес инсектицидният ефект на растението е научно доказан.

В традиционната медицина на скандинавските страни водно пиперче се препоръчва при подагра, при стоматит и други възпаления в устната кухина, а при зъбобол се поставя директно върху болния зъб и със силна отвара се прави гаргара. Вероятно поради високото съдържание на витамин С в прясната билка, тя е сред водещите лечения при скорбут.

Биоактивни компоненти
Водният пипер съдържа основно флавоноиди - кверцетин, кемпферол, хиперозид, изорамнетин, рамназин, и кумарини с антиоксиданти свойства, танини с противовъзпалителни и противоракови свойства, монотерпеноиди, мравчена, канелена, валерианова и капронова киселина и техните естери, есенциални масла с антимикробни ефекти. Присъстват и два бициклични сесквитерпеноида -  полигодиал и варбурганал, които му придават остър вкус, както и рутин -  източник на горчивия вкус. Билката съдържа и минерали и витамини - А, С и К.


Традиционна употреба
Водният пипер е много популярен в страните от Далечния изток  - Япония е известен като янаги таде. Листата се използват като зеленчук, младите червени кълнове са известни като beni-tade и се използват за гарниране на сашими, темпура и суши, семената също се добавят към уасаби. Сос от воден пипер, известен като tade-zu, е сос, традиционно приготвен от ситно нарязани листа от воден пипер, накиснати в оцет и малко количество задушен ориз. В японската кухня водното пиперче се използва като допълнение към сладководна риба на скара.

В Китай водният пипер е известен като la liao и се използва в традиционната китайска медицина.

В индийската традиционна медицина листата на P. hydropiper се използват срещу чревни хелминтни инфекции. Проучване доказа, че листата на P. hydropiper притежават забележителна антихелминтна ефикасност и оправдават употребата им в традиционната медицина. 

В Европа водният пипер някога е бил култивиран и ползван по време на война като заместител на пипера.

Водното пиперче се ползва и като подправка в кулинарията. Младите кълнове на растението са подходящи за гарнитури и салати. Вкусът му е много по-силен от този на хряна или уасаби - направо вцепенява езика.

Основните медицински ползи от водното пиперче са:
- антиоксидантни
- противовъзпалителни
- противоракови
- антимикробни

Традиционната медицина го препоръчва:
- като антихелмитно средство
- при стомашно-чревни проблеми като диария и дизентерия, метеоризъм, колит, гастрит, пептична язва, диспепсия и като храносмилателен тоник
- при менструални кръвоизливи, менометрорагия и за спиране на силно кървене след раждане
- при обикновена настинка, възпалено гърло и респираторни инфекции
- при хемороиди - както вътрешно, така и външно като компреси и вани
- при ревматоиден артрит и подагра
- кожни възпаления, открити рани - екстракти и водни извлеци имат астрингентен ефект и действат свиващо на порите, както и помагат за по-бързо заздравяване на рани
- релаксиращо средство - когато се ползва във вана, билковият извлек има едновременно ревитализиращ и успокояващ, седативен ефект.

Антибактериално средство
В проучване от 2010 г. изследователите изтъкват неговата ефективност (заедно с 140 други растителни вида) срещу e. Coli и Staphylococcus aureus. Водното пиперче не само проявява токсичност към бактериите, но и с една от най-ниските минимални инхибиращи концентрации от всички тествани растения. Предполага се, че силният антибактериален ефект дори в минимални концентрации се дължи на активното съединение конфертифолин, открито в състава на билката и показващо мощен антибактериален ефект срещу много патогени, вкл. Enterococus faecalis – бактерия, която може да причини животозастрашаващи инфекции при хората.

Противогъбично средство
Учени от Медицинския факултет на университета Цинхуа в Пекин тестват водно пиперче срещу Candida - най-разпространеният вид гъбичка,  и съобщават, че инхибира растежа на тези паразитни дрожди с повече от 50%.

Противовъзпалителни ползи при ревматоиден артрит и подагра
За хора с дегенеративни проблеми на костите и ставите, зачервяването и подуването са често срещано безпокойство, което може да причини изключителен дискомфорт. Водното пиперче има дългогодишна употреба в азиатските страни за облекчаване на артритни страдания. 
През 2012 г. корейски учени тестват растението, за да определят дали традиционната употреба има някаква тежест. Констатациите са положителни - те само съобщават, че билката е в състояние да инхибира ензимите, които предизвикват зачервяване и подуване поради съдържанието на кверцетин – флавоноид с мощно антиоксидантно поведение.

Противопоказания и предпазни мерки:
Поради съдържащият се в билката витамин К е възможно да намали действието на варфарин и подобните му лекарства.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.