Към количка

АСПЕН, ТРЕПЕТЛИКА - POPULUS TREMULA, ASPEN

Американската трепетлика (Аспен,  семейство Salicaceae) има дълга история на приложение в билковата медицина. Той е широко използван особено заради неговите антисептични и аналгетични свойства,полезни при лечение на рани, кожни оплаквания и респираторни разстройства. 

Според гръцката митология трепетликите са били свещени за Херкулес, защото при ухапване от змия той е намерил лек за отровата в листата им.

В Сицилия е обичайно в навечерието на лятното и зимното слънцестоене да се отсече най-високата трепетлика и да се влачи през селото, докато се вика и бие барабан, а множеството хора танцуват и пеят около дървото.

Името трепетлика идва от гръцкото aspis, което се превежда като "щит". Всъщност здравата и лека дървесина на трепетликата обикновено се използвала за направата на военни щитове, за които се смятало, че са пропити със защитни сили. 
Келтската традиция възприема това магическо вярване и затова дървото е популярен избор  за засаждане близо до жилище. За заровените съкровища също се казва, че са защитени от трепетлики.

Към края на 17 век канадският аспен е пренесен във Франция и Италия, където е размножен в околностите на Торино, а бързият  растеж на дърветата очарова местните растениевъди. Едва през 19 век обаче аспена наистина завладява останалия свят, когато производителите на хартия започват да използват неговата дървесина за производство на целулоза.

Първият опит за използване на активните съединения на кората на аспена за  лечение на малария е извършен от Едуард Стоун през 1763 г. Оттогава аналгетичните, противовъзпалителни салицилати на видовете Populus и Salix са широко използвани от фармацевтичната индустрия. Дори днес подобният на аспирин ефект на кората от трепетлика, без обичайното стомашно дразнене, характерно за търговските лекарства, все още се цени от билкари и фармацевтични компании.

Най-важното съединение в трепетликата е салицинът, вид фенолен гликозид с противовъзпалително и антисептично действие. Салицинът инхибира три молекули, произвеждани от тялото в отговор на тъканно увреждане и инфекция и отговорни за болката, пулсирането или зачервяването - цитокини, левкотриени и простагландини.

Фенолните гликозиди и танините на Aspen са предназначени да предпазват дървото, тъй като и двата химикала са токсични за редица патогени, насекоми и животни; но тези съединения са отговорни и за стягащите свойства на кората и листата на трепетликата, които традиционно се използват за лечение на диария и симптомите на синдрома на раздразнените черва.

Кората на стъблото действа обезболяващо, противовъзпалително, антисептично, стягащо, потогонно, пикочогонно, противовъзпалително, нервноуспокоително и стимулиращо. 

Вътрешно се използва при лечение на главоболие, ревматизъм, артрит, подагра, болки в долната част на гърба - възпаления на сциатичния нерв, уринарни проблеми, храносмилателни и чернодробни нарушения, слабост, анорексия, а също за намаляване на температурата и облекчаване на болката от менструални спазми. 
Външно кората е полезна при втрисане, хемороиди, инфектирани рани и навяхвания. 
Инфузията от вътрешната кора се счита за лекарство срещу кашлица и стимулант на апетита, използва се и при лечение на стомашни болки, уринарни заболявания, глисти, настинки и треска. 

Коренът се приготвя и се налага върху порезни рани и рани от измръзване. Чай от кората на корена се използва за лечение на обилно менструално кървене. Листните пъпки се използват като мехлем при настинки, кашлица и раздразнени ноздри. 

От неотворените пъпки на Аспен се приготвя Бахова есенция, която е подходяща за изчистване на ирационални страхове. Пъпките съдържат р-хидробензоена киселина, която се използва при производството на фунгициди.

Листата на дървото съдържат бензоена киселина, която е консерват в хранителната промишленост.

Мерки за сигурност и източници

Хората с алергия към аспирина е добре да не употребяват екстракти от аспен.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.