Към количка

БРЪШЛЯН - HEDERA HELIX

Бръшлянът - Hedera helix, е многогодишно вечнозелено студоустойчиво растение от род Araliaceae. В превод от гръцки и латински името означава прилепнало растение, което се навива на спирали и за първи път това наименование се среща около 1600 г.

При наличие на опора, по която да се катери, бръшлянът може да достигне 5-6 и повече метра височина, при това той силно се разклонява и покрива площ и в ширина.

Бръшлянът е едно от най-желаните декоративни растения - с пищната си зеленина и със свойствата му за пречистване на въздуха както на открито, така и в затворени помещения - доказано е, че той поема някои алергени от дома като плесени и други гъбички, намалява въглеродния окис. Растението действа като естествен въздушен филтър за отстраняване на органични замърсители във въздуха. Hedera helix е едно от 10-те най-използвани растения за пречистване на въздуха в сградите на НАСА.

В тест, проведен от Оксфордския университет, е установено, че бръшлянът, когато е покрил външните стени, поддържа домовете с 36% по-хладни през лятото и 15% по-топли през зимата и също така предпазва стените от замърсяване, замръзване и сол!

Цялото растение е отровно, но в същото време е с доказани медицински качества.

Още Диоскорид и Хипократ са препоръчвали отвари от листа на бръшлян при лечение на настинки и дихателни затруднения. През XVI век вече се срещат описани доста повече приложения на листата и клонките от бръшлян.

Най-интересните предимства на бръшляна включват способността му да намалява възпалението, да премахва задръстванията в дробовете, да ускорява заздравяването на рани, да успокоява стомаха, да повишава оксигенацията и да подсилва имунната система. Освен това има способността да лекува кожата.

Листата на бръшляна имат антибактериални, антиревматични, антисептични, спазмолитични, стягащи, катарични, потогонни, еметични, еменагогични, стимулиращи, вазоконстриктивни, вазодилататорни и противоглистни свойства.

Препаратите, направени от H.helix, са широко достъпни в Австралия, Европа, Източното Средиземноморие и Северна, Централна и Южна Америка.

Химичен състав
Основните съединения, отговорни за биологичната активност, са тритерпеновите сапонини - основно α-хедеринът и хедеракозид С, чийто терапевтичен ефект се изразява в спазмолитично, бронходилататорно, муколитично и отхрачващо действие, хедерагенин и олеандрин, еметин, флавоноиди - рутин, кверцетин, кемпферол и апигенин, аминокиселини - аспарагин, глицин, изолевцин, левцин, фенилаланин, пролин, тирозин, валин , хлорогенова киселина, неохлорогенна киселина, 4,5- и 3,5-О-дикафеоил-хининова киселина, както и розмаринова, кафеена и протокатехинова киселини.

В кои случаи могат успешно да се прилагат бръшлянови продукти:

- астма, бронхит,  магарешка кашлица, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ),
- за симптоматично лечение на остри и хронични възпалителни бронхиални заболявания
- лоша белодробна функция поради бронхиален оток
- натрупване на слуз в белите дробове
- за заболявания на черния дроб, далака и жлъчния мехур, дизентерия
- ревматизъм, подагра, артрит, невралгична болка- външно приложение
- подути тъкани
- болезнени стави
- мазоли, целулит, възпаления, невралгии, флебити
- кожни обриви
- изгаряния и гнойни порязвания
- противопаразитно средство
- за лечение на слънчеви изгаряния
- лапи от бръшлянови листа - външно като лечение на подути жлези и хронични язви на краката
- лечение на краста, въшки
- почиства кръвоносните съдове и предотвратява атеросклерозата
- да облекчава възпалението на стомаха 
- да регулира менструалния цикъл
- облекчава носните полипи при смъркане на сок от бръшлян
- помага при синузит, тъй като улеснява разтварянето и изтичането на събраната слуз

Антиоксидантен ефект и противораков потенциал
Въпреки че изследванията все още продължават, многото свойства, които листата от бръшлян показват, сочат значителна антиоксидантна активност. Чрез евентуално елиминиране на свободните радикали и предотвратяване на мутация и апоптоза, листата от обикновения бръшлян могат да помогнат за защитата на тялото от широк спектър от хронични заболявания, включително рак.

Антиоксидантните свойства на бръшляна учените предполагат, че са в основата на ефекта му върху диабетни мишки.

Едно проучване отбелязва, че листата от бръшлян предлагат сравними ползи с ацетилцистеина - мощен антиоксидант.

Противовъзпалителни ефекти
Една от най-известните ползи от използването на бръшлян е при възпаленителни процеси. Ако страдате от артрит, подагра или ревматизъм, подуване на тъканите и болезненост на ставите, можете да го консумирате под формата на чай или да нанесете листата директно върху мястото на възпалението. За хора, които изпитват дискомфорт и болка от нараняване или операция, се препоръчва локално приложение. Често се използва в народните билкови лекарства и като външно приложение при кожни обриви, подути тъкани, болезнени стави, изгаряния и гнойни порязвания.

При проучвания са установени понижена скорост на утаяване на еритроцитите и намален c-реактивен протеин при хора, употребявали екстракти с бръшлян, което показва противовъзпалителната активност на растението.

По-голямата част от проучванията също установяват, че H. helix намалява общата тежест на вирусните инфекции, причиняващ бронхит и свързани с него състояния. Поносимостта е оценена между „добра“ и „висока“.

Едно проучване на австралийски учени показва, че употребата на препарати с бръшлян подобрява състоянието при пациенти с остра вирусна инфекция, причиняваща кашлица, болки в мускулите и чувство на постоянна умора, намалява времето на боледуване и тежестта и продължителността на антибиотичната терапия.

