Към количка

АРНИКА - ARNICA MONTANA

Arnica montana е лечебно растение с разнообразна биологична активност, често използвано във фармацията и козметиката.

Арниката е многогодишно тревисто растение с късо, цилиндрично коренище, червеникавокафяво на цвят. От това коренище излизат голям брой тънки коренчета. Стъблото е високо и окосмено. Цветовете са жълтооранжеви, събрани в кошнички на върха на стъблото. Цъфти през май-септември. Расте по планински пасища върху киселинни почви, бедни на калций.

Arnica montana е част от семейство Asteraceae, което е в същото семейство, от което идват слънчогледите и маргаритките. Цветните глави обаче е това, което в миналото е предизвиквало най-голям интерес за терапевтични цели. Първото споменаване на арника в медицината е от 1533 г. от Хилдегард от Бинген, която е немски философ и лекар, с важен принос за науката и медицината в германската история. Билката е лекарството на английския кралски двор от векове.

Ефектите на A. montana са свързани главно с концентрацията и химичния състав на етеричните масла в растението, които са източник на процианиди, каротиноидни пигменти и манган, сесквитерпенови лактони - основно хеленалин, флавоноиди, терпеноиди, салицилова киселина и други фенолни киселини с антибактериална, противогъбична, антисептична, противовъзпалителна, антисклеротична и антиоксидантна активност.

Има данни за благотворното въздействие на арника при климактерични смущения, безапетитие, атеросклероза, леки форми на хипертония, коронарна болест (като помощно средство). Използва се още при цистит и пясък в пикочния мехур, парализи, амебна диария. Спиртна настойка от корените на арниката може да се употреби при припадъци след черепномозъчни травми, изтощителни боледувания, при влошено кръвоснабдяване на крайниците и други.

Арника влиза в състава на комбинирани билкови чайове с точно определени нетоксични дози.
Самостоятелното вътрешното приложение на арника трябва да става винаги под лекарски контрол.

Лечение на рани, синини
Една от най-старите употреби на арниката е за лечение на кръвонасядания. Арниката намалява отока и насърчава възстановяването. Проучвания я показват като ефективно средство за възстановяване след лазерно лечение и операции, но не и след мануални операции. Лапи и компреси от арника са полезни заздравяване на ухапвания от насекоми, изгаряния, кожни раздразнения, циреи.

Кръвоспиращо
Арника в българската народна медицина се посочва като средство за противодействие на кръвоизливи от различен характер - маточни, мозъчни, очни, кожни и подкожни кръвоизливи. Кръвоспиращите свойства на арника повлияват отлично и дисфонии при учители, оратори, певци, като намаляват отока на гласните струни.

Противовъзпалително  болкоуспокояващо действие
В традиционната народна медицина Арника се е ползввала за успокояване при контузии, скованост, мускулни и ставни болки, хронична болка в гърба, диабетна невропатия. Проучване разкрива, че тинктурите от арника са ефективни при потискане на ензимите, отговорни за разрушаването на ставите и хрущялите в лабораторни експерименти.

Травматологични проблеми
Арника е всеизвестна с възможностите си да облекчи болките в мускулите, предизвикани от пренатоварване, прости навяхвания и намаляване на болката при фрактури, артритни и ревматични болки, хормонално главоболие, травми на централната и периферната нервна система, както и за предотвратяване на мускулна треска при спортни състезания, туристически преходи и други подобни като тогава е добре да се ползва преди настъпване на събитието.

Като съдов протектор
В хомеопатията Арника се препоръчва при кръвоизливи на конюнктива, при макулна дегенерация, разширени вени, флебити, при хемороидални кризи, хронични съдови страдания, като превенция на риска от инфакт, исхемична болест на сърцето.

Противоракови изследвания
Скорошно изследователско проучване на полски учени търси обяснение на това как съставът на Арника повлиява мозъчните тумори, които се превръщат в световен проблем. Те установяват, че растението съдържа изключително широк спектър полезни биохимични вещества като доминиращата съставка е 2,5-диметокси-р-цимен, но има високо съдържание и на окислени монотерпени, фенили, сесквитерпени, β-кариофилен, кариофилен оксид, деканал, гермакрен D и фарнезил ацетат, диметоксибензен, тимол, тетрадекан, тимол метил етер и др., които се различават в зависимост от местообитанието на растението и неговата възраст. Активните вещества са в по-голяма концентрация в корените и коренищата, отколкото в стеблата и цветните глави на Арника.

Екипът получава обнадеждаващи резултати за разработването на лекарства за превенция и противодействие на растежа на ракови клетки при глиоми и смята, че растението Арника е потенциален източник на естествени противоракови съединения. https://www.mdpi.com/

Хомеопатично приложение
Най-честото приложение на арниката е в хомеопатично разреждане, тъй като така се избягват рисковете от нейната токсичност. Тя е и най-често използваното хомеопатично лекарство. Прилага се при шок, паник атаки и всякакви травми възможно най-скоро след събитието -  удар, падане, инцидент, рана, кръвоизливи и кръвонасядания, пред и следоперативно лечение, травми на централната и периферната нервна система, мускулни и ставни болки, физическа преумора, преди спортни състезания или туристически преходи за предотвратяване на мускулна треска, при сърдечно-съдови проблеми, инфекциозни заболявания с висока температура, при имуноалергични  и офталмологични заболявания. Арниката  е незаменимо лекарство при жертвите на физическо и сексуално насилие.

Външно приложение
- обезболяващо при натъртване, навяхване, разтежения и контузии
- мускулна треска - за отпускане на мускулите и по-бързо възстановяване на общото състояние - масаж с масло от арника върши чудеса, тъй като помага да се разнесе натрупаната млечна киселина
- намаляване болката при артритни и ревматични болки, при фрактури
- травми на централната и периферната нервна система - периферна невропатия, плексит, бурсит, болки в стъпалата и гръбнака, ишиас
- патологии, засягащи капилярите и вените
- рани с кръвонасядания
- постоперативни рани след лазерни интервенции
- антибактериално и противогъбично действие
- при витилиго и други кожни раздразнения - никога не прилагайте директно масло от арника върху открити рани
- ухапвания от насекоми, изгаряния, циреи
- пърхот, омазняване на косата
- за стимулиране растежа на косата - като чай за изплакване или масло за втриване в корените

Масло от арника е отлично средство за масаж при разширени вени, мускулни и ставни болки. Комбинацията с масло от конски кестен повишава ефективността на двете растения. За разкош може да добавите няколко капки каквото етерично масло ви харесва.

Воден извлек от арника - запарва се, не се вари, се използва за налагане на синини, мускулни и ставни разтежения, навяхвания, кожни раздразнения, ухапвания от насекоми, циреи. Никога не слагайте арника на открита рана!

Гаргара на устата с арника намалява зъбобола и заздравява венците, а на гърлото - подобрява състоянието при пресипнал глас.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Тази билка е невероятно силна, така че повечето терапии се дават в изключително разредена форма. Най-ефикасна и безопасна е употребата на арника в хомеопатично разреждане. Никога не приемайте арника през устата, освен ако не е указано от Вашия лекар, тъй като може да има сериозни странични ефекти, свързани с поглъщането. Тези нежелани реакции включват замаяност, тремор и сърдечни проблеми. Дразненето на храносмилателния тракт може да причини повръщане, а по-големите дози могат да бъдат фатални.

Винаги, преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/  и още много други.