Помощ в грижата за кожата
От векове хората са използвали листа от обикновен бръшлян, за да намалят до минимум болката и инфекцията от изгарящи рани по кожата. Това също работи за всякакви открити рани, тъй като има определени антибактериални свойства на листата му, в допълнение към защитната природа на сапонините, открити в тях. Това също може да помогне за облекчаване на дискомфорта и дразненето при псориазис, екзема, акне и други състояния, свързани с кожата.

През 1597 г. британският билкар Джон Джерард препоръчва вода, напоена с листа от бръшлян, за измиване на възпалени или сълзящи очи.

Детоксикация на тялото
Ранните изследвания показват връзка между функцията на черния дроб и жлъчния мехур и употребата на листа от бръшлян; това помага на органите да функционират по-добре и да освобождават токсините от тялото по-ефективно, като по този начин пречиства кръвта и намалява напрежението върху тези жизненоважни системи.

Облекчава дихателната система
Водната екстракция на младите листа на бръшляна се използва в традиционната медицина за лечение на респираторни заболявания поради отхрачващия и бронхоспазмолитичен ефект .

Листата от бръшлян обикновено се използват за премахване на задръстванията и възпаленията на дихателните пътища. Благодарение на наличните сапонини в тях, те действат като отхрачващо средство и могат да разграждат храчките и слузта в бронхиалната система и елиминирайки тези огнища на патогени, се подобрява цялостното състояние и се намалява времето на боледуване. Листата от бръшлян са доказано ефективно средство за лечение на алергични реакции и астма.

Бръшлянът също помага за насърчаване на доставката на кислород в белите дробове, което го прави ефективен за улесняване на дишането при пациенти с астма.

Днес употребата на екстракти от бръшлян е стандартизирана и са налични различни формулировки на лекарствени продукти, съдържащи екстракт от листа на бръшлян, като сироп, таблетки, капки и супозитории. Тези лекарствени продукти могат да се използват при обикновена настинка, свързана с кашлица, и за симптоматично лечение на остри и хронични възпалителни бронхиални заболявания . Редица контролирани клинични проучвания са показали ефикасността и безопасността на лекарства, съдържащи екстракт от листа на бръшлян при различни популации и респираторни заболявания.

Бръшлянът също така активира бета2-адренергичната (свързана със сърцето, белия дроб) сигнална система в тялото, което подтиква освобождаването на епинефрин. Епинефринът, сред многото си ефекти, е бронходилататор — което означава, че разширява бронхите и бронхиолите (структури в белите дробове), което позволява увеличаване на въздушния поток.

Проучване, проведено с 268 деца, страдащи от кашлица, установява, че билковият екстракт от бръшлян помага за намаляване на симптомите на ринит, кашлица и вискозна слуз при повечето деца. Поносимостта и съответствието са установени като „добри до много добри“ при почти всички пациенти, а страничните ефекти са много ограничени.

Благодарение на експерименталните и емпирични доказателства за неговата ефикасност и безопасност, има значително увеличение на предписването му в много европейски страни. През 2007 г. повече от 80% от билковите отхрачващи лекарства, предписани само в Германия, съдържат екстракт от листа на бръшлян и възлизат на близо 2 милиона рецепти в цялата страна и обем на продажби над 13 милиона евро.

Екстрактът от листа на бръшлян е най-продаваното билково лекарство за кашлица, особено за деца, също и в Корея. В Корея има 62 фармацевтични продукта с екстракт от листа на бръшлян като предписани и непредписани лекарства за лечение на кашлица.

Антибактериални свойства
Обикновеният бръшлян има определени антихелминтни и антипаразитни качества, което го прави идеален за елиминиране на чревни паразити, бълхи и въшки. Едно от биоактивните вещества в състава му е еметин, който работи активно срещу чернодробен метил, вътрешни паразити и гъбични инфекции. Можете да изчистите червата си с бръшлянови икстракти както и да нанесете локално екстракта или отварата върху косата, за да се отървете и от тези неприятни, сърбящи въшки!

Противогъбична активност
Етаноловият екстракт от листа на бръшлян показва противогъбична активност срещу фитопатогенни гъбички (Aspergillus niger, Botrytis cinerea, B. tulipae, Fusarium oxysporum f. sp. tulipae, Penicillium gladioli и Sclerotinia sclerotiorum) в зависимост от дозата. Противогъбичната активност е висока поради действието на полифенолите (рутин, кверцетин, кемпферол) и стеролите (стигмастерол), които са открити в значителни количества в екстракта от листа на бръшлян, а също и наличието на сапонини с доказана противогъбична активност. Учените сравняват резултатите с тези, получени при прилагане на синтетично лекарство (флуконазол), което прави екстракта от листа от бръшлян рентабилен и мощен билков контролен агент за лечение на болести по растенията, като напр. сива плесен, увяхване на растенията и бяло гниене.

В друго проучване е установено, че бръшлянът може да намали частиците мухъл - често срещаните зелени и черни петна във влажните ъгли и тръбите на домовете, което може да бъде доста опасно за хора, страдащи от алергии към мухъл.

Потенциални недостатъци на бръшляна
Като стайно или външно растение бръшлянът може да причини контактен дерматит - алергичен кожен обрив. Полученият дерматит варира от леки до умерено тежки реакции, характеризиращи се със силен сърбеж и „копривен обрив“

Някои хора са забелязали тази реакция след подрязване на бръшлян по време на озеленяване или градинарство.

Високите дози могат да причинят симптоми като гадене и повръщане.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